RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: JGFTW »

Cześć,

składam swoje pierwsze CoreXY, zdecydowana większość części to pozostałości nagromadziłem przez ostanie 2 lata walki ze sprzętem uznajmy więc, że ten projekt to "czyszczenie magazynu" ;) Stąd nazwa ( REP + SCRAP ). Jedyne czego mi brakuje to łożysk do karetki ekstrudera i stołu, więc to będą jedyne elementy jakie specjalnie do tej drukarki kupię, reszta znalazła się w "szufladzie" ;)
Ciekawie się złożyło, że wyświetlacz, płytkę ( trigorilla ), silniki mam z drukarek Anycubic, stąd ten dopisek w nazwie tematu.

Konstrukcja jest oparta na projekcie FB-2020 od AxMod3DPrint https://github.com/AxMod3DPrint/FB2020

Względem oryginalnego projektu zmieniłem zaledwie parę rzeczy - mocowania prętów gładkich (8mm), mocowanie nakrętki pręta trapezowego oraz jestem w trakcie tworzenia ekstrudera z karetką (trochę na wzór prusy mk2s).

Tak wygląda model przed zmianą karetki:
repscrap-v2-angled_c.png
repscrap-v2.png
repscrap-v2-bed.png
repscrap-v2-motion.png
Tutaj pierwsze foty po złożeniu ramy:
SAM_0440.JPG
SAM_0461.JPG
SAM_0460.JPG
Wrzucam projekt, ale w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie, więc wrzucam na serwer zewnetrzny, gdzie po kilku tygodniach plik zostanie usunięty : https://we.tl/t-87BsrRnKLA
Do tego czasu liczę, że uda mi sie skończyć model :D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: JGFTW »

Dobra mam zrobiony model karetki ekstrudera :
nowy_ekstruder.png
nowy_ekstruder2.png
Będe drukował z PET-g (część główną ) i ASA (elementy blisko heatblocka).
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: Berg »

1. optymalizuj długość paska
2. jeśli to ma być direct, to masa tak podwieszonego ekstrudera będzie powodować skręcanie osi X i spore echo
3. lepiej projektować podwójny napęd Z
4. wałki Z powinny być bliżej siebie
6. te skośne wzmocnienia nie są potrzebne. Da się zrobić dobre sztywne połączenia pod kątem prostym profili bez tego typu dodatków.

generalnie na profilach 2020 to jest dość optymalna konstrukcja https://www.thingiverse.com/thing:1752766
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: JGFTW »

Dzięki za odpowiedź,

1. Nie bardzo wiem jak miałbym to zrobić, długości pasków są narzucone przez rozmieszczenie mocowań. Miałbym je jakoś przerabiać ?
2. Zacząłem projektować z myślą o direct, ale miałem podejrzenia, że będzie za ciężkie - teraz to już jestem przekonany, że to będzie bowden.
3. WIesz zaprojektowałem takie rozwiązanie, ale jakoś nie byłem przekonany, że zadziała. Rzuć okiem i daj znać czy może nie będzie ono lepsze od obecnego ?
REPSCRAP-v1.png
repscrap-front.png
repscrap-side.png
4. Jak bardzo bliżej siebie ?
5. Co się stało z pkt 5 ? ;)
6. Czyli co lepiej przerobić te mocowania ?

Rzuciłem okiem na ten projekt i myślałem, że te Hypercuby są na 3030 profilach, a tu sie okazuję że nie dość, że jest 2020 to jeszcze pełno innych rozwiązań. Cośtam słyszałem o HC ale nie spodziewałem się, że tyle jest rozwiązań / przeróbek / remixów :D Umknęłą mi popularność tego projektu. :unknown:

Dzisiaj wieczorem chciałem poskładać całe to moje CoreXY, bo już wydrukowałem wszystkie części, ale chyba na pewno będę zmieniał projekt - zaadaptuję chyba całe rozwiązanie mechaniki XY z HC i innych znalezionych przeróbek - włącznie z ekstruderem, który jest 100x lepszy od mojego :D


--------------------------------------------
Ekstruder wydrukowany i po złożeniu wygląda tak :
SAM_0463.JPG
SAM_0465.JPG
SAM_0466.JPG
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: JGFTW »

Update : prace się posuwają w dobrym kierunku, kolega rafaljot nakierował mnie na projekt Hypercuba, który bardzo mi się spodobał, jednak jestem zbyt daleko w obecnym projekcie - właściwie już miałem wydrukowane wszystkie elementy wystarczyło jedynie to wszystko złożyć.

