Mikrus 400x400x500

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

Zaprojektowałem sobie część głowicy, na razie mocowanie i chłodzenie hotend-u. Jutro spróbuje wymyślić chłodzenie druku. Ale mam pytanie, jakim filamentem drukujecie elementy narażone na wyższa temperaturę ?.
głowica-1.jpg
głowica-2.jpg
głowica-3.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: dragonn »

mario73z pisze:Co do śruby to czytałem już o tym żeby jej nie podpierać na końcu, jednak kłóciło się to z moim wyobrażeniem że śruba o długości 800mm obraca się bez górnego łożyska gdy stolik jest na samym dole. ;) Jeśli to mój błąd i faktycznie to rozwiązanie będzie przeszkadzać to wyjmę łożyska z górnych podpór.
Temat omawiany wielokrotnie - jeśli chcesz podpierać śrubę to musisz to robić i na końcu i na początku. I tylko wtedy ma to sens, a dlaczego się tego nie robi? Bo szkoda zachodu na ustawianie tego idealnie równolegle do siebie kiedy śruba ruszająca stołem nie przenosi jakichkolwiek sił które by ją mogły poruszać na boki.
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: MarioM06 »

Czy tylko mnie kłuje w oczy jak czytam o idealnie prostych śrubach i wałkach? Nie tylko tu żeby nie było. Każda śruba i walek maja jakas krzywiznę. Jeśli jest to pare setek to jest dobry wynik. Jak pare dych to juz to widać gołym okiem przy obracaniu. Nie podpiera sie góry żeby ta krzywizna mogła tam sobie bez oporu i ruszania stołem "falować". Można dać bardzo luźna obejmę jeśli masz obawy.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Berg »

powietrze "omiatające" radiatory powinno być zablokowane od dołu i swobony wylot z przeciwnej strony. Im niej przysłoniony albo na boki, tym lepiej. Najlepiej od razu pomyśleć o tunelu chłodzącym wydruk, bo potem okazuje się że nie ma go gdzie wstawić.
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

rafaljot pisze:powietrze "omiatające" radiatory powinno być zablokowane od dołu i swobony wylot z przeciwnej strony. Im niej przysłoniony albo na boki, tym lepiej. Najlepiej od razu pomyśleć o tunelu chłodzącym wydruk, bo potem okazuje się że nie ma go gdzie wstawić.
No fakt. Chłodzenie druku chciałem dać od tyłu ale to właśnie zablokuje swobodny przelot powietrza. Muszę to jeszcze przeprojektować, :piwo:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: Berg »

widziałeś karetkę, którą zrobiłem do K8400 ? Jestem z niej prawie zadowolony. Choć jeszcze będzie kolejna wersja. z dmuchawkami pod kątem 45'. Pionowo trochę się tłuką - taki detal.

viewtopic.php?f=34&t=591&start=265
viewtopic.php?f=34&t=591&start=211
Awatar użytkownika
adziaki
Postów w temacie: 1
Posty: 132
Rejestracja: 17 wrz 2016, 13:26
Lokalizacja: Koszalin
x 38

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: adziaki »

No to kilka słów ode mnie:

Co do konstrukcji stołu i osi Z to popieram poprzedników, że optymalnie jest to zrobić na 2 silnikach.
Zrobiłem kiedyś corexy z takim układem i spisywało się to bez zastrzeżeń z tym, że śruba kulowa była podparta góra/dół w blokach łożyskujących:
Z.jpg
Zalecam jednak zastosować łożyska przedłużane typu LMK12LUU lub podobne.
Pionowe wałki liniowe rozmieść w 3/4 długości stołu.
Z drugiej jednak strony zastanów się raz jeszcze czy potrzebujesz, aż taki duży obszar roboczy?
Co będziesz na nim drukował? Może być sytuacja, że puścisz kilka większych wydruków, a 95% to będą rzeczy, które zmieszczą się w klasycznym 200 x 200 czy 250 x 250, a i tak będziesz grzał cały stół.

