Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

To dobre miejsce na pytania i worklogi
rumun
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 12 gru 2016, 08:13
x 1

Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: rumun »

Witajcie.
Cały czas męczę moją poprzerabianą prusę i2. W końcu przyszedł moment na zbudowanie czegoś lepszego.
Na tą chwilę mam takie założenia:
-możliwie tanio, nie chcę inwestować milionów
-nie musi być demonem prędkości i jakości ale musi drukować przyzwoicie
-pole robocze minimum 20x20x20z może 20x25x20z
-grzany stół
-raczej bowden, jakoś nie widzi mi się wożenie ciężkiego silnika na karetce
-nie wiem czy filament 1.75 czy 2.85 chyba 1.75
-możliwość drukowania z elastycznych materiałów.

No i tak po głowie chodzą mi konstrukcje typu Hypercube, corexy x3d XL, Mendel90, prusa Haribo lub zwykła prusa i3 na metalowej ramie.
Nie wiem na co się zdecydować, może podpowiecie albo podrzucicie pomysł na inną konstrukcję?
Do tej pory byłem zdecydowany na corexy XL i już prawie kupiłem obudowę ale..... no właśnie....... może to nie to...

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 19 sty 2018, 12:16 przez rumun, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: virgin71 »

Bowden, to 2,85. Dzięki temu można drukować z gumy. Co prawda 1,75 ma więcej dostępnych kolorów, ale to jeszcze nie koniec świata. Zagraniczne plastiki zawsze są w 2,85.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: emartinelli »

virgin71 dobrze prawi, jak chcesz bowden i elastyczne filamenty to tylko 2,85
No i ja jednak bym szedł w konstrukcję skrzynkową tj. stół w Z więc corexy jest OK
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: SQ9KRD »

virgin71 pisze:Bowden, to 2,85. Dzięki temu można drukować z gumy. Co prawda 1,75 ma więcej dostępnych kolorów, ale to jeszcze nie koniec świata.
Nie bardzo chcę wywoływać burzę ale dlaczego jeśli Bowden to 2.85 ??
virgin71 pisze:Zagraniczne plastiki zawsze są w 2,85.
To już chyba w ogóle wielkie nadużycie. To znaczy że zagranicznych plastików niema w formie 1.75 ??
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: McKee »

SQ9KRD: kilka skrótów myślowych - trzeba czytać ze zrozumieniem ;-)
Guma 1,75 jest bardziej "gumiasta" niż guma 2,85/3mm, więc gumą 2,85 jest łatwiej drukować niż gumą 1,75.
Ogólnie Bowden na 2,85/3mm jest "lepszy" od tego na 1,75 - wszelkie luzy wynikające z luzów w rurce są mniejszym procentem grubości samego włókna. Retrakcja "grubego" włókna jest wydajniejsza (większą kontrole masz i z czystej matematyki to wynika).

Zagraniczne plastiki (w odróżnieniu od PL) są też w rozmiarze XL (3mm). U nas najczęściej jest 1,75 ale brak odpowiednika 2,85.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: virgin71 »

Wobec powyższego, nie mam nic do dodania:)
Może faktycznie za duży skrót myślowy z tymi zagranicznymi filamentami - potwierdzam, że chodziło o to, że zagraniczne zawsze mają rozmiar 2,85mm w standardzie, a nie tylko 1,75mm.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2018, 13:49 przez virgin71, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: SQ9KRD »

McKee pisze:SQ9KRD: kilka skrótów myślowych - trzeba czytać ze zrozumieniem ;-)
Guma 1,75 jest bardziej "gumiasta" niż guma 2,85/3mm, więc gumą 2,85 jest łatwiej drukować niż gumą 1,75.
Ogólnie Bowden na 2,85/3mm jest "lepszy" od tego na 1,75 - wszelkie luzy wynikające z luzów w rurce są mniejszym procentem grubości samego włókna. Retrakcja "grubego" włókna jest wydajniejsza (większą kontrole masz i z czystej matematyki to wynika).

Zagraniczne plastiki (w odróżnieniu od PL) są też w rozmiarze XL (3mm). U nas najczęściej jest 1,75 ale brak odpowiednika 2,85.
Rozumiem iż zamiast odpowiedzi wprost koledze na pytanie należy zdać się na domysły i czytanie ze zrozumieniem??.

Sprawę drukowania gumą rozumiem i nie podważam.
Zastanawia mnie fakt iż producenci drukarek sami nie wybrali jednego "właściwego" rozmiar filamentu.
Ultimaker 2.85 vs MakerBot 1.75mm. Oczywiście przykładów jest więcej.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: dziobu »

SQ9KRD pisze:Rozumiem iż zamiast odpowiedzi wprost koledze na pytanie należy zdać się na domysły i czytanie ze zrozumieniem??.
Dla jednego to oczywista oczywistość, dla drugiego nie. Stąd takie sytuacje.
Wyprostowało się, nic strasznego ;)
SQ9KRD pisze:Sprawę drukowania gumą rozumiem i nie podważam.
Zastanawia mnie fakt iż producenci drukarek sami nie wybrali jednego "właściwego" rozmiar filamentu.
Ultimaker 2.85 vs MakerBot 1.75mm. Oczywiście przykładów jest więcej.
2.85 wymaga mocniejszego i precyzyjniejszego napędu (lub przekładni na silniku).
1.75 już nie i można zrobić mniejszą/lżejszą/TAŃSZĄ głowicę direct.

Pierwsza średnica występuje w drukarkach "poważniejszych"/przemysłowych. Druga to raczej domena directów w reprapach. Są oczywiście wyjątki no ale ogólnie tak to się przedstawia.
A jako że u nas popularniejsze są jednak tańsze konstrukcje to i łatwiej o plastik do nich.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: McKee »

PS.: Dziobu już w międzyczasie odpowiedział / nie kasuje / pisałem równolegle.
SQ9KRD pisze:Rozumiem iż zamiast odpowiedzi wprost koledze na pytanie należy zdać się na domysły i czytanie ze zrozumieniem??.
Domysły: nie
Czytanie ze zrozumieniem: zawsze ;)

Powiem tak: najpierw przeczytałem wcześniejsze wypowiedzi i wszystko (w trakcie czytania) było dla mnie jasne. Potem pojawiło się Twoje: "Nie bardzo chcę wywoływać burzę" i zacząłem się zastanawiać o co ci chodzi i wracać do wcześniejszych wypowiedzi żeby sprawdzić co jest niejasnego. To Twoje pytanie sprawiło mi trudność zrozumienia ;-). Nie wiem dlaczego.
SQ9KRD pisze: Zastanawia mnie fakt iż producenci drukarek sami nie wybrali jednego "właściwego" rozmiar filamentu.
Ultimaker 2.85 vs MakerBot 1.75mm. Oczywiście przykładów jest więcej.
Wybrali.
3mm.
Potem się pojawił 1.75 i okazało się że jest wygodniejszy, lepiej się nawija na szpule, bardziej pasuje do extruderów bezpośrednich (nie trzeba przełożeń).... ale nie wszyscy zdecydowali się zaakceptować "nowy" standard.
Stąd mamy dwa.
W Polsce zanim się 3mm dobrze rozwinął pojawiło się 1.75 i "zamiotło" stare 3mm (drukarek 3mm było jeszcze niewiele).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Przesiadka z Prusy i2 na..... no właśnie, na co?

Post autor: SQ9KRD »

I taka odpowiedź jest wartościowsza/pełniejsza niż "Bowden to 2.85".
Dorzucę jeszcze https://www.slideshare.net/AhmedShawki1 ... m-filament
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”