Mikrus 400x400x500

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Berg »

mario73z pisze:ślizgowe podpierały na brzegach. Wałki i śruby są fi 10 mm trapezowe ze skokiem 2mm.
Mario, przecież łożyska liniowe ułożone pionowe niczego nie podpierają ;)
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

rafaljot pisze:
mario73z pisze:ślizgowe podpierały na brzegach. Wałki i śruby są fi 10 mm trapezowe ze skokiem 2mm.
Mario, przecież łożyska liniowe ułożone pionowe niczego nie podpierają ;)
Źle się wyraziłem, chodzi o to że każde łożysko ma luz ( nie mówię o zużytych ) niezależnie jakiego producenta. Jest on konieczny do poprawnej pracy mechanizmu przetaczania się kulek w bieżniach. Przekłada się na luz kontowy wzdłuż swojej osi. Jeśli mamy duży stół to im bliżej będziemy montować łożyska środka tym większą "kołyskę będziemy mieli na całym stole przy nierównym na nim obciążeniu wagowym. Dodatkowo wałki ślizgowe na łożyskach bliżej środka są "rozpychane" większa siłą ( punk podparcia ).
Pewnie w tego typach konstrukcji przekłada się ta zależność nieco inaczej, o czym pewnie się dopiero przekonam ;)
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: MarioM06 »

Czy w osi Z masz pojedyncze 4 łożyska w tych obejmach??
Moim zdaniem dawanie 4 wałków w Z jest niepotrzebnym przesztywnieniem. Dodatkowo są spore problemy z ustawieniem 4 wałków najlepiej idealnie równolegle żeby się nic nie zacinało i lekko się przesuwało.
łożyska w Z mają przenosić siły poprzeczne które próbują przesunąć stół na boki - tu wszystko w porządku z tym układem chociaż przy stole w Z duże te siły nie są lub prawie ich nie ma. Ważniejsze zadanie łożysk w osi Z jest zapobieganie obracaniu się (kiwaniu jak huśtawka) na śrubach i tu widzę spory problem bo pojedyncze łożysko nie spełni tego zadania. Lepsze zdecydowanie jest danie po 2 łożyska na każdy wałek i najlepiej żeby były jeszcze trochę rozsunięte wtedy ma szanse to zadziałać. Przy dużym stole te siły są dość znaczące.
Co do napędu śrub paskiem zamkniętym jestem zwolennikiem tego rozwiązania chociażby dla tego że śruby podparte są wtedy na sztywno zamocowanych łożyskach a nie na osiach silników przez często problematyczne sprzęgła (brak osiowości i podatność wzdłużna). łożysko na śrubie daje też idealną osiowość obrotu.

Prosze na mnie nie krzyczeć - wypowiedź poparta moimi doświadczeniami i ogólną wiedzą. ;)
Pozdrawiam.
cardjunk
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Berg »

@mario73z nie prawda. ;) Jeśli łożysko możesz przekosić powiedzmy o 1' to tak samo jest to 1' niezależnie od tego, w którym miejscu jest łożysko - nieprawdaż? Zatem umieszczenie łożysk w każdym punkcie stabilizuje stół tak samo. Rozrysuj sobie takie dwa przypadki na kartce z tym 1' luzu miedzy kuleczkami (osią łozyska) a wałkiem

Za to mówiąc w skrócie. jeśli jakaś kuleczka w łożysku się zatnie (czy po prostu łożyska nie mają idealnie tego samego oporu toczenia) i na pokonanie tego zacięcia będzie potrzebna siła F, to siła przekąszająca cały stół będzie zależeć od kwadratu odległości łożyska od śruby trapezowej.

Ojej, nie gniewaj się, ale na prawdę tłumaczę to już chyba piąty-szósty raz :)
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: RE: Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: kapi »

rafaljot pisze:.... jeśli jakaś kuleczka w łożysku się zatnie....
... to należy wymienić te łożysko. To jest sytuacja determinujaca jakość użytych części.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

Hej
Korekty wprowadzone.
zetka.jpg
Ruszyły też wydruki bo to spora liczba elementów jest i trochę to potrwa.
mocowanie pprzeczek wydruk.jpg
No i pierwsze montaże w ramie.
mocowanie łożyska z.jpg
Wyfrezowałem też podstawę pod stolik.
podstawa stolika.jpg
Dziś siadłem do kompa i projektu żeby zastanowić się nad mocowaniem hotend-u i chłodzenia dla całej głowicy. Chciałbym mieć możliwość drukowania w dwóch kolorach. Sporo jest tego rodzaju rozwiązań w sieci ale żadne z oglądanych nie zainteresowało mnie jakoś szczególnie. Czy w ogóle jest sens się pchać w podwójny hotend ? Funkcjonalne jest to u kogoś z Was. Bo sporo idzie poczytać że możliwość oczywiście jest ale żeby wydrukować to zabawy sporo i przy wydruku i przy cięciu projektów. Dopiero od niedawna mam styczność z drukiem 3D i stąd takie dla Was pewnie banalne pytanie.
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: MarioM06 »

