Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: Pjoter »

IMHO pół roku na zrobienie i napisanie pracy inżynierskiej to bardzo mało czasu. Pisanie musiałbyś już zacząć teraz oraz musiałbyś zamówić części od razu (i liczyć że nigdzie się nie pomyliłeś i nie trzeba będzie domawiać). Sama drukarka 3D jest bardzo złożonym urządzeniem. Na Twoim miejscu zakupiłbym DIY kit i skupił się na jego ulepszeniu (apka, czujniki i inne ficzery). Zbudowanie własnej drukarki od zera oraz jej programowanie to już zakres magisterki.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: dziobu »

Dajcie mu spokój.
Kumple pójdą na piwo - on będzie projektował głowicę. Znajomi pojadą na narty - on będzie skręcał ramiona. Ptaszki za oknem wyćwierkają wiosnę - to będzie czas upalania pierwszej elektroniki. Gdy sesja letnia dobiegnie końca i dziewczyny wybiegną ze swoimi wdziękami szaleć po Mazurach czy innych Tatrach - on skupi się na SDK Androida czy innego iOSa poznając nowe przekleństwa i sposoby ich użycia.
Każdy marnuje czas studiów po swojemu ;)
Chce - niech robi, w czym problem? Zobaczymy co będzie ;)
sw13zy, FlameRunner, jarn, WillingMagic, anraf1001
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

Pjoter pisze:IMHO pół roku na zrobienie i napisanie pracy inżynierskiej to bardzo mało czasu.
Półtorej roku :P
dziobu pisze:Dajcie mu spokój.
Kumple pójdą na piwo - on będzie projektował głowicę. Znajomi pojadą na narty - on będzie skręcał ramiona. Ptaszki za oknem wyćwierkają wiosnę - to będzie czas upalania pierwszej elektroniki. Gdy sesja letnia dobiegnie końca i dziewczyny wybiegną ze swoimi wdziękami szaleć po Mazurach czy innych Tatrach - on skupi się na SDK Androida czy innego iOSa poznając nowe przekleństwa i sposoby ich użycia.
Każdy marnuje czas studiów po swojemu ;)
Chce - niech robi, w czym problem? Zobaczymy co będzie ;)
No i szanuje! Każdy robi co chce, wiem, że to dużo, można zrobić mniej na inżynierkę. Ale skoro ja wiążę swoja przyszłość z CNC i iść bardziej w stronę mechatroniki, to zaprojektowanie i stworzenie takiej drukarki 3D da mi dużo doświadczenia. Moim kierunkiem na studiach jest Edukacja Techniczno-Informatyczna. Nie chce iść w stronę nauczania ( po tym kierunku można zostać nauczycielem techniki/informatyki), lecz połączyć oba te przedmioty w jeden użyteczny projekt.

Mam duży dostęp do różnego rodzaju obrabiarek, od wiertarki po cięcie plazmą więc nie będę się " pierdzielić " z tym. Elektroniką to też nie problem do wszystkiego mam dostęp, jak i w dziedzinie sprzętu tak samo w dziedzinie pomocy z elektronią/arduino/apką.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2018, 13:43 przez sw13zy, łącznie zmieniany 1 raz.
spec
Postów w temacie: 2
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: spec »

sw13zy pisze: Łatwo się pisze " średni temat, ja bym zrobił coś lepszego ". Rozumiem to, ale jestem na takim profilu nie innym. Skąd wiesz, że będzie po " łebkach" ?
Nie znasz mnie, więc nie oceniaj, że zrobię coś po łebkach. Jakbym chciał to bym kupił gotowca i tylko zmodyfikował. Szybko, taniej i przyjemniej, więc nie idę na łatwiznę.
Chyba nadal nie rozumiesz. To jeszcze raz. Temat samej drukarki 3D jest olbrzymi. Tak olbrzymi, że na sam temat rodzajów kinematyki, której można użyć można pisać prace doktorskie. Sam opis z obliczeniami działania delty to już temat ma magisterkę a gdzie reszta? Jak sobie wyobrażasz opisanie elementów drukarki? Po akapicie? A gdzie jeszcze jakieś porównanie, uzasadnienie wyboru tego a nie innego elementu? Piszesz, że chcesz ambitną pracę i nie kupisz gotowca. To jak chcesz poskładać tą drukarkę? Będziesz ekstrudował profile i toczył koła do nich? Jasne, że kupisz gotowca tylko, że będziesz klikał x-razy kup teraz a nie jeden raz. Skup się na jednym elemencie i opisz/zrób go od A do Z. To tylko moja rada i zrobisz z nią co chcesz.
olo2000pm
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: Pjoter »

