GIANTS- drukarka dwugłowicowa

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 69
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

Post autor: olo2000pm »

dragonn pisze:Nikt nie mówi że takie rozwiązania nie mają sensu i zastosować - po prostu przy 300x300mm nie mają sensu.
Tutaj kolega w jednym zdaniu sam sobie zaprzecza. Czy są gdzieś spisane zasady co ma sens, a co nie przy budowie drukarek? Chętnie sie zapoznam. Wiecie, że podążając ślepo po wytyczonych drogach nigdy nie byłoby postępu?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: GIANTS - drukarka dwugłowicowa

Post autor: McKee »

Stół o rozmiarach 100x100cm byłby trudny do precyzyjnego poruszania, stąd głowica na ruchomej bramie ma sens (bo i tak będzie kilkukrotnie lżejsza). Przy stole 30x30cm wygląda to trochę inaczej.
Nie słyszałem o "kodeksie konstruktora drukarek 3D" ;) ani niczym podobnym ;). Zdrowy rozsądek po prostu (i lekka analiza 'za i przeciw').
olo2000pm
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 69
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: GIANTS - drukarka dwugłowicowa

Post autor: olo2000pm »

McKee pisze:Stół o rozmiarach 100x100cm byłby trudny do precyzyjnego poruszania, stąd głowica na ruchomej bramie ma sens (bo i tak będzie kilkukrotnie lżejsza). Przy stole 30x30cm wygląda to trochę inaczej.
Nie słyszałem o "kodeksie konstruktora drukarek 3D" ;) ani niczym podobnym ;). Zdrowy rozsądek po prostu (i lekka analiza 'za i przeciw').
Wyważona wypowiedź, podoba mi się.
Cały czas się zastanawiam czy ruszać głowicą w górę czy stołem w dół.
Zamocowanie uchwytów dla prętów gwintowanych w stole to żaden problem. Mi rozsądek też podpowiada za opuszczanym stołem, ale serce woła zostaw stół, ruszaj głowicą.
Jeżeli się okaże, że serce się myli to będę przerabial tą kinematyke. Tego nie da sie pogodzić :rotfl2:
Chyba że zrobie stół 100x100...
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: GIANTS - drukarka dwugłowicowa

Post autor: mcxmcx »

olo2000pm pisze:
McKee pisze:Stół o rozmiarach 100x100cm byłby trudny do precyzyjnego poruszania, stąd głowica na ruchomej bramie ma sens (bo i tak będzie kilkukrotnie lżejsza). Przy stole 30x30cm wygląda to trochę inaczej.
Nie słyszałem o "kodeksie konstruktora drukarek 3D" ;) ani niczym podobnym ;). Zdrowy rozsądek po prostu (i lekka analiza 'za i przeciw').
Wyważona wypowiedź, podoba mi się.
Cały czas się zastanawiam czy ruszać głowicą w górę czy stołem w dół.
Zamocowanie uchwytów dla prętów gwintowanych w stole to żaden problem. Mi rozsądek też podpowiada za opuszczanym stołem, ale serce woła zostaw stół, ruszaj głowicą.
Jeżeli się okaże, że serce się myli to będę przerabial tą kinematyke. Tego nie da sie pogodzić :rotfl2:
Chyba że zrobie stół 100x100...
Policz siły potrzebne do utrzymania sztywności z ruchomą w XYZ głowica i z nieruchoma w Z.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

Post autor: McKee »

Myślę że jest lekkie niezrozumienie intencji konstruktora u kolegów ;)
Ja bym się odwołał do celu: Po co budujesz drukarkę / drukarki?
- Jeżeli na sprzedaż to ruchomy stół zapewni lepszą "sprzedawalność" (i lepszy odbiór forumowiczów ;)).
- Jeżeli dla własnej przyjemności to rób co ci serce podpowiada (i z czego będziesz miał lepszą zabawę) nie oglądając się na marudzącą gawiedź dookoła ;). Będzie trochę trudniej ją sprzedać potem (bo jakiś dziwny wynalazek), ale zostaniesz w spokoju z własnym sumieniem.

W sumie (jeżeli dobrze rozumiem), nie musi to być drukarka "zoptymalizowana kosztowo" i nie musi być podobna do wszystkich innych - bo wtedy robiłbyś (?) HyperCube'a (bo akurat jest modny teraz :rotfl:).

