D-Bot Core-XY 3D Printer

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 6
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: marek91 »

Ja bym szedł w kierunku ultimakera na profilach:
http://www.thingiverse.com/thing:811271
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: FlameRunner »

Niegłupi wybór.
Jest BOM, jest w dużej mierze zgodność z oryginałem, jest instrukcja składania.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 6
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: marek91 »

Do tego konstrukcja jest jedną z tych łatwych do zamknięcia, płytami plexi chociażby :git:
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 9
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: Marcin1415 »

Akurat wszyscy sprzedawcy PetuG są na forum. Może któryś z kolegów zrobi mi promocję na 2kg PetG koloru pomarańczowego nie transparentnego? Trzeba zacząć działać. Oczywiście opiszę w wątku jak się te części sprawdzą.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: animos »

marek91 pisze:Ja bym szedł w kierunku ultimakera na profilach:
http://www.thingiverse.com/thing:811271
Odświeżona ale w sumie stara konstrukcja. Na tym opierał się zoltrax m200 i to był duży zarzut, ale skonstruowali go już dawno - teraz to raczej powrotu do starych konstrukcji nie ma - chyba, że ze względów sentymentalnych, ktoś miał starego U a teraz chce mieć coś podobnego. Uzasadnienia konstrukcyjnego raczej nie ma, a i części dużo więcej. U to zrozumiałe chce jak najwięcej wyciągnąć z tego, że byli wcześniej niż inni na rynku druku 3d - dlatego się mocno lansują.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: animos »

marek91 pisze:Do tego konstrukcja jest jedną z tych łatwych do zamknięcia, płytami plexi chociażby :git:
ja bym stawiał na poliwęglan zamiast plexi
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 6
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: marek91 »

animos pisze:
marek91 pisze:Do tego konstrukcja jest jedną z tych łatwych do zamknięcia, płytami plexi chociażby :git:
ja bym stawiał na poliwęglan zamiast plexi
Po co jeśli nie jest to konstrukcja nośna tylko "funkcjonalna dekoracja"?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: TDI-CAD »

Dziwi mnie, że we wszystkich popularnych konstrukcjach nie są przestrzegane wymagania do obciążenia silników krokowych. Jakby nie patrzeć to popularny silnik krokowy Nema 17, może być poprzecznie na wale obciążony do ok. 28N (niecałe trzy kilo). Teraz zobaczcie, jakich sił używacie przy naciąganiu pasków. Lekko 5-15Kg czyli ok 50 do 150N. Przekracza to dopuszczalne obciążenie sinika co najmniej 2 krotnie a niejednokrotnie ponad 3-4 razy. Nie wiem jak długo będzie pracował tak obciążony silnik. Przyjmuję ok kilkuset godzin, co daje ok 100 wydruków. Potem paski, prążki, itp...
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: animos »

marek91 pisze:
animos pisze:
marek91 pisze:Do tego konstrukcja jest jedną z tych łatwych do zamknięcia, płytami plexi chociażby :git:
ja bym stawiał na poliwęglan zamiast plexi
Po co jeśli nie jest to konstrukcja nośna tylko "funkcjonalna dekoracja"?
Tak samo, też poliwęglan, łatwiej obrabiać - oczywiście może być cieńszy tam, gdzie nie spełnia roli nośnej.
Cena w zasadzie ta sama, plexi łatwo kupić w markecie, poliwęglan niestety na allegro (+koszty dostawy).
Najtańszy to chyba dibond - yru na golema zużywa jedną taflę - z tym, że to nie za bardzo ładnie wygląda - spełnia funkcje komory cieplnej.
Na tym etapie rozwoju drukarek 3d estetyka się liczy, bo mamy już wiele konstrukcji do wyboru.
2 mm plexi czy poliwęglan wyglądają tak samo, a cena jest bardzo dobra, głównie ze względu na to, że na cieńsze płyty potrzeba mniej materiału.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: D-Bot Core-XY 3D Printer

Post autor: animos »

TDI-CAD pisze:Dziwi mnie, że we wszystkich popularnych konstrukcjach nie są przestrzegane wymagania do obciążenia silników krokowych. Jakby nie patrzeć to popularny silnik krokowy Nema 17, może być poprzecznie na wale obciążony do ok. 28N (niecałe trzy kilo). Teraz zobaczcie, jakich sił używacie przy naciąganiu pasków. Lekko 5-15Kg czyli ok 50 do 150N. Przekracza to dopuszczalne obciążenie sinika co najmniej 2 krotnie a niejednokrotnie ponad 3-4 razy. Nie wiem jak długo będzie pracował tak obciążony silnik. Przyjmuję ok kilkuset godzin, co daje ok 100 wydruków. Potem paski, prążki, itp...
To jest trochę celowe - zmienia się to, co się zużyje. Po za tym przez kilkaset godzin drukarz może się już znudzić drukowaniem i może zechce sprzedać drukarkę z pozostałym filamentem - to obserwujemy czasem u tych osób, dla których druk 3d jest nowością - potem już tego nie potrzebują - drukarkę wystawiają na sprzedaż. Kto się martwi tym, co będzie po stu wydrukach.

Dla przykładu podam firmę Omni 3d, która instalowała w swoich drukarkach paski z wzmocnieniem stalowymi nitkami - łamało się to często - wymieniali za darmo gratis na nowe - takie mieli zasady ( to było tańsze). Teraz jakoś o nich nie wiele słychać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”