Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: Berg »

Jestem pewien, że ten temat się rozwinie i zaraz wszyscy prawie będą mieć tak zamontowane podkładki. Świetnie to działa, mega wygodne.
Dlatego zakładam wątek mimo, że wcześniej już pisałem w wątku o Lume. viewtopic.php?f=34&t=1985&start=39


Przetestowałem kilka folii magnetycznych i ferromagnetycznych z klejem i bez kleju. Jeden arkusz folii A4 kosztuje 2-5zł. Można je ciąć nożyczkami, tak że jest to mega wygodne i proste choć nie idealne rozwiązanie.
Mam taki spostrzeżenia:
- Wystarczająco dobrze trzymają folie grubości około 0.5mm
- Najlepiej trzyma folia magnetyczna w połączeniu z ferromagnetyczną (występuje też pod nazwą "folia stalowa")
- nie zaobserwowałem istotnego pogorszenia w czasie nagrzewania stołu. Jakieś pewnie jest. Doszedł w końcu 1mm średniego przewodnika cieplnego
- zapewne pogarsza pracę czujnika indukcyjnego albo wręcz eliminuje możliwość użycia. Zwłaszcza folia ferromagnetyczna zakłóca pracę. ale o tym za chwilę,
- połączenie folii ferromagnetycznej albo magnetyczne z wprasowanymi magnesami neodymowymi będzie też ciekawym rozwiązaniem, zachęcam by ktoś zaeksperymentował
- tak samo połączenie takiej folii przyklejonej na stole z podkładką przyklejoną do blachy może być super. zwłaszcza ze względu na czujnik.

Zrobiłem tak. Przykleiłem arkusz folii magnetycznej z klejem 0.5mm do aluminiowego stołu. na drugi arkusz bez kleju folii ferromagnetycznej przykleiłem podkładkę BuildTak.

Mój Stół w Lume+ ma 220mm a arkusz A4 na szerokość 210mm więc musiałem dociąć pasek i dokleić. W zasadzie nie ma z tym problemu. JEdnak następnym razem lepiej to zrobić tak by nie doklejać takiego wąskiego paska tylko dociąć na przykłąd na 180mm i pasek 40mm by dostać w sumie 220.
Są też dostępne folie cięte z metra jak ktoś lubi i wie do czego zużyć resztę z szerokości rolki. Z resztą to kwestia odpadu wartości kilku złotych...

UWAGA1: jeszcze raz, sama folia ferromagnetyczna nie "klei" się do metalu. musi być kombinacja jedna ferro+ druga magnetyczna.
UWAGA2. przed przyklejeniem do podkładki sprawdzić strony bo jedną stroną trzyma lepiej niż drugą.



20180128_102045.jpg
czujnik nie działa przez BuildTaka, dwie warstwy folii magn+ferro na stole alu 3mm
20180128_102922 (1).jpg
Trochę działa w konfiguracji dwie folie magnetyczne, alu i podkładka. Jednak to tak na granicy użyteczności jest.
20180128_102834 (1).jpg
MEga wygodnie zakłada się i zdejmuje podkładkę. Ma to też dodatkowo taką zaletę, że można zakładać tę podkładkę obróconą różnie przez co pomaga w równomiernym zużywaniu
20180128_102950.jpg
Nawet leniwi mogą jednym ruchem ją zdjąć i psikać lepiszczem w pionie nie syfiąc drukarki i oszczędzając klej.
20180128_103051.jpg
Jakby frezem np 12 mm wyfrezować na głębokość 2mm kilka wgłębień w stole alu i osadzić w nich magnesy. to powinna się do nich spokojnie trzymać folia ferromagnetyczna. Myślę, że wystarczy 9 takich magnesów na stole 20x20cm.

Dostępne różne rozmiary, w cenie złotówka za sztukę
http://allegro.pl/magnes-neodymowy-magn ... 19284.html

Co więcej działa czujnik indukcyjny. tylko dokładnie pola autolevelingu trzeba by zrobić nad tymi magnesami.
20180128_104504.jpg
Pomóżcie mi! Która firma dotnie mi blachę z takeigo gatunku stali jak robi się szpachelki, czy taki linijki? grubości 0.4-06mm. JAkby na tę stal przykleić podkładkę to Czujnik nie będzie mieć problemu.
20180128_103335.jpg
dragonn, WillingMagic, sq4nyy
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: jagus »