PS.:devil:: Szalony pomysł: A może jakąś opcją jest i stół, i głowica poruszane w osi Z (niekoniecznie w tym samym czasie budowy konstrukcji) - i wyciągnięcie/opisanie wniosków które rozwiązanie jest lepsze (i dlaczego, i w jakim przypadku).
olo2000pm
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

Post autor: DVJCODEC »

Patrząc na historię i jak to się ma konstrukcyjnie (klasa DIY):
- makrerbot zrobił Thing O Matic, gdzie przy tak małym stole poruszanie nim w 2 osiach jeszcze uchodziło
- później powstały drukarki z podnoszoną osią X w pionie (prusa) oraz z opuszczanym stołem (Ultimaker)
- później wszyscy amatorzy chcieli szybko, szybciej i jeszcze szybciej drukować i tylko i wyłącznie opuszczany stół miał przy tym rację bytu
- następnie co niektórzy zobaczyli, że jednak szybko nie znaczy ładnie, choć wydruki bywały przyzwoite
- zaczęło się odchudzanie masy przesuwanej, nowe ekstrudery, głowice, różne napędy, ale nadal druk wyglądał tak samo jak na poczciwym starym Ultimakerze, który podniósł daaawno temu wysoko poprzeczkę
- nastała era wymyślnie nazywanych drukarek z mega ficzersami i turbo opisami, ale drukowały nadal tak samo jak te stare prusaki
- mijają następne lata, no i wreszcie drukarki zaczynają fajnie drukować .... ale, ale,

to nie zasługa tych udoskonaleń konstrukcyjnych, ale lepszych, dokładniej ekstrudowanych filamentów i poprawionych slicerów, bo konstrukcyjnie drukarki nadal są takie same jak te z 2012 roku :)

Taka to jest prawdziwa prawda o amatorskich FDM-ach.

Taki dawny filmik - 2013 rok i moja stara drukarka ze stołem roboczym 450x450 z tego co pamietam :)
https://www.youtube.com/watch?v=1i8r8yBtm0c
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2018, 17:59 przez DVJCODEC, łącznie zmieniany 1 raz.
balgator, adziaki
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

Post autor: dragonn »

Fabrykator.pl pisze: Taka to jest prawdziwa prawda o amatorskich FDM-ach.
Że niby w profesjonalnych jest inaczej? Nie ośmieszajmy się, najładniej drukująca drukarka na targach to był Hypercube od Rafała :P. Do tego powiem szczerze, szybkości wrażenie zrobiła na mnie tylko jedna firma tylko muszę sobie przypomnieć jaka. Wszystkie pozostałe chodził jak ślimaki :P.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

Post autor: Berg »

a może taki dział. najbarsziej absurdalne , zwariowane, szalone, bez sensu i prawie nie do zrobienia pomysły.
Wiem, wiem każdy takie kisi i sie wstydzi powiedzieć. Olo tylko nie i za to szacunek.

Takie AAA konstruktorów :D

Mam na imie Rafał, od dwoch miesiecy nie konstruuję drukarki. Każdej nocy śni mie się żyro stojak pod drukarkę. Obraca całą drukarką by aktualnie drukowana warstwa byla pionowo nad poprzednią.
Obraca, obraca, coraz szybciej i eksploduje. Ciemność. 1,2,3.... ręce zaciśnięcie na wystającej z brzucha śrubie trapezowej , gorący filament spływa po twarzy... 4,5.. 6:00 w ciagu dnia zachmurzenie umiarkowane, miejscami możliwe burze. W czasie burz wiatr silny i porywisty.
kapi, balgator, Drunk_ZoZol
Awatar użytkownika
DVJCODEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 227
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:10
x 64
Kontakt:

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

Post autor: DVJCODEC »

Nie ma co mieszać obu rynków, profesjonalnego i amatorskiego. Innej klasy urządzenia, choć nie zawsze grzeszą jakością w porównaniu do amatorskich konstrukcji. Profesjonalne urządzenia są inaczej wykonane i dlatego jak postawisz najzajefajniejszą amatorską konstrukcję obok starego, średnio drukującego Stratasysa Mojo to ta amatorska blado wypadnie wizualnie i pod względem obsługi i serwisu.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 17
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: GIANTS- drukarka dwugłowicowa

Post autor: Berg »

tak. może wpaść jedna z nich blado. na przyklad serwisu brak. części brak, dokumentacji brak, firmware niedostepny :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”