Konstrukcja stołu drukarki 500x500

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Jacek87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:29

Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: Jacek87 »

Witam,

powoli modeluję drukarkę coś na styl CoreXY. Chciałem poprosić o poradę w konstrukcji mechanicznej stołu.
Stół ma być napędzany dwoma silnikami kroowymi poprzez śruby trapezowe - w tym kierunku raczej nie będzie dużych prędkości więc powinny zdać egzamin ?. W narożach ramy ( wymiary wewnętrzne 500 mm każdy bok) umieściłem 4 prowadnice z podporami typu SBR16 z poltech'u. Na każdej prowadnicy łożysko SBR16UU.

zapewne jest coś, czego nie przewidzę samodzielnie, dlatego warto zapytać.
Docelowo stół będzie zapewne grzany, jednak na początek można chyba drukować bez grzania w ramach testów drukarki z PLA.

Zastanawiam się, czy od razu robić ramę stołu z kątowników aluminiowych łącząc je ze sobą i na to szkło hartowane 3 lub 4 mm?
Problemem będzie zapewne grzanie takiego stołu - w tej wersji jak najlepiej zaplanować konstrukcję? Na dolna warstwa aluminiowa -> wyżej później izolacja termiczna->Heatbead -> na wierzchu szkło? nie znalazłem niestety żadnego sensownego przykładu lub opisu na co zwrócić uwagę przy takich konstrukcjach.

Z góry dzięki
J
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
1D 2D 3D 4Drukuj....
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: Berg »

nie robiłem 500x500 ale zrobił bym tak:
cztery grzałki 250x250 230V po 150-250W
prosta formatka aluminium ok 4mm
zwykłe (nie hartowane) szkło 4mm

całość podparta na ramce normalnie na 4 śrubach (ew 6), nie całkiem na rogach, tylko bliżej środka i sprężynkach tak jak to się zawsze robi.

Na Twoim rysunku gdzie będą śruby trapezowe/kulowe ? JEśli 4 sztuki w czterech rogach, to ok. Jeśli planujesz dwie na środku, to taki układ będzie kiepski, prowadnice mają być zawsze blisko śrub, wtedy trzeba przenieść prowadnice też na środek boków (ja bym tak zrobił)
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: Cosik »

A czy przypadkiem przy takim "klocu" nie lepiej by było zrobić stół całkowicie nieruchomy?

Co do formatek ameliniowych to Azmar proponuję, tylko nie wiem czy nie należałoby tego stołu podeprzeć w większej ilości miejsc.
Artu, kapi
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Jacek87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:29

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: Jacek87 »

Ok,
Dziękuje Panowie.

Co do napędu myślałem wlasnie żeby dać dwie po środkach pomiędzy prowadnicami. Rozumiem ze najlepiej aby przy każdej prowadnicy była Śruba aby stół się nie blokował ?
Jeżeli tak to zrobię najpierw prototyp i sprawdzę jak to się będzie zachowywać. Może dam po śrubie przy każdej prowadnicy ale jeden napęd ma dwie śruby - przeniesienie z silnika napędu za pomocą pasków.

Dzięki za namiar na formatki- zapewne się przyda. :)

Jacek
1D 2D 3D 4Drukuj....
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: tomekr »