Planuję kontynuować składanie drukarki według obecnego projektu :
RepScrap+ekstruer+mocowania.png
RepScrap+ekstruer+mocowania2.png
RepScrap+ekstruer+mocowania3.png
Cały model :
REPSCRAP.zip
(9.96 MiB) Pobrany 199 razy
----------------------------------------------------------

Równocześnie postaram sie przerobić model tak, aby zaimplementować w nim te fajniejsze rozwiązania z hypercuba. Konkretnie :
- mocowania ścieżki pasków,
- cała oś X, czyli obrócenie o 90st prętów gładkich żeby wykorzystać ekstruder z HC
- dwa silniki w osi Z i przesunięcie prętów gładkich bliżej trapezowych
----------------------------------------------------------

Zdjęcia w słabej jakości :D

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

------------------------------
Ekstruder ;
SAM_0489.JPG
Elektronika:
elektronika.JPG
gora.JPG
Musiałem troche podbić jasność zdjęcia bo było ciemne jak w d... taki ze mnie fotograf :D
front.JPG

Etap budowy jest na 99% jedynie muszę podłączyć zasilacz. Mam ATX, który chciałem podłączyć do płytki Trigorilla do pinów PS_ON - muszę wygooglować tylko jak to zrobić ;) Jak ktoś wie/ już tak robił to byłbym wdzięczny za info :good:
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: arkomania.pl »

Przeglądając od początku twoje posty zauważyłem, że wózki jeżdżące po osi Y
nie mają blokady przemieszczania się wałków osi X (widać otwory na przestrzał).
Po założeniu pasków nastąpi siła ciągnąca wózki (ich łożyska) w kierunku środka osi X.
Występuje wtedy siła gnąca wałki osi Y.
Wałki osi X muszą być tak zamocowane do wózków osi Y, aby stanowiły sztywny dystans.
Przy Twoim rozwiązaniu mechanizm po założeniu pasków już nie będzie pracował tak
lekko.
JGFTW
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: Berg »

1. jeśli dasz podwójne śruby Z to wałki mogą być całkiem blisko śrub. Jeśli na jednej śrubie trapezowej z tyłu to wałki tak mniej więcej 15cm od siebie.
2. "optymalizować długość pasków" to znaczy na przykład rolki na osi X mogły być bliżej środka, bliżej głowicy (czyli tak jak w HyperCube), wtedy silniki X/Y również były by bliżej siebie. To by dało jakieś 8 x 3cmm = 24cm mniej paska.

3. dobrze by było zadbać o jak najmniej masy stołu daleko od wałków jeśli robisz jedną śrubę z tyłu. Zamiast tych profili dać zwykłe kwadratowe. Jeśli już muszą być te vsloty to chociaż tę przednią poprzeczkę (przedną część ramki) wywalić lub przenieść na środek. To nie musi być zamknięta ramka.
zobacz tu:
ddd371e3513ea0369eb8198b37e31a2b_preview_featured.jpg
JGFTW
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: JGFTW »

Jakby ktoś myślał, że projekt umarł i nie żyje :D to jest w błędzie ;)
arkomania.pl pisze:[...] wózki jeżdżące po osi Y
nie mają blokady przemieszczania się wałków osi X (widać otwory na przestrzał).
Po założeniu pasków nastąpi siła ciągnąca wózki (ich łożyska) w kierunku środka osi X.
Występuje wtedy siła gnąca wałki osi Y.
Wałki osi X muszą być tak zamocowane do wózków osi Y, aby stanowiły sztywny dystans.
Przy Twoim rozwiązaniu mechanizm po założeniu pasków już nie będzie pracował tak
lekko.
Masz 100% racji, wszystko się zgadza - mechanizm chodzi ciężko, będę musiał chyba drastycznie przeprojektować całe osie X/Y...

rafaljot pisze:1. jeśli dasz podwójne śruby Z to wałki mogą być całkiem blisko śrub. Jeśli na jednej śrubie trapezowej z tyłu to wałki tak mniej więcej 15cm od siebie.
3. dobrze by było zadbać o jak najmniej masy stołu daleko od wałków jeśli robisz jedną śrubę z tyłu. Zamiast tych profili dać zwykłe kwadratowe. Jeśli już muszą być te vsloty to chociaż tę przednią poprzeczkę (przedną część ramki) wywalić lub przenieść na środek. To nie musi być zamknięta ramka.
[...]
RepScrap-v1_1-iso.png
RepScrap-v1_1-front.png
RepScrap-v1_1-top.png
RepScrap-v1_1-back_z_axis.png
Jak narazie zastosowałem te zmiany o których pisałeś, jest dużo lepiej - brak przekrzywiania stołu przy naciskaniu jego krawędzi - jest igła :git:
Pokusiłem się również o dodanie łożysk od góry i od dołu pręta trapezowego (początkowo chciałem napędzać pręt silnikiem za pomocą zamkniętego paska gt2 ale nie wiem czy to specjalnie dobry pomysł, więc pozostałem przy obecnym rozwiązaniu )

SAM_0876.JPG
SAM_0878.JPG
SAM_0879.JPG
SAM_0880.JPG
SAM_0881.JPG
Przerobiłem również mocowanie nakrętki trapezówki, bo miałem odwrotnie.
SAM_0883.JPG
SAM_0887.JPG
SAM_0888.JPG
Jak narazie postanowiłem zmniejszyć pole stołu, przy obecnej konstrukcji możliwe jest uzyskanie 300x350, jednak to już wymagałoby raczej drugiej osi Z, więc tymczasowo wrzucę 250x250 i jak uda mi sie przerobić osie XY to liczę na 300x300 z podkładką magnetyczną lub chociaż 300x200 żeby nie było aż tyle masy wysuniętej do przodu :D
Abys, arkomania.pl
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: Berg »

wwal jeszcze elastyczne sprzęgło.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: RepScrap JGFTW, czyli moje piewrsze CoreXY - powered by Anycubic

Post autor: JGFTW »

Temat do zamknięcia - sprzedałem fanty i nie będę kontynuował tego projektu :DD
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”