Budowa szybkiej Delty

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
rogal138
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2018, 17:27

Budowa szybkiej Delty

Post autor: rogal138 »

Witam,

Chcę zbudować swoją pierwszą drukarkę i potrzebuję pomocy odnośnie dobrania kilku elementów. Co do ogólnych założeń:

-Układ delta (Głównie dlatego że mi się podoba, układy kartezjańskie mam na CNC przećwiczone :P)
-Pole robocze 30-35cm średnicy i >30cm w górę
-Grzanie stołu - grzałka silikonowa od chińczyków 250x250 500W 230V przyklejona do frezowanej płyty alu 4-5mm.
-Prowadnice Hiwin miniaturki MGN15
-silniki nema 23 1.9Nm ze sterownikami bardziej z podwórka CNC - TB6600 zasilone około 40V (Z tego co się orientuję nie będzie to problem, i tak większość stepsticków używa sygnałów step/dir ? Chyba że są jakieś konkretne powody aby trzymać się używanych zwykle w drukarkach rozwiązań)
-paski HTD 3M 9mm szerokie
-Konstrukcja profil alu moduł 40

To są rzeczy których jestem dość pewien, a teraz kwestie dyskusyjne

-Hotendy ? Mam jakiegoś klona e3d v6. Przy takiej kinematyce będzie to raczej bowden.
-Elektronika sterująca ? Coś na 32bit ARM ?
-Ekstruder ? Raczej z napędem na dwie rolki, najchętniej coś do czego istnieje projekt/plany to się go zbuduje.
-Obsługa więcej niż 1 dyszy/ekstrudera na materiał na podpory i model (Nie niezbędne, ale mile widziane)

Ogółem, chciałbym zbudować możliwie szybką drukarkę z prędkościami rzędu 200-300mm/s. Potrzebuję jednak pomocy odnośnie doboru wyżej wymienionych elementów tak aby spełniały wymagania. Niestety większość materiałów traktuje o powolnych drukarkach typu prusa itp. gdzie prędkości i wymagania są znacznie mniejsze. Jeśli uda się dobrać brakujące elementy na pewno opublikuję projekt i etapy powstawania drukarki na forum.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: dragonn »

Nie tylko szybkość pracy osi się liczy, ważne też jest przepustowość "hotendu". Ja bym proponował koniecznie E3D Vulcano + ekstruder bondtech.
rogal138
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2018, 17:27

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: rogal138 »

Nie ukrywam, że sama budowa tej drukarki jest dla mnie ciekawsza niż potrzeba jej użycia. Stanowi to bardziej dodatkowy bonus niż cel jako taki.

Hot end Volcano już widziałem, z tego co doczytałem, różnica jest jedynie w dyszy i heating blocku, sama grzałka, czujnik temperatury i heatbreak pozostają takie same. Zamówię dysze, a z heating blockiem nie będzie problemów w wykonaniu.

W związku z tym mam pytanie dodatkowe, w zestawie z moim obecnym hotendem jest heatbreak z wstawioną tulejką teflonową, nie powinienem użyć w takim wypadku wersji całej z metalu ?

A co do ekstrudera, no mniej więcej o takiej konstrukcji myślałem, wykonanie tych kółek zębatych nie powinno być dużym problemem. Zrobię prototyp z mosiężnymi, jak się sprawdzą to machnę z czegoś twardszego. (W mosiądzu mogę zrobić zębatkę szlifowanym kawałkiem HSSu, w stali musiałbym frez modułowy załatwić).
Odnośnie tego ekstrudera pozostaje tylko pytanie czy przy bowdenie redukcja 3:1 ma tam sens, czy po prostu dać mocniejszy silnik. Zalecają do nich silniczki o momencie 0.18Nm więc przy 0.7Nm pewnie redukcja nie będzie potrzebna.

Zostaje tak na prawdę kwestia elektroniki która to opanuje.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: dragonn »

Elektronika to moim zdaniem koniecznie 32 bitowa. Tylko że ciężko coś dobrać bo Ty nie potrzebujesz wbudowanych stepów ale przydałoby się coś z mocny CPU.. takie DuetWifi jest niezłe pod tym względem ale niestety drogie i płacisz dużo za stepsticki których nie potrzebujesz. Jeszcze ewentualnie jest opcja Klipper + Arduino Due ale niezbyt polecać coś co jest bym powiedział w "fazie beta".
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: tig33r »

A due + due3dom?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: dragonn »

Due nie ma jakiegoś mega dobrego CPU, FPU nie ma niestety. Do tego kwestia wyświetlacza i softu. Wyświetlacz w Duet ma osobny CPU podobnie jak MKS TFT. A soft, Marlin czy Reptier nie są jakoś mega zajebiste.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: Artu »

MKS SBASE V1.3 :roll: Co prawda ma wbudowane stepstiki, ale ma również wyjście na podłączenie "zewnętrznych" :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: Berg »

1.
zdecydowanie nie ma sensu kupowanie mks sbase 1.3 by wsadzić do niej zewnętrzne stepy. a wsadzić trzeb w zasadzie wszystkie. Jak się doliczy cenę tych podstawek, cenę stnpstików to wychodzi dodatkowe 5*12zł za podstawki + 5*30 za stepy czyli +210zł
A wsadzić trzeba wszystkie nowe bo DVR nie nadaje się na żadną oś ani ekstruder. Jeśli się myśli o dobrej jakości druku.
BTW: jak przy montowaniu drugiego zewnętrznego stepstika do MKSSBASE pomyliłem się i spaliłem płytkę i tmc2100.

2. Z drugiej strony ta MKSSBASE to jedna z bardziej solidnie zrobionych płytek jakie widziałem. JEśli faktycznie celem jest bardzo szybka drukarka to te DVRy, których normalnie strasznie nie lubię, mogą okazać się właśnie najlepszą opcją. Miałem je już w dwóch drukarkach, to się trochę przyglądnąłem. Przy dużych prędkościach masa karetki i wynikający z niej pęd zaczyna niwelować drgania. DVR8825 są to najmocniejsze tanie i proste drivery do drukarki, bardzo efektywny. nawet przy silnikach 2.5Amp nie potrzebują radiatora. Przy dużej prędkości i tak nie będzie cicho ani mega precyzyjnie.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: dragonn »

rafaljot autor już założył niezależenie od tego jaką będzie miał elektronikę wsadzi TB6600
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: Berg »

no to jestem ciekaw wrażeń. szkoda tylko że nie ma innej dobrej drukarki na porównanie, by opinia miała jakiś punkt odniesienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”