Przeprojektowałbym układ, aby schować te wystające silniki (poza obrys ramy) i ruchome elementy do środka drukarki:
stepper.JPG
stepper.JPG (24.73 KiB) Przejrzano 4043 razy
Elementy wózka śmiało możesz drukować z ABS'u.
Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 26
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: mario73z »

adziaki pisze:No to kilka słów ode mnie:

Co do konstrukcji stołu i osi Z to popieram poprzedników, że optymalnie jest to zrobić na 2 silnikach.
Zrobiłem kiedyś corexy z takim układem i spisywało się to bez zastrzeżeń z tym, że śruba kulowa była podparta góra/dół w blokach łożyskujących:
Z.jpg
Zalecam jednak zastosować łożyska przedłużane typu LMK12LUU lub podobne.
Pionowe wałki liniowe rozmieść w 3/4 długości stołu.
Z drugiej jednak strony zastanów się raz jeszcze czy potrzebujesz, aż taki duży obszar roboczy?
Co będziesz na nim drukował? Może być sytuacja, że puścisz kilka większych wydruków, a 95% to będą rzeczy, które zmieszczą się w klasycznym 200 x 200 czy 250 x 250, a i tak będziesz grzał cały stół.

Przeprojektowałbym układ, aby schować te wystające silniki (poza obrys ramy) i ruchome elementy do środka drukarki:
.
Napęd osi z będzie na 2 silnikach i już to wdrożyłem do konstrukcji. Całość nie wykazuje luzów w trakcie pomiarów, dołożenie dodatkowych 4 łożysk ślizgowych praktycznie wyeliminowało kołysanie się stołu pod naciskiem. Ale dopiero druk prawdę powie ;)
Silniki są celowo na zewnątrz konstrukcji bo będzie to drukarka zabudowana z odprowadzeniem oparów. Temperatura w komorze niszczyła by mi silniki poza tym ich moment trzymający byłby dramatycznie mały podczas ich pracy w podwyższonej temperaturze.
Co do pola pracy też dość długo się zastanawiałem, To co będę drukował można by było w kilku kawałkach jednak wole mieć możliwość drukowania coś większego. Ta konstrukcja będzie na druki wielodniowe. Części mam już tyle że po ewentualnym sukcesie tej drukarki zbuduję taką 200/200/200. Będzie mi brakowało tylko elektroniki i silników. ;)
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: arkomania.pl »

Witam.

W obydwu przypadkach (drukarka Kukiz i drukarka Mario73z) zauważyłem pewny błąd prowadzenia
pasków osi Z. Zasada ta, dotyczy wszędzie tam gdzie stosujemy paski zębate.

"Należy dążyć do tego aby pasek zębaty był wyłożony przynajmniej na połowie obwodu koła zębatego".

Dlatego tam, gdzie jednym silnikiem chcemy obracać wiele prętów stosujemy dodatkowo płaskie
koła zmieniające kierunek pasków, tak aby w końcowym efekcie uzyskać prawidłowe opasanie koła zębatego
silnika.

Dlatego mechanizmy te, są bardziej skomplikowane.
2 silniki to moim zdaniem, lepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Mikrus 400x400x500

Post autor: kapi »

arkomania.pl pisze:Witam.
"Należy dążyć do tego aby pasek zębaty był wyłożony przynajmniej na połowie obwodu koła zębatego".
Słuszne stwierdzenie, lecz czasem po prostu się nie da.
wtedy należy być pewnym (obliczenia) że występujący kąt opasania koła - a co za tym idzie ilość zębów na kole - jest wystarczająca do przeniesienia momentu / siły jakie pojawiają się w pasku. przy małym kącie opasania może dochodzić do ścinania zębów paska przy dużych zmianach kierunku obrotu lub przy wystąpieniu dużego przyspieszenia.

może być np sytuacja, że należy zwiększyć średnicę koła by uzyskać wymaganą ilość zębów nie zmieniając kątów.

.... to tak "mechanicznie" temat traktując ;)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”