Mikrus 400x400x500

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

Witajcie.
Od kilku miesięcy śledzę życie na forum oraz te bardziej lub mniej udane projekty drukarek. Jako że moja pierwsza kupiona drukarka okazała się kompletną pomyłką postanowiłem zbudować coś od podstaw według własnego pomysłu. Założenia jakie sobie postawiłem to spore pole pracy w osiach X i Y po min. 400 mm i w Z trochę więcej. Na początku projektowania myślałem żeby układ napędowy bazował na projekcie Ultimaker ale po kilku testach i wyliczeniach przekonałem się że tej wielkości pole robocze to całkowicie inna bajka i aby zachować sztywność trzeba nieco inaczej to zrobić.
Rama jest spawana z profili stalowych 40x40x3 mm, została również odprężona termicznie. Generalnie już wszystkie komponenty mam jednak przed docinaniem ślizgów i rurek karbonowych chciałbym zapytać Was czy nie ma jakiś błędów które w późniejszym etapie mogą mi mocno przeszkadzać. Wszystko projektuje od podstaw więc chwilę mi to jeszcze zajmie.
W zamian deklaruje relacjonowanie postępów w pracach ;)
s4.jpg
s3.jpg
s2.jpg
s1.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Berg »

Bardzo fajne. Stalowe pospawane- miodzio!. Też jakiś czas temu pisałem o takiej konstrukcji... ale tylko pisałem :D.
Tak że trzymam kciuki. Rozdzielenie wałków napędowych od prowadzących da możliwość zastosowania łożysk kulkowych, co powinno wyeliminować problem przekaszania łożysk, ugięcia wałków krzyżaka. Powinno działać.

Inaczej zrobił bym dwie rzeczy:
1. wiem, nudny jestem, Wałki Z jak najbliżej śrub Z

2. Silnik Z na środku między śrubami trapezowymi z jedną dodatkową rolką (może być przesuwana od razu będzie się nią napinać, gubić luz, bo trudno kupić dokładnie taki pasek jak trzeba.) Tak by pasek ułożył się w Z. Dzięki temu wszystkie koła zębate będą zazębiać pasek  większą liczbą zębów.
Albo po prostu dwa silniki, co w sumie jest rozwiązaniem sprawdzonym prostszym i tańszym.

3. pasek mógłby być tak zamontowany na wózkach by wypadał na środku wałka krzyżaka. To powinno wyeliminować problem ew luzów przy zmianie kierunku ruchu.

4. nie wiem, jaka ma być konstrukcja głowicy. Ale chyba lepiej też tak zaprojektować wózki boczne by wałek krzyżaka nie był na nich centrycznie. Głowica jest wciśnięta w jedne narożnik. a pozostałe pewnie będą puste.
Chyba, że chcesz podwiesić głowicę pod krzyżakiem, tak jak w Ultimakerze - to jest ok tak jak zrobiłeś.
Choć ja bym wolał mieć dyszę bliżej środka ciężkości głowicy.
Awatar użytkownika
Zoltan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwie 2016, 15:24
Lokalizacja: Mielec
x 2

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Zoltan »

W jaki sposób zamierzasz wiercić otwory pod mocowania?
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 2
Posty: 573
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: malyhenio1 »

Nie prościej oś z na jednej śrubie podwójna zębatka ,jedna do sinika a drugi pasek zamknięty na drugą śrubę?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Berg »

przy dwóch zamkniętych paskach trudniej zrobić ich równe napinanie.
tak jest najprościej. Najmniej elementów.
20181004_181655.jpg
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 2
Posty: 573
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: malyhenio1 »

No chyba ,że będzie to rozwiązanie jak w Tarantuli gdzie silnik jest napinaczem.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: dragonn »

Niepotrzebne kombinacje, wsadzić dwa osobne silniki i spokój. Nawet na jednym endstopie i jednym stepsticku działa to wystarczająco dobrze przy TR8x2 i 8x4.
Berg, TDI-CAD
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

Czyli rozumiem że napęd osi Z musiałbym poprawić. Poszedłem na łatwiznę z jednym paskiem i silnikiem na jednej stronie. Montowanie teraz poprzeczki nieco komplikuje mi konstrukcję. Rama była odprężana więc spawanie odpada, znowu kombinować z przykręcaniem czegoś mocniejszego też jakoś mi nie pasuje. Raczej zdecyduje się na 2 silniki skoro taki układ ma znamiona błędnego rozwiązania a drugi silnik to chwila. Jedynie podłączanie 2 silników pod jednego stepa wydaje się średnim pomysłem. Jak budowałem frezarkę to taki układ się nie sprawdził. Prosił bym kogoś kto ma takie podłączenie o jakieś wnioski obserwacyjne. Są z tym jakieś problemy ?
Otwory pod mocowania podpór będę wiercił i gwintował klasycznie wiertarką na szablonie. Precyzja w tym działaniu nie jest jakoś szaleńczo istotna bo i tak będę zerował wszystko według liniału i kątownika precyzyjnego.
Wałki dałem daleko od śruby trapezowej bo liczę na sztywność konstrukcji stołu, a że całość będzie dość ciężka to walałem aby łożyska ślizgowe podpierały na brzegach. Wałki i śruby są fi 10 mm trapezowe ze skokiem 2mm.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Berg »

nie ma żadnego problemu z dwoma silnikami pod jednym stepem Z. Najczęściej tak właśnie się robi.
Mam teraz tak w Hevo. Wcześniej miałem na dwóch. W praktyce nie widzę różnicy.
To znaczy widziałem. JAk stale coś kombinowałem i przerabiałem, to lepiej było na dwóch niezależnie pozycjonowanych z niezależnymi krańcówkami. Bo po każdym przerobieniu drukarki ten układ się zgrywał sam. To było jednak gdy więcej przerabiałem niż drukowałem.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2018, 10:27 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: dragonn »

Yup, sam tak mam i działa to bez problemu. Oś Z nie potrzebuje dużego momentu żeby się poruszać jeśli jest dobrze zrobiona.
Co do wałków daleko od śruby trapezowej to jak poszukasz to rafaljot pisał już kiedyś czemu nie jest dobrze mieć je całkiem na brzegu, trzeba obrać pewien kompromis.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”