Prusa P3 I3+ - wersja full steel.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
radek233
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 20 kwie 2018, 10:59

Prusa P3 I3+ - wersja full steel.

Post autor: radek233 »

Witajcie!
Z racji, że jest to mój pierwszy post na forum to na samym początku pragnę wszystkich gorąco przywitać! W temacie drukarek 3D jestem świeży, powoli staram się poznawać wszelkie niuanse konstrukcji, projektowania itd. Planuję zabrać się za złożenie swojej drukarki i wybór padł na projekt Prusy i3 w wersji P3Steel , dodatkowo ze zmniejszoną ilością elementów drukowanych. Znalazłem takie oto dwa projekty:

https://www.thingiverse.com/thing:660330
https://www.thingiverse.com/thing:1528308

Jednakże mam dotyczace nich pytania:
Czy ktoś już zabierał sie za budowę tych oto drukarek i ma jakieś przemyślenia/rady dotyczące nich? W stylu: co najlepiej zmienić jeszcze w fazie projektowania, co może być problematyczne, co jest dobrym, a co słabym rozwiązaniem? Moje główne zastrzeżenie, to łożyska liniowe zamocowane na zipach, niby wyeliminowanie elementów drukowanych ma zwiększyć sztywność całej konstrukcji, a tu takie coś... Myślałem ew. nad złożeniem początkowo w taki sposób, a następnie zaprojektowanie i wydrukowanie obejm, dzięki którym przykręcałoby sie te łożyska do ramy.

To chyba narazie tyle, ma nadzieję, że dzięki pomocy osób o większym od mojego doświadczeniu uda mi się zrealizować projekt bez większych przeszkód i dalej rozwijać w temacie druku 3D.

Pozdrawiam
Radek
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Prusa P3 I3+ - wersja full steel.

Post autor: Marcin1415 »

Myślę że stalowa rama to pomyłka, za dużo elementów które wpadają w wibracje co przekłada się na jakośc wydruku. Sztywne ale jakości nie uzyskasz.Myślę że elementy drukowane są przydatne ponieważ tłumią wibracje przenoszone z napędu na ramę. Wałki i łożyska fi 8. Dużo kulek w łożyskach - dużo tarcia. Mała średnica wałków = ugięcia. Powoduje to sporo problemów. Rama z materiału który absorbuje drgania + duża średnica wałków/prowadnic liniowych da dobrą jakość druku. Opory na łożyskach fi12 są dużo mniejsze niż na fi8.
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Prusa P3 I3+ - wersja full steel.

Post autor: S3b »

Uważam, że dobrze wybrałeś. To sprawdzona konstrukcja (moim zdaniem najlepszy wariant i3 z dostępnych). Rama jest bardzo sztywna, stabilna i sama z siebie nie generuje żadnych wibracji i rezonansu. Z modyfikacji warto wzmocnić frontowy i tylny panel, który podtrzymuje wałki osi Y. Przy mocnym naciągnięciu paska potrafi się ugiąć. Niestety przekonałem się o tym już na złożonej drukarce, więc improwizowałem jak rozwiązać ten problem i wyszło mi to tak:
https://www.thingiverse.com/make:200299 (detal na 3cim zdjęciu).

Odradzam Ci też metalowe x-edny i wózek. W wersji full metal drukarka jest znacznie głośniejsza. Zdecydowanie poprawiła się kultura pracy na drukowanym zestawie osi X. Warto dać jako napęd osi Z śruby trapezowe. Najlepiej o mniejszej średnicy niż wałki (są na aliexpress trapezówki T5 i T6, które sprawdzają się bardzo dobrze w tej konstrukcji)

Co do samych zipów - nigdy nie miałem z tym problemu, ale tak jak pisałem, lepiej pójść w elementy drukowane, gdzie bez problemu znajdziesz drukowane obudowy na łożyska pod stół, x-endy nie wymagające zipów (łożyska wchodzą na wcisk) i karetki X gdzie łożyska zabezpiecza się śrubką z podkładką. Przeszukaj sobie thingiverse a znajdziesz potrzebne elementy.

Powodzenia w budowie. Będziesz zadowolony :good:
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”