Jakiej grubości jest ta blacha pod stolik?
Nie wydaje ci się że będzie za mało sztywna tak powycinana? między punktami podparcia śrub a punktami podparcia stołu są zostawione tylko cienkie płaskowniki. Łożyska też się za bardzo nie będą mogły wykazać bo i tak wszystko będzie sprężynować.

Śrubę na górze bym zostawił swobodną - nie podpartą, wystarczy że w nakrętce będzie się obracać. możesz uniknąć problemów z prążkami.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
kukiz
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwie 2018, 18:54

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: kukiz »

Witam
Też jestem w trakcie budowy drukarki już drugiej. Parę fotek może może coś Cię zainspiruje albo przeciwnie, ustrzeżesz cię błędów które ja zrobiłem.
Ja też z początku miałem 2 śruby w osi Z ale stół minimalnie chwiał się na boki bo łożyska liniowe chińskie nie były idealne. Dałem 3 śrubę wszystko na jednym silniku. Dodatkowo jest przełożenie względem silnika a śrub trapezowych więc silnik nie ma dużego odciążenia.
Drukarka jeszcze nie gotowa ale ku ukończeniu.
Załączniki
IMG_20181007_114427.jpg
IMG_20181007_114419.jpg
IMG_20181007_114407.jpg
IMG_20181007_114402.jpg
IMG_20181007_114347.jpg
IMG_20181007_114340.jpg
IMG_20181007_114333.jpg
IMG_20181007_114329.jpg
IMG_20181007_113706.jpg
IMG_20181007_113618.jpg
IMG_20181007_113552.jpg
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

MarioM06 pisze:Jakiej grubości jest ta blacha pod stolik?

Śrubę na górze bym zostawił swobodną - nie podpartą, wystarczy że w nakrętce będzie się obracać. możesz uniknąć problemów z prążkami.
Blacha z której to robiłem to Aluminium 5mm PA6. To całkiem wytrzymały materiał. Jednak jeśli coś będzie nie tak to nie problem to zmienić przy już działającej konstrukcji. Co do śruby to czytałem już o tym żeby jej nie podpierać na końcu, jednak kłóciło się to z moim wyobrażeniem że śruba o długości 800mm obraca się bez górnego łożyska gdy stolik jest na samym dole. ;) Jeśli to mój błąd i faktycznie to rozwiązanie będzie przeszkadzać to wyjmę łożyska z górnych podpór.
kukiz pisze:Witam
Też jestem w trakcie budowy drukarki już drugiej. Parę fotek może może coś Cię zainspiruje albo przeciwnie, ustrzeżesz cię błędów które ja zrobiłem.
Ja też z początku miałem 2 śruby w osi Z ale stół minimalnie chwiał się na boki bo łożyska liniowe chińskie nie były idealne. Dałem 3 śrubę wszystko na jednym silniku. Dodatkowo jest przełożenie względem silnika a śrub trapezowych więc silnik nie ma dużego odciążenia.
Drukarka jeszcze nie gotowa ale ku ukończeniu.

Dobrze to wygląda u Ciebie. 3 śruby to na pewno trafniejsze rozwiązanie. Ja u Siebie zmienię jak się obecne rozwiązanie nie sprawdzi. Łożyska mam od krajowego producenta i kupiłem więcej żeby dopasować do wałków ślizgowych które też potrafią się różnić o 0.0x ;) Jaki silnik będziesz miał na osi X ? bloczek z obudowami łożysk i resztą wygląda elegancko ale i na ciężkawy.
kukiz
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwie 2018, 18:54

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: kukiz »

Pewnie dało by się odchudzić ale nie chciałem iść w same łożyska i drukować obudowy. No jak robiłem te zdjęcia to drukował się element do podtrzymywania kabla od podgrzewania stołu więc sprzęt działa, teraz zajmuje się detalingiem. Drukarka na układzie coreXY wiec teoretycznie nie ma od osi X wszystkie silniki są te same 17HS5412-3.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”