Raczej unikałbym tylu prowadnic stołu, nic nie wnoszą a komplikują napęd, chyba, że przy każdej prowadnicy damy śrubę napędową, ale wtedy to bym zamiast śrub trapezowych i prowadnic dał same śruby kulowe i one by stanowiły prowadnice (i tak mają niektóre drukarki), a i to tylko 2 i na pewno nie symetrycznie względem stołu, tylko nieco przesunięte z powodów niżej opisanych. Według mnie 2 porządne prowadnice wystarczą, żeby ustalić położenie XY stolika. W moim projekcie ze stołem 400x400x500(600) są 2 prowadnice fi20mm (650-700mm długie) + łożyska liniowe przedłużane i na dodatek zamocowane z tyłu, tradycyjne, możliwie daleko od siebie. Zaletą prowadnic na środku boków stołu, jest to, że odchylenia XY na środku stołu są minimalne przy danym momencie skręcającym i ugięciu prowadnic i częściowo się kompensują i to koniec zalet, a pojawia się mnóstwo wad. W zależności od ruchu stołu (góra/dół) obrót stołu np. w osi X (przy położenia śruby za bądź przed prowadnicami), czyli jakby pochylenie stołu do przodu lub do tyłu będzie zależało od luzów na prowadnicach i tego czy śruba będzie poruszać się góra czy dół, nie damy śruby napędowej dokładnie pomiędzy prowadnicami (tylko wtedy śruba nie generuje dodatkowego momentu pochylającego stół) bo przechodzić ona będzie przez środek stołu. Prowadnice z jednej krawędzi stołu zapewniają, że ciężar stolika będzie zawsze obciążał prowadnice momentem w jedną stronę i nie pojawią się ruchy stołu wynikające z luzów na prowadnicach, a ugięcie takiej średnicy prowadnic to są ułamki tysięcznych części mm i powodują, że nawet w najodleglejszych miejscach stołu zmiana jego położenia mierzona jest w tysięcznych mm (1-3 tysięczne mm). O rząd wielkości większe są luzy na łożyskach niż ugięcia takiej prowadnicy i dają o rząd większe przesunięcia i wg mnie lepiej jest "napiąć" łańcuch napędowy jednokierunkowym momentem od ciężaru stołu, niż liczyć, że zastosujemy super precyzyjne łożyska liniowe. Ja jeszcze projektuje napęd osi Z w ten sposób, żeby nakrętka miała możliwość przesunięcia się w płaszczyźnie XY, natomiast była sztywna w osi Z, zmniejsza to ruchy stolika wywołane nieprostoliniowością, bądź excentycznością śruby osi Z.
Wszystkie frezarki z ruchomym w osi Z stołem mają prowadnice i napęd z jednej strony, innych rozwiązań nie widziałem.
Jacek87
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: kapi »

przy takich wielkościach zostawiłbym stół całkiem nieruchomo, a ruszał głowicą w X Y i Z
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Jacek87
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:29

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: Jacek87 »

Dzięki wielkie za odpowiedź. Oczywiście mój zamysł się nie sprawdził z pwodou blokowania stołu. na chwilę obecną projekt przewiduje ruch stołu w osi Z zamontowanego na dwóch prowadnicach fi16 (wałki podparte). Czekam na dostawę łożysk z iGusa aktualnie. Będą 4 podparcia tak jak to powinno być - będziemy testować.
Dzięki wszystkim za porady i pomoc.
J
1D 2D 3D 4Drukuj....
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: tomekr »

Jacek87 pisze:Dzięki wielkie za odpowiedź. Oczywiście mój zamysł się nie sprawdził z pwodou blokowania stołu. na chwilę obecną projekt przewiduje ruch stołu w osi Z zamontowanego na dwóch prowadnicach fi16 (wałki podparte). Czekam na dostawę łożysk z iGusa aktualnie. Będą 4 podparcia tak jak to powinno być - będziemy testować.
Dzięki wszystkim za porady i pomoc.
J
Rozumiem, że 4 podparcia, to 4 łożyska liniowe, po 2 na każdą prowadnicę? To by potwierdzało moje rozważania na ten temat.
Igusy na prowadnicę Z? nie sądzisz że zbyt elastyczne? Chyba że jakieś Igusy kulkowe, których nie znam. Qrde tam idą dosyć spore siły poprzecznie do prowadnic, powodować to będzie zwiększone tarcie i zużywanie tych Igusów, wg mnie to najgorsze zastosowanie tych plastików, nie dość, że ich mała sztywność niweczy cel stosowania sztywnych prowadnic, to jeszcze większe opory tarcia (wsplcz tarcia 0,10-.20 vs 0.001-0.05 dla kulek) stawiają kilkukrotnie większe wymagania odnośnie silników napędu osi Z.
Chyba, że prowadnice pionowe będą w środku ciężkości stołu, czyli po bokach w połowie stołu i śruby obok po przeciwnych stronach, to jeszcze akceptowalne rozwiązanie.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: tomekr »

kapi pisze:przy takich wielkościach zostawiłbym stół całkiem nieruchomo, a ruszał głowicą w X Y i Z
Ale Bramę, wystarczająco precyzyjną, lekką i sztywną to też nie jest łatwo zrobić. Weź pod uwagę, że przy tych gabarytach to trzeba myśleć o prędkości bo wydruki będą się dłużyć w nieskończoność. Na razie Core XY i krzyżak to najlżejsze i najszybsze napędy głowicy.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Konstrukcja stołu drukarki 500x500

Post autor: dragonn »

Bramę?
Ale dlaczego by robić bramę przy nieruchomym stole? Bez sensu, zobacz sobie konstrukcję Vorona :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”