CoreXY by Misiek

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: dragonn »

A nie możesz po prostu zmierzyć miernikiem testem na przejście?
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Misiek »

Problem głupi, aczkolwiek nie wiedziałem. Wgrywam repetiera i wychodzi na to że trzeba było pomnożyć razy 2 obliczoną wartość. Teraz porusza się prawidłowo. Dla potomnych odsyłam do tematu na innym forum: http://forums.reprap.org/read.php?267,570678
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Misiek »

Mam pytanie. Czy macie jakiś patent na przenoszenie drgań z silnika krokowego na aluminiową brame? Próg oscylacji uciążliwych dla uszu oscyluje w prędkościach 70-150 mm/s w pozostałym przedziale silniki brzmią chyba noralnie
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Misiek »

Drukarka już prawie na wykończeniu, niestety dzisiaj podczas stawiania OctoPrint na Orange Pi podziało się coś dziwnego, przy pierwszym połączeniu udało mi się sterować drukarką zdanie przez internet.Przez przypadek gdzieś coś ruszyłem i poszło zwarcie (być może za dużo pasty na radiatorach i zwarcie na stepsticku, o ile to możliwe) Zwęglił się pin na DRV8825, dokładnie pin Vmot) na poczatku myślałem że straciłem rampsa ale po wymianie stepsticka wszystko działa dobrze. Zabrałem się do ponownego połączenia przez octoprint i tutaj wyszedł problem. Octoprint nie widzi drukarki. Pół dnia zostało spędzone na grzebaniu w ustawieniach orange pi itp. i nic z tego. Bardzo dużo czasu zmarnowane aby ostatecznie okazało się że nie moge również z repatiera wysyłać komend :shock: Na arduino nic nie da się wgrać, czy w takim przypadku, czyli przy zasileniu arduino da się normalnie sterować drukarką czyli z poziomu wyświetlacza i odczyt karty SD, konieczna jest wymiana całego arduino czy wystarczy coś wymienićw nim??
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 172
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 28

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Garreth »

A wyswietlacz sie w ogole zapala? Lepiej chyba w nowe arduino zainwestować, co sie w tym moglo zjarać to loteria... Nie wiadomo przez co poszlo zwarcie, jak na jakis pin sterujacy to atmege mozesz wymieniac [emoji14]
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Misiek »

Właśnie wyświetlacz się zapala, może troche jest mniej wyraźny ale ogólnie działa. No zainwestować to jeszcze moge klona sie kupi;p Tylko sie zastanawiam skąd to zwarcie i czy jeżeli znowu bede stawiał octroprinta to nie spali mi znowu arduino...
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 172
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 28

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Garreth »

Dlatego ja z braku lepszych srodkow obsmarkalem luty stepstikow goracym klejem, w razie gdyby tasma dwustronna na radiatorze puściła :) wyglada to paskudnie, ale mam +10 do spokoju:)
Trudno powiedziec co poszlo nie tak u Ciebie, ale nie ma prawa to byc wina samego octoprinta.
Misiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 53
Rejestracja: 25 kwie 2016, 23:47

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Misiek »

Nie nie octopint na pewno nie. Bardziej mi chodziło o orange pi na którym stoi octo. Ogólnie to może moja wina ale dioda D1 (chyba) była od dawna spalona i żebym mógł poruszać się po ekranie musialem być podłaczony do laptopa. W tym przypadku fukncje zasilania arduino przejęło orange pi. Być może tutaj się coś podziało, nie znam się wiec nie wiem :rotfl: A co do zalania klejem pinów to jest bezpieczne? To że tam pięknie nie wygląda to nie bardzo mnie boli ;p
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: samezrp »

@Misiek
Ze swojego doświadczenia wiem, że bardzo łatwo poprzez zwarcie spalić Atmegę w Arduino. Mi się udało zrobić zwarcie na śmigle od chłodzenia wydruku, przez MOSFETA zasilanie poszło na Atmegę, a przez nią na wyświetlacz i stepsticki + moduł USB.
Tu mogło być podobnie, choć miałeś więcej szczęścia. Na 100% nie ma szans, że to przez pastę, pasta jest izolatorem, chyba że srebrnej, przewodzącej użyłeś, zwykła, biała silikonowa jest nieprzewodząca. Zwęglenie Vmot wskazuje na zbyt wielkie obciążenie stepsticka, mogło być zwarcie na silniku, a przez stepsticka zasilanie 12(24V) mogło pójść na Atmegę, niestety nie ma tam optoizolacji, albo choćby diod Zenera, ograniczających napięcie idące od strony sterowanych układów w nietypowych sytuacjach.
Ja zainwestowałem 36zł w klona Mega2560 i wszystko śmiga. Przy okazji zmieniłem wyświetlacz na normalny zielony, nie wiem czy to starość czy oczy, ale negatywowy niebieski jakoś mi się mienił w oczach.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: CoreXY by Misiek

Post autor: Marcin.KnD »

Misiek pisze:Problem głupi, aczkolwiek nie wiedziałem. Wgrywam repetiera i wychodzi na to że trzeba było pomnożyć razy 2 obliczoną wartość. Teraz porusza się prawidłowo. Dla potomnych odsyłam do tematu na innym forum: http://forums.reprap.org/read.php?267,570678

Odkopie trochę ale czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego muszę w repieter wpisać 160 kroków na mm jak z obliczeń wychodzi 80? Pasek gt2 na 20 zębach i A4988 w 1/16 (3 zworki). Bo 160 to wartość przy której działa poprawnie, ale dlaczego?
Ostatnio zmieniony 29 lis 2017, 19:20 przez Marcin.KnD, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”