Budowa szybkiej Delty

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
rogal138
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2018, 17:27

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: rogal138 »

Ogółem trzeba będzie zmienić temat :D

Po dłuższym przeanalizowaniu możliwości delty i moich potrzeb postanowiłem zmienić projekt. Na szczęście jeszcze przed większymi wydatkami.
Przyczynił się do tego kupiony od igusa na próbę przegub z luzem oraz spadek entuzjazmu związanego z dziwną kinematyką. Nie żeby nowa do najbardziej typowych należała. Z rzeczy których nie widać na razie w projekcie. obie osie napędzane są dwoma paskami po obu stronach ramy, wózki łączące wałki stałe z ruchomymi są jeszcze "do odchudzenia". Wałki ruchome aluminiowe drążone od igusa w celu redukcji wagi elementów ruchomych.

W nowym kierunku poczynione zostały już pierwsze kroki, zaczyna istnieć projekt, powstają pierwsze części. Na razie powstała "głowica" do której mocowane będą hotendy - głównie ze względu na to, że jest to najbardziej złożony element i nie byłem pewien czy uda mi się go w moim domowym warsztacie wystrugać.

Jak widać używam łożysk liniowych Igusa (RJ4JP-01-12 w głowicy i RJ4JP-01-16 pozostałe) - głównie ze względu na hałas i kiepską jakość chińskich lm**uu, dodatkowo udało mi się je kupić za śmieszne pieniądze. Główną ich wadą w porównaniu do łożysk kulkowych jest mniejsza tolerancja na błędy montażu (skantowane łożysko kulkowe "jakoś" pojedzie, ślizgowe stawia duży opór) i konieczność umieszczania w dodatkowych obudowach, ponieważ prosto z pudełka nie trzymają wymiarów. Dopiero po umieszczeniu ich w otworze o średnicy nominalnej łożyska zaczynają pracować bez oporów.

Elektronika i napędy zostają bez zmian, liczę że w takiej konfiguracji również uda mi się uzyskać niezłe prędkości.
Załączniki
glowica_done.jpg
inventor.jpg
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: chemik72 »

No zapowiada się na b.dobrą konstrukcję :good:
Zastanowił bym się jedynie nad "odchudzeniem" skoro chcesz osiągać wyższe prędkości, każdy gram w układzie jezdnym będzie ważny "czym mniej tym szybciej i ładniej :smile2: "
Załączniki
s.jpg
d.jpg
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: olo2000pm »

rafaljot pisze: A wsadzić trzeba wszystkie nowe bo DVR nie nadaje się na żadną oś ani ekstruder. Jeśli się myśli o dobrej jakości druku.
Na to przecież są smoothery, które działają bardzo dobrze. Mam u siebie założone od mks.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: kapi »

Wózek głowicy wygląda imponująco.
Przy ustawianiu bardzo ważne będzie zachowanie prostopadłosci na krzyzujacych się prętach .
Drobna różnica będzie powodować klinowanie.
Przykładowo :
K8400 ma tuleje brązowe
UM ma łożyska liniowe w wersji długiej.
Od razu niech kolega przygotuje sobie przyrząd do ustawiania kółek z paskami.

Mój uchwyt odchudzilem i puszczam na wałkach 6mm
viewtopic.php?p=36897#p36897


tapatalk
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: Berg »