Kurde nie wiem jak sobie wmówiłem że jesteś na końcówce 3 roku a nie na początku. Półtorej roku to faktycznie wystarczy. Miej tylko na uwadze że narobisz się jak głupi a ocenę dostaniesz taką samą jak każdy. Ale jeśli masz zapał i chęci do śmiało :D
sw13zy
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

spec pisze: Chyba nadal nie rozumiesz. To jeszcze raz. Temat samej drukarki 3D jest olbrzymi. Tak olbrzymi, że na sam temat rodzajów kinematyki, której można użyć można pisać prace doktorskie. Sam opis z obliczeniami działania delty to już temat ma magisterkę a gdzie reszta? Jak sobie wyobrażasz opisanie elementów drukarki? Po akapicie? A gdzie jeszcze jakieś porównanie, uzasadnienie wyboru tego a nie innego elementu? Piszesz, że chcesz ambitną pracę i nie kupisz gotowca. To jak chcesz poskładać tą drukarkę? Będziesz ekstrudował profile i toczył koła do nich? Jasne, że kupisz gotowca tylko, że będziesz klikał x-razy kup teraz a nie jeden raz. Skup się na jednym elemencie i opisz/zrób go od A do Z. To tylko moja rada i zrobisz z nią co chcesz.
Pewnie masz rację, obecnie chce zrobić tą drukarkę. Pewnie było by lepiej zrobić 1 element i mieć " z głowy ", ale chce zrobić coś co w razie maagisterki będę mógł badać. Wiem że to jest duży projekt, ale jakoś wątpię iż będę musiał wszystko tak idealnie i dokładnie liczyć.

Zobaczymy co będzie, to będzie. Rozumiem Cię.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: virgin71 »

Są osoby, które przez rok składają drukarkę, bo z nastawieniem na aliexpress, dużo czasu tracą na dostawy. Musisz to udokumentować, opisać, ulepszyć...
Coż, Twoja sprawa. 1,5 roku na inżynierkę to nie jest dużo czasu. Pamiętam, że mnie mój temat pochłonął jak dziki, a wybrałem coś, co w założeniu miałem robić 3 miesiące. Później brnąłem przez kilometry przewodów, miesiącami. Widać, każdy uczy się na swoich błędach:)
sw13zy
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: kapi »

spec pisze: Chyba nadal nie rozumiesz. To jeszcze raz. Temat samej drukarki 3D jest olbrzymi. Tak olbrzymi, że na sam temat rodzajów kinematyki, której można użyć można pisać prace doktorskie. Sam opis z obliczeniami działania delty to już temat ma magisterkę a gdzie reszta?
Jak się tak zastanowić - sam rozkład sił na profile pionowe w zależności od położenia głowicy i ruchu jaki wykonuje, jej dynamiki - nie wiem czy przy duuuużej dynamice profil 40x40 to wytrzyma zmęczeniowo :crazy:

:piwo:

...ale szacun za podejście do tematu. choć czas nie guma i raczej będzie cienko.

osobną sprawą jest wpływ dokładności montażu na działanie układu :cool2:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
sw13zy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 44
Posty: 68
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:41

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: sw13zy »

Profil konstrukcyjny — aluminiowy ma być 20x40mm i pole robocze 220x220mm ( taka płyta grzewcza, ale pole robocze może być troszkę większe ).
Obrazek
jarn
Postów w temacie: 8
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Drukarka 3D jako Praca Inżynierska.

Post autor: jarn »

Profile obróć o 90 stopni !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”