D-Bot Core-XY 3D Printer

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 9
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Marcin1415 »

Cześć.

Oczywiście bez problemów się nie obejdzie, proszę Was o pomoc. Kolega po którym nigdy bym się nie spodziewał spiepszył mi cięcie profili i do tego się pomylił więc muszę dokupić profile. Wszystko pocięte na wymiar i nie ma z czego wyrównać, nie ma kąta 90 stopni ale tragedii też nie ma, może na plastikach się to zniweluje.. Jedyna droga to skrócenie wszystkich profi. Czy mógłby ktoś z Was zerknąć na projekt(po ściągnięciu thinga jest plik skechup i opis w pdfie) i napisać czy jak skrócę wszystkie profile o kilka milimetrów to będzie potem problem z ustawieniem całości? Tutaj link http://www.thingiverse.com/thing:1001065 Jak to poprzeliczać teraz? Ale jestem wkurzony! :oops:

PetG dotarł więc zaczynam od jutra drukowanie części. Druknę cały komplet z Petu i dodatkowo elementy blisko stołu z ABS w razie W.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: FlameRunner »

Podziel profile na trzy grupy:
- równoległe do osi X drukarki
- równoległe do osi Y drukarki
- równoległe do osi Z drukarki
Jeśli w obrębie każdej z grup skrócisz wszystkie profile o tyle samo względem pierwotnych-zamierzonych długości, to powinno być dobrze.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 9
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Marcin1415 »

FlameRunner pisze:Podziel profile na trzy grupy:
- równoległe do osi X drukarki
- równoległe do osi Y drukarki
- równoległe do osi Z drukarki
Jeśli w obrębie każdej z grup skrócisz wszystkie profile o tyle samo względem pierwotnych-zamierzonych długości, to powinno być dobrze.
Czyli jak wszystkie skrócę np o 2mm to też będzie dobrze.
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 13
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: kaworu »

Obrazek

W budowie. Niestety Chińczycy źle pocięli profile, więc muszę jeszcze przynajmniej dwa tygodnie poczekać aż doślą prawidłowe. Poza tym w stosunku do oryginalnego projektu, inna elektronika (MKS SBASE), stół i jego ogrzewanie, zasilacz i silniki. Ale na ile udało się na razie poskładać, to robi całkiem niezłe wrażenie.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 9
Posty: 434
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Marcin1415 »

Super że też budujesz tą drukarkę, będzie można wymieniać informację w razie problemów. U mnie na razie zastój czekam aż sprzedam Mendla aby nie przekładać gratów. Na razie mam wydrukowane wszystkie elementy plastikowe z PetG, wszystkie elementy już czekają, profile pocięte. Staram się trzymać projektu na ile to możliwe.
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 13
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: kaworu »

Aa ja chyba wprowadzę kolejną zmianę, bo mi się napęd osi Z nie podoba, tj to, ze cały ciężar spoczywa na silnikach. I tak sobie pomyślałem, ze przerobie ten napęd na jeden silnik i dwa paski GT2. Tylko znów projektowanie części. A rama zrobiona do końca, te źle pocięte profile zastąpiłem innymi, i tak po nich nic nie jeździło to równie dobrze mogilnym tam wstawić metalowy pręt. :D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: FlameRunner »

Jak nie masz ochoty za dużo projektować, zostaw te silniki jak są i dodaj tylko podpory prętów. ;)
Awatar użytkownika
kaworu
Postów w temacie: 13
Posty: 189
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:00
x 15

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: kaworu »

A to też nie głupi pomysł, zrobię chyba obie wersje. :D Pytanie tylko na jakich łożyskach je oprzeć aby wytrzymały? Zwykłe łożysko skośne?

Bo docelowo ślimak+paski wydaje mi się sensowniejszy, gwarantowany brak bandingu, pół metra profili alu mniej w konstrukcji i przede wszystkim jeden silnik. Z drugiego, wolnego, by się dorobiło drugi ekstruder.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: animos »

kaworu pisze: Pytanie tylko na jakich łożyskach je oprzeć aby wytrzymały? Zwykłe łożysko skośne?
Skośne łożyska są droższe niż zwykłe np. 10x30x9 - allegro 5 zł.

Druga opcja to dwa łożyska np. 10x26x8 1zł - allegro i oporowe 10x26x11 1,50 zł - allegro.
Wewnętrzny pierścień łożyska zwykłego może przenieść obciążenie na łożysko oporowe.
Razem koszt 2,50 zł i łącznie długość 19 mm.
Łożyska licują ze sobą.
Zamiennie mogą być łożyska: 10x24x7 i oporowe 10x24x9.

Trzecia opcja ( nie za bardzo poprawna chyba mechanicznie) to zwykłe łożysko pracujące też jako oporowe.
Koszt najniższy 1 zł, a w razie rozsypania się jego po prostu się wymienia na nowe.
Może ktoś znający się na mechanice stwierdzi, czy takie rozwiązanie może być?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: FlameRunner »

animos pisze: Trzecia opcja ( nie za bardzo poprawna chyba mechanicznie) to zwykłe łożysko pracujące też jako oporowe.
Koszt najniższy 1 zł, a w razie rozsypania się jego po prostu się wymienia na nowe.
Może ktoś znający się na mechanice stwierdzi, czy takie rozwiązanie może być?
Wiadomo, teoretycznie nie powinno się tak robić, zwykłe łożyska niekoniecznie są przystosowane od obciążeń wzdłużnych. No ale tam będą tak małe obciążenia, że warto spróbować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”