a może by tak druga drukarka?

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: cyfron »

W prusakowym ekstruderze bardzo nie podoba mi się przełożenie 1:1 na radełko, niesie to ze sobą sporo wad, po drugie Nema17 swoje waży, nawet w wersji "naleśnik", który przy w/w przełożeniu 1:1 może mieć za mało mocy, zwłaszcza przy szybszym druku. Osobiście szukałbym rozwiązania z odpowiednio przełożonym Nema14.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: majek »

Jak chcesz coś kompaktowego, to Sailfin https://github.com/CroXY3D/Sailfin-Extruder lub jego przeróbka MRF https://www.thingiverse.com/thing:5149028 (MRF ma ten fajny zatrzask, ale jest grubszy o kilka mm i ociupinę cięższy).
Da się jeszcze węziej podnosząc silnik do góry - generalnie zmieszczenie się 4 cm jest realne.

A co do gabarytów, to niestety jeżeli w jednym wymiarze zejdziesz, to odbije się to na pozostałych. Np. w viewtopic.php?f=10&t=7225 udało mi się zejść o ok. 10cm z szerokości w porównaniu do podobnych drukarek (taki był priorytet projektu), ale pozostałe wymiary się trochę zwiększyły. Niestety, nie ma nic za darmo.
sol
Postów w temacie: 14
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: sol »

Po dłuższych przemyśleniach i braku czasu na projektowanie w sumie tylko powymieniam łączniki na sztywniejsze i poskładam ją z powrotem tak jak była. Ta konstrukcja nie ma potencjału na jakiekolwiek update'y

Hevo Ngen wygląda całkiem niegłupio :)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: Pjoter »

IMO idź w vorona lub rat riga
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: cyfron »

Jeżeli lubisz nowinki, to kinematyka crossed jest obecnie na topie ;) Nie jest to chyba nowy pomysł ale wydaje się dosyć dynamicznie rozwijać.
sol
Postów w temacie: 14
Posty: 65
Rejestracja: 19 gru 2016, 22:17
x 7

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: sol »

mam na co dzień do czynienia z zortraxami i faktycznie śmiga to bardzo dobrze, ale jest przekombinowane do kwadratu :)

po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw postanowiłem jednak nieco zmienić plany i wykorzystując jak najwięcej części z czerwonego karzełka stworzyć abominację hevo z ekstruderem i stołem z prusy. nie mam już ciśnienia na składanie czegokolwiek co drukuje, bo pojawiły mi się 3 prusy w pracy, na których mogę drukować co mi trzeba po godzinach :)

zatem plan jest taki:

extruder bear postawiony na corexy (do przerysowania tylko tylna płyta eksturdera, więc no big deal :) mam części mechaniczne na taki ekstruder wiec
tanio i bez szaleństw :)
kinematyka corexy na równoległych paskach
stół na jednej śrubie 8mm
rama z profili systemowych albo castoramowych 20x20 z łącznikami z elesy - bo mam ich jakieś 15m, a łączników mi się wala 3 komplety- jest to sztywne bardzo, polecam :)
zasilanie 12v - bo mam zasilacz
rama stołu wypałka z nierdzewki z zagiętymi krawędziami w celu usztywnienia (tak jak w czerwonym karzełku), waham się jaki stół magnetyczny wybrać, jakieś wskazówki?
głowica e3dv6 vulcano lub zwykła - bo mam obie
łożyska i pręty z igusa AWMP08/RJUM01 na x/y

elektronika - no i tu mam dylemat, bo nie będę w 2022 rampsa wykopywać z grobu, co polecacie? einsy mi się podoba, ale jeszcze nie widziałem używki a w nowe nie zamierzam inwestować - nawet w chińskie nie ma sensu pakować 5stów :) jakaś inna elektronika, która ogarnie bazowanie bez krańcówek?
sterowanie klipper z fluiddem postawiony na dell wyse dx0d - bo zgadnijcie czemu.

firmware - mam zamiar spróbować podlubać w prusowym marlinie żeby namowić go do pracy w układzie corexy - zobaczymy co z tego wyjdzie :)

proszę naprostujcie mnie jeśli popełniłem jakąś grubą herezję
tymczasem biorę się do rysowania :)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: JGFTW »