Ja do swojej podkładki brałem tu tyle że byłem osobiście http://www.centrostal.net.pl/ nie wie czy wysyłając taką ilość ale powinieneś dostać w każdym mieście jest pewnie podobny zakład mi docięli na miejscu tyle że ja brałem 0,8mm chyba i 1mm kilka sztuk cena 12zł jakoś.
Tu masz coś w Krakowie http://www.stalprodukt-centrostal.pl/
Ja zamiast bulditak mam arkusz PEI naklejony na tą formatkę blachy pomalowaną cienko sprayem i pod stołem magnesy neodymowe ale arkusz PEI daje możliwość ze względu że jest przeźroczysty naniesienia grafiki na blachę czy w twoim wypadku na folię magnetyczną taki dodatkowy bajer :)
P.S druga wersja będzie właśnie na tej foli jak u Ciebie tyle że z PEi i grafiką.
Załączniki
20180128_143348.jpg
Ostatnio zmieniony 28 sty 2018, 14:38 przez jagus, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 4
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: zen »

Dzięki za sporo konkretów, temat zdecydowanie się przyda.

Ja na pewno będę na blachę kleił PEI, bo jestem jego wielkim fanem
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: kapi »

rafaljot pisze: Pomóżcie mi! Która firma dotnie mi blachę z takeigo gatunku stali jak robi się szpachelki, czy taki linijki? grubości 0.4-06mm. JAkby na tę stal przykleić podkładkę to Czujnik nie będzie mieć problemu.
20180128_103335.jpg
szukaj firm co robią sprężyny - oni używają różnych blach w takich grubościach,

od siebie dodam - warto rozważyć zakres temperatur pracy na tak uzbrojonym stole gdyż magnes traci własności powyżej pewnej wartości temperatury, nie pamiętam jakiej. wiem że z neodymowymi magnesami miałem problem w automatycznej stacji spawania gdzie element własnie miałem na magnesie ale po rozgrzaniu - odpadał...
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: jagus »

http://allegro.pl/blacha-plaska-0-4mm-k ... 35270.html można spróbować zagadać z firmami tego pokroju pewnie zrobią pod dany wymiar.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: Berg »

kapi pisze:
rafaljot pisze: od siebie dodam - warto rozważyć zakres temperatur pracy na tak uzbrojonym stole gdyż magnes traci własności powyżej pewnej wartości temperatury, nie pamiętam jakiej. wiem że z neodymowymi magnesami miałem problem w automatycznej stacji spawania gdzie element własnie miałem na magnesie ale po rozgrzaniu - odpadał...
Sprawdziłem 120'C nic nie odpada. Niby ta folia jest do 80'C. Widziałem, są teoretycznie takie do 120'C ale nie wiem gdzie kupić.
Podkładka Buildtak, PEI, szyba, czy blacha po prostu pojechana dimafixem myślę, że temat dotyczy wszystkich powyższych rozwiązań.
Wydaje mi się, żę nic nie stoi na przeszkodzie by taką folią przykleić też szybę właśnie, zamiast klipsów. Przy okazji zobaczę jak będzie działać.
Yorg 68
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: Pjoter »

kapi pisze:
rafaljot pisze: od siebie dodam - warto rozważyć zakres temperatur pracy na tak uzbrojonym stole gdyż magnes traci własności powyżej pewnej wartości temperatury, nie pamiętam jakiej. wiem że z neodymowymi magnesami miałem problem w automatycznej stacji spawania gdzie element własnie miałem na magnesie ale po rozgrzaniu - odpadał...
Jeśli się zastanawiacie nad temperatura pracy to szukajcie info o Temperaturze Curie. Ferromagnetyki powyżej temp Curie stają się paramagnetykami.
Dla samych neodymów to ponad 300 C. Nie wiem jak z matą ferromagnetyczną.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Garreth
Postów w temacie: 5
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: Garreth »

Chyba ktoś podłapał pomysł https://www.youtube.com/watch?v=eimw1ZWdrY4 :D

U mnie podkładki już leżą w szufladze i czekają na montaż:)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: Pjoter »

Garreth pisze:Chyba ktoś podłapał pomysł https://www.youtube.com/watch?v=eimw1ZWdrY4 :D
W filmie wspomina o temperaturze Curie i mówi o tym że efekt nie jest odwracalny.
Utrata właściwości ferromagnetycznych poprze osiągnięcie temp Curie jest odwracalna - tak mówi teoria.
Jeśli te magnetyczne maty/podkładki tracą właściwości magnetyczne na stałe to znaczy że tam różne inne procesy zachodzą dodatkowo.
Tak z ciekawości - testował już ktoś grzanie do 100 C?

@EDIT - Sorry, nie wiem jak ale jakoś pominąłem post o grzaniu gdy czytałem temat :unknown:
Ostatnio zmieniony 05 lut 2018, 21:19 przez Pjoter, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Podkładka na magnesach, foliach, neodymach

Post autor: Berg »

Pjoter pisze: Tak z ciekawości - testował już ktoś grzanie do 100 C?
a może warto przeczytać kilka postów wyżej....
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”