Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: jarekb »

Zgadzam się z przedmówcami że taka drukarka to słaby pomysł na magisterkę. Nie lepiej powalczyć np w układzie kartezjanskim z drukiem wielokolorowym? Coś co teraz robi Olo2000pm? Tu będzie miejsce na inwencje, rozwiązanie kilku problemów inżynierskich? Taka drukarka typu delta jest do kupienia bez problemu, a drukarki wielokolorowe nie są powszechne. Tym mógłbyś zaimponować a przy okazji oszczędzić na kosztach.
olo2000pm
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
jarn
Postów w temacie: 8
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: jarn »

sw13zy pisze:Przecież zasilacz będzie na dole, stół też troszkę waży. Na pewno nie będzie bardziej niestabilna od zwykłej, ja przynajmniej nie zauważyłem różnicy. Narożniki robisz od podstaw, to ten co silnik trzyma minimum 50mm wysokości a po przeciwnej minimum 40mm. Dodatkowo wzmocnienia na wieżach, takie jak w temacie o delcie anycubic.
Przecież zasilacz będzie na dole, stół też troszkę waży. Na pewno nie będzie bardziej niestabilna od zwykłej, ja przynajmniej nie zauważyłem różnicy. Narożniki robisz od podstaw, to ten co silnik trzyma minimum 50mm wysokości a po przeciwnej minimum 40mm. Dodatkowo wzmocnienia na wieżach, takie jak w temacie o delcie anycubic.
spec
Postów w temacie: 2
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: spec »

Według mnie temat trochę średni. O każdej części drukarki można napisać niejedną pracę. Ty robisz o całości 80 stron + jeszcze aplikacja. Wyjdzie praca po łebkach o wartości merytorycznej referatu a nie pracy inżynierskiej. Interesuje Cię CNC to np. zaprojektuj i wykonaj jak najlepszy narożnik do drukarki typu delta. Zrób obliczenia, dobierz materiał, napisz program do obrabiarki a na koniec wydrukuj przykładowy model. To będzie miało znamiona pracy. Chcesz drukarkę to zbuduj jakąś a następnie zrób pracę z testami nawet rożnej retrakcji w ekstruderach typu direct i bowden itp.
Pomysłów jest masa a zrobisz coś co może gdzieś kiedyś się przydać.
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

jarekb pisze:Zgadzam się z przedmówcami że taka drukarka to słaby pomysł na magisterkę. Nie lepiej powalczyć np w układzie kartezjanskim z drukiem wielokolorowym? Coś co teraz robi Olo2000pm? Tu będzie miejsce na inwencje, rozwiązanie kilku problemów inżynierskich? Taka drukarka typu delta jest do kupienia bez problemu, a drukarki wielokolorowe nie są powszechne. Tym mógłbyś zaimponować a przy okazji oszczędzić na kosztach.
Równie dobrze moge zrobić drukarkę z dwoma hotend'ammi. Tylko weź to potem zaprogramuj dobrze skoro to jest moje 1 spotkanie z drukiem 3D i od razu chcę sam zbudować. Jest możliwość zbudowania nawet drukarki 3D 6-osiowej ale po co...
To jest inżynierka mam coś zrobić, nie chce za ambitnej pracy. Stdenci z wyższych roków robią takie banały że to masakra..., więc nie chce się pchać w ZA ambitne :D

jarn pisze: Przecież zasilacz będzie na dole, stół też troszkę waży. Na pewno nie będzie bardziej niestabilna od zwykłej, ja przynajmniej nie zauważyłem różnicy. Narożniki robisz od podstaw, to ten co silnik trzyma minimum 50mm wysokości a po przeciwnej minimum 40mm. Dodatkowo wzmocnienia na wieżach, takie jak w temacie o delcie anycubic.


Racja wzmocnie dobrze i będzie ok! :D Na dole w podstawie będzie zasilacz, a na górze cała elektronika :D


A jakie długie mam dobrać ramiona do delty? Jest jakiś wzór na to czy coś?
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

spec pisze:Według mnie temat trochę średni. O każdej części drukarki można napisać niejedną pracę. Ty robisz o całości 80 stron + jeszcze aplikacja. Wyjdzie praca po łebkach o wartości merytorycznej referatu a nie pracy inżynierskiej. Interesuje Cię CNC to np. zaprojektuj i wykonaj jak najlepszy narożnik do drukarki typu delta. Zrób obliczenia, dobierz materiał, napisz program do obrabiarki a na koniec wydrukuj przykładowy model. To będzie miało znamiona pracy. Chcesz drukarkę to zbuduj jakąś a następnie zrób pracę z testami nawet rożnej retrakcji w ekstruderach typu direct i bowden itp.
Pomysłów jest masa a zrobisz coś co może gdzieś kiedyś się przydać.
Łatwo się pisze " średni temat, ja bym zrobił coś lepszego ". Rozumiem to, ale jestem na takim profilu nie innym. Skąd wiesz, że będzie po " łebkach" ?
Nie znasz mnie, więc nie oceniaj, że zrobię coś po łebkach. Jakbym chciał to bym kupił gotowca i tylko zmodyfikował. Szybko, taniej i przyjemniej, więc nie idę na łatwiznę.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: FlameRunner »

sw13zy pisze: :piwo: :piwo: Wiem że to jest AMBITNE! :piwo: :piwo:
sw13zy pisze:To jest inżynierka mam coś zrobić, nie chce za ambitnej pracy.
sw13zy pisze:Nie znasz mnie, więc nie oceniaj, że zrobię coś po łebkach. Jakbym chciał to bym kupił gotowca i tylko zmodyfikował. Szybko, taniej i przyjemniej, więc nie idę na łatwiznę.
Może zwyczajnie nie nadążam za Twoim tokiem rozumowania, ale dla mnie to brzmi jakbyś co chwilę zmieniał zdanie. :P


Czy dobrze rozumiem, że zakres prac obejmuje: zaprojektowanie drukarki, dobór metod wytwarzania części, wytworzenie części, budowę drukarki, uruchomienie drukarki oraz - gdzieś po drodze - dodanie autorskich funkcji (które wydają się pokrywać z możliwościami OctoPrint, ale mniejsza z tym), a całość ma być rzetelnie udokumentowana? Jeśli tak, sądzę że zakres prac jest ZABÓJCZY.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: virgin71 »

Chwila, to jest praca inżynierska?! Myślałem, że magisterka. Jak jesteś na 3 roku, to już nie masz przecież czasu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: dziobu »

Inżynierskie trwaja przeważnie 7 semestrów także ma jeszcze półtora roku.
sw13zy
jarn
Postów w temacie: 8
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: jarn »

dziobu pisze:Inżynierskie trwaja przeważnie 7 semestrów także ma jeszcze półtora roku.
Jeszcze urlop dziekański do tego i czasu będzie aż nad to ;)


Odnośnie delty, to nie czytałeś o takiej mechanice ?
https://reprap.org/wiki/Delta_geometry
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=345
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=1483

Wszystko jest do wyliczenia.
sw13zy
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

FlameRunner pisze: Czy dobrze rozumiem, że zakres prac obejmuje: zaprojektowanie drukarki, dobór metod wytwarzania części, wytworzenie części, budowę drukarki, uruchomienie drukarki oraz - gdzieś po drodze - dodanie autorskich funkcji (które wydają się pokrywać z możliwościami OctoPrint, ale mniejsza z tym), a całość ma być rzetelnie udokumentowana? Jeśli tak, sądzę że zakres prac jest ZABÓJCZY.
Dlatego robię ją od nowa z moimi udogodnieniami od razu. A aplikacja to dodatek, który chce zrobić ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”