Czytając Twojego posta mam wrażenie, że opisujesz na raz dwie drukarki. Piszesz, że masz stół prusy, a później pytasz jakie rady co do wyboru stołu magnetycznego - MK52 od Prusy jest magnetyczny, a jak masz MK42 to wystarczy tylko dokupić mate i blachę.
Następnie piszesz o FW, że postawisz drukarkę na klipperze, a chwilę później o forku Marlina od Prusy. To jak w końcu?

sol pisze:extruder bear postawiony na corexy [...]
Zysk z kinematyki Corexy to szybkość, więc szkoda ograniczać się dodając ekstruder od Prusy. Bowden albo lekki direct, których projekty wymienił cyfron.
sol pisze:stół na jednej śrubie 8mm
Zwróć uwagę na skok śruby trapezowej przy skoku 8mm (TR8x8) i napędzie bezpośrednim z silnika to cała oś Ci może opadać, szczególnie jak będziesz robił mocowanie ze stali to pewnie lekkie nie będzie. Sądzę, że najlepiej zrobić na dwóch prętach napędzanych synchronicznie jednym silnikiem z przełożeniem i prętami TR8x8 lub TR8x4.
sol pisze:zasilanie 12v - bo mam zasilacz
Jeżeli masz stół od Prusy Mk52 albo będziesz kupował to zwróć uwagę, że są dwie wersję na 12v i 24v.
sol pisze:łożyska i pręty z igusa AWMP08/RJUM01 na x/y
Łożyska Igus przy napędzie pasowym mają bardzo duże tarcie statyczne i raczej nie nadają się do drukarki, a na pewno nie do szybkiej.
Why does VORON-Design not use IGUS products?

IGUS bushings exhibit a phenomenon called stiction, therefore in small movements the bushings will actually stick instead of gliding, at small detail, this causes detrimental issues. The amount of slop required is unfavorable, tolerances are quite poor. Bushing life is low for the price when compared to Misumi and even standard chinese offerings.
https://github.com/VoronDesign/Voron-Do ... s-products

Kolega japim dobrze to ujął w słowa: viewtopic.php?f=67&t=8313&p=134992&hilit=igus#p135086

Ja też miałem łożyska Igusa w drukarce i ... już nie mam ;)
sol pisze:jakaś inna elektronika, która ogarnie bazowanie bez krańcówek?
Każda elektronika, nawet ramps 1.4 ogarnie bazowanie bez krańcówek, bo jest to kwestia sterowników TMC, więc kup 2130 lub 2209 i uruchom je w trybie SPI / UART. Jeżeli będziesz brał jakąś 32bitową płytkę to weź taką, która albo ma zintegrowane TMC2209 albo wymienne sterowniki z przystosowaniem pod te tryby, żeby uniknąć robienia pająka np SKR albo MKS.
sol pisze: sterowanie klipper z fluiddem postawiony na dell wyse dx0d - bo zgadnijcie czemu.

firmware - mam zamiar spróbować podlubać w prusowym marlinie żeby namowić go do pracy w układzie corexy - zobaczymy co z tego wyjdzie
Tyle ile grzebałem w FW Prusy, żeby coś dodać, zmienić w swoich drukarkach to ten soft zwyczajnie nie nadaję się, żeby go modyfikować (jest wbrew pozorom bardzo ograniczony do sprzętu jaki w Prusach jest), zresztą sam zobaczysz - wyjdzie z tego strata czasu. Lepiej zainwestuj ten czas w Klippera.

Te drukarki, których podzespoły znacznie odbiegają od wersji stock Prusy mam już dawno na Marlinie.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: a może by tak druga drukarka?

Post autor: cyfron »

Najtańsza sensowna płyta, to MKS Robin E3D + TMC2209 (najlepiej również od MKS ze względu na zgodność wszystkich pinów) + wyświetlacz MKS mini 12864. Jeżeli potrzebujesz 5 niezależnych stepperów to MKS Robin v3. W obu płytach masz ogarnięty UART oraz DIAG.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”