P3Steel XL by m4rtino

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
m4rtino
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2017, 13:52
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: P3Steel XL

P3Steel XL by m4rtino

Post autor: m4rtino »

Cześć;
Moja drukarka jest zbudowana na ramie stalowej w wersji na stół 200x300, jednak założony mam narazie mniejszy stół 200x200.
Wałki na osi Y - 10mm, oś X i Z na wałkach 8mm. Cała rama zakupiona od użytkownika innego forum razem z wałkami.
Zestaw przyszedł z nakrętkami samokontrującymi i śrubkami M3. Nakrętki super, jednak śruby odrazu wymieniłem na imbusowe.
Ogólnie rama po skręceniu wygląda na solidną, jedyny problem jaki się pojawił to za szerokie wycięcia pod nakrętki i sporo się namęczyłem przy skręcaniu, gdyż nakrętka nie klinowała się w otworze i musiałem ją przytrzymywać:
22095346_1685253041514642_220382019_o.jpg
Założeniem było złożenie budżetowej drukarki do nauki, więc większość elementów zamówione było w Chinach.
Silniki NEMA17(17HS4401)
Elektronika: Arduino Mega+ RAMPS + wyświetlacz 128x64 + A4988
Głowica: Bowden V6 j-head, chiński klon za ~30zł
oś Z na śrubach trapezowych Tr8x2
Stół MK3 Heatbed 214mmx214mm PCB+płyta aluminiowa 3mm.
Ekstruder aluminiowy za około 20zł

Całość prezentuje się następująco:
IMG_20180210_102133.jpg
IMG_20180210_102206.jpg
Elektronika podpięta na dwóch zasilaczach, akurat takie miałem po szafkach :lol:
Jeden zasilacz na wszystko oprócz grzania stołu to 12V 5A.
Drugi zasilacz przemysłowy na 24V 10A- pod niego mam podpięte grzanie stołu przez taki moduł z MOSFETem:
https://pl.aliexpress.com/item/Bigtreet ... 0.0.Hx1NKC

Podpięcie nie prezentuje się dobrze, raczej wygląda na niezły burdel ;p ale z powodu że narazie sporo tam grzebię to zostaje chwilowo w takim stanie. Elektronika wygląda tak:
IMG_20180210_102225.jpg
Dodatkowy problem jaki pojawił się to prawdopodobnie upalony stabilizator 5V na Arduino, gdyż drukarka działa dopiero po podpięciu Arduino przez USB. Zamierzam wlutować nowy, przy okazji kiedy będę robił porządek w kablach.

Co do samej kontrukcji to na tyle, w najbliższej przyszłości planuję:

Wydrukować mocowanie endstopów (narazie jest prowizorka na trytytkach)
Wydrukować mocowanie paska osi Y (pod stołem też jest prowizorka, nie miałem odpowiedniego mocowania)
Dodać chłodzenie wydruku - pokażę później testowe wydruki, wydaje mi się, że błędy wynikają głównie przez brak chłodzenia.

W dalszej przyszłości:

Ogarnąć podłączenie kabli, podpiąć całość pod jeden zasilacz i przymocować elektronikę do ramy
Dodać mocowanie rolki na filament, może przenieść wyświetlacz w innego miejsce.
Pozdrawiam, Marcin :piwo:

W budowie: P3Steel XL :thumbup:

Wróć do „RepRap - buduję”