olo2000pm pisze: Na to przecież są smoothery, które działają bardzo dobrze. Mam u siebie założone od mks.
Już nie mam siły tego komentować
rogal138 pisze: W nowym kierunku poczynione zostały już pierwsze kroki
fajnie, choć już widzę słabe punkty, z którymi wcześniej walczyłem. Przykładowo tak zastosowane Igusy na bocznych karetkach będą powodować backlach prawie nie do zwalczenia. Choć będzie na to sposób - zmienić nieco profil wewnątrz łożyska na elipsę spłaszczoną z góry ale lepiej by nie było potrzeby hakowanie tego w taki sposób. Zwłaszcza, żę w takiej solidnej alu obudowie będzie to trudniej zrobić.
Kurcze znowu mi się przypomina, że chciał bym by zespołowo zaprojektować nową konstrukcję. Zespołowo, bo robienie tego pojedynczo po pierwsze jest nudne, po drugie daje poczucie olbrzymiej nieefektywności. Niestety zazwyczaj mamy tendencję do tego by być solo ojcami własnych sukcesów lub porażek.
Widzę, że różni ludzi mają tu zapas super doświadczeń i umiejętności. Trudno je jednak połączyć. Czasy w których pojedynczo dało się zrobić coś fajnego skończyły się w XIX wieku.

Tak że łowię takich zapaleńców jak @rogal138 :D jak na razie nieskutecznie.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: olo2000pm »

rafaljot pisze:
olo2000pm pisze: Na to przecież są smoothery, które działają bardzo dobrze. Mam u siebie założone od mks.
Już nie mam siły tego komentować
A czego kolega nie ma siły komentować bo nie bardzo rozumiem?
Artur zaproponowal mks w ktorych są dvry i smoothery dedykowane są właśnie pod te stepstiki.
Nawet kolega osobiście o tym wspomina w jednym z wątków.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: mcxmcx »

Zapomnijcie o DVR w MKS, po prostu ustalcie, że dokłada się zewnętrzne stepsticki i to zamyka sprawę.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: olo2000pm »

Hm....czyli mam rozumieć, że moja delta nie ma prawa drukować poprawnie bo mam dvr? Wystarczy się przyjrzeć tym wydrukom i się chwilę zastanowić nad tym. Ale oczywiście jak się chcę to można założyć co się chce;)
Dodam tylko, że właśnie pod wpływem takich konentarzy wraz z elektroniką kupilem tmc. Problem tylko w tym, że po założeniu smootherow nie ma potrzeby zakladania tmc.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: Berg »

no to jeszcze raz:
1. gdy ktoś kupił drukarkę z MKSSBASE na gwarancji, albo nie potrafi, nie umie wymienić, nie ma czasu, chęci, skonfigurować. Diody będą pomocne. Wyciszą, wygładzą trochę. Mniej, bardziej w zależności od konfiguracji.
2. gdy ktoś planuje nową konstrukcję "czołg", do której chce dać silniki 2.5Amp, 0.6 ~ 0.8Nm i mało zapłacić za elektronikę. MKS SBASE, lub inne DVRy + diody - będą ok. Będzie głośno ale dynamicznie.

w każdym innym przypadku DVR8825 najlepiej wyrzucić. A już na pewno nie planować ich do nowej konstrukcji.
@olo2000pm zapewne Twoja delta ładnie drukuje. Ale to nie znaczy, że należy polecać konstrukcję z dvr i diodami innym bo na tmc2208 będą mieć prościej, ładniej, ciszej i taniej.

EDIT: poprosiłem @FlameRunner o przeniesienie powyższych wpisów tu: viewtopic.php?f=40&t=2437&start=20
rogal138
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2018, 17:27

Re: Budowa szybkiej Delty

Post autor: rogal138 »

rafaljot pisze:fajnie, choć już widzę słabe punkty, z którymi wcześniej walczyłem. Przykładowo tak zastosowane Igusy na bocznych karetkach będą powodować backlach prawie nie do zwalczenia. Choć będzie na to sposób - zmienić nieco profil wewnątrz łożyska na elipsę spłaszczoną z góry ale lepiej by nie było potrzeby hakowanie tego w taki sposób.
Możesz rozwinąć ? Chodzi o luz jaki mają łożyska na wałku ? Akurat te łożyska mają go bardzo mało (taka partia ? bo 12mm już mają sporo luzu). A co do otworu w kształcie elipsy, no da się, choć w głowicy i w karetkach otwory miałem wytaczać aby były idealnie okrągłe i w osi względem siebie.
Załączniki
wytaczanie.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”