Pomoc w wyborze drukarki

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Amadi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2017, 09:33

Pomoc w wyborze drukarki

Post autor: Amadi »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
Jestem dość początkowym drukarzem, aczkolwiek pracowitym i niezwykle zainteresowanym technologią. Od jakiegoś czasu posiadam swoją drukarkę - MonkeyFab Prime3D. Chciałbym jednak teraz zbudować własną. Czytałem forum i zaciekawił mnie ten projekt:
http://www.thingiverse.com/thing:811271
Został on użyty przez kolegę Marcina1415:
http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=10&t=32&start=10
Bardziej rozwinięty temat został na forum fabrykatora:
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?f=87&t=44
Ciężko mi określić czy wpasuję się on w moje wymagania projektowe. Niewątpliwie projekt zyskuję duży plus za rozwiniętą dokumentację.
Moje założenia projektowe są następujące:
- Potrzebuję dokładnego BOMu, na początku wolałbym nie bawić się w modyfikacje, docelowo chciałbym się tym zająć mając już drukującą drukarkę.
- Po kalibracji oraz poprawkach chciałbym aby druki nie były gorsze od tych możliwych na Prime3D.
- Nie chciałbym aby cena części była większa niż 2.5k. Oczywiście biorę pod uwagę fakt że podczas konstruowania jakiś element może być nieodpowiedni i będzie trzeba go wymienić na nowy. Dodatkowo jeśli będzie trzeba dołożyć trochę kasy pod warunkiem że znacząco to poprawi projekt to myślę że bym się na to zdecydował.
- Potrzebuję gotowego projektu jeśli chodzi o ramę, może być zarówno tworzona z płaskowników aluminiowych jak i z wycinanej blachy itp. Nie jest to warunek konieczny, gdyż sam mogę zaprojektować ramę, jednak wolałbym coś sprawdzonego.
- Chciałbym aby pole robocze nie było mniejsze niż 200x200x200 (najlepiej większe).
- Chciałbym aby drukarka miała obudowę albo była przystosowana do zaprojektowania jej w przyszłości (druki z ABS).
Proszę o pomoc i porady w wyborze. Kiedy zdecyduję się na konkretny model zabiorę się za zamawianie części. Pewnie pojawią się jakieś problemy (na to liczę gdyż człowiek rozwiązując najwięcej się uczy) podczas składania urządzenia i zadam jeszcze jakieś pytania, być może dla większości trywialne, ale jak wcześniej wspomniałem jestem dość początkujący w druku 3d wiec proszę o wyrozumiałość :D.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pomoc w wyborze drukarki

Post autor: FlameRunner »

Twoje założenia vs. Ultimaker 2 Aluminum Extrusion 3D printer

Dokładny BOM - jest.

Dobre wydruki po kalibracji i poprawkach - jeśli dobrze zbudujesz, możesz liczyć że po prostu weźmiesz Curę z profilami do UM2 i od ręki będzie to nieźle drukować, przynajmniej jeśli "I've been printing nonstop on this new printer with the same precision and quality as my real UM2. In fact, I can use the same GCODE in either machine with identical results." nie jest bujdą.

Cena poniżej 2.5k - tutaj nie wiem, trzeba by przejrzeć BOM i policzyć.

Gotowy projekt ramy - jest.

Obszar roboczy minimum 200x200x200 - dla UM2+ Ultimaker podaje 223 x 223 x 205 mm, podobnie powinno być z tym klonem. Wygląda na to, że w Z spokojnie możesz zwiększyć rozmiar wydłużając cztery profile, dwa wałki i śrubę.

Obudowa/ścianki boczne - nie ma problemu, nawet są gotowe projekty.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pomoc w wyborze drukarki

Post autor: McKee »

Gdzieś słyszałem, że Ultimaker jako ikona OpenSource dzieli się swoimi starszymi projektami po wypuszczeniu nowszych wersji.
Nie chce mi się szukać / nie sprawdzałem ale mamy UM3 na rynku, więc można liczyć że oficjalna dokumentacja UM2 jest publicznie dostępna.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 313
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Pomoc w wyborze drukarki

Post autor: WillingMagic »

Dokumentacja i pliki źródłowe do wszystkich wersji Ultimaker 2 są od dawna dostępne.

https://github.com/Ultimaker
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Pomoc w wyborze drukarki

Post autor: virgin71 »

McKee pisze:Gdzieś słyszałem, że Ultimaker jako ikona OpenSource dzieli się swoimi starszymi projektami po wypuszczeniu nowszych wersji.
Nie chce mi się szukać / nie sprawdzałem ale mamy UM3 na rynku, więc można liczyć że oficjalna dokumentacja UM2 jest publicznie dostępna.
Nie tyle po wypuszczeniu nowych, co 6 miesięcy po premierze:)
Także zaraz będzie UM3 na gicie.
Amadi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2017, 09:33

Re: Pomoc w wyborze drukarki

Post autor: Amadi »

Zastanawiam się nad wyborem X3D w wersji XL.
- rama prawdopodobnie gotowa z MDF
- elektronika Rumba
- stół wycinany alu
- elementy pod 24V

Wydaję mi się że cena będzie mniejsza od UM2. Co sądzicie o tym wyborze w stosunku do Ultimakera?

Dzięki za udzielenie się w temacie!
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Pomoc w wyborze drukarki

Post autor: S3b »

Amadi pisze:..Czytałem forum i zaciekawił mnie ten projekt:
http://www.thingiverse.com/thing:811271
Ja mam tą drukarkę z tym, że okrojoną o elektronike UM - moja działa na rampsie, stolik mam tymczasowo zbudowany w oparciu o płytę MK2B, silnik osi Z bez zintegrowanej śruby trapezowej i głowica na razie chinski klon e3d. Drukarke zbudowałem głownie z tego co już miałem pod ręką, poza elementami konstrukcyjnymi i mimo tych "ułomności" uważam, że jest to bardzo udany projekt.

W razie wątpliwości służę pomocą.

Na moim dropboxie możesz sobie zobaczyć jak wygląda oraz kilka pierwszych wydruków z tej drukarki: https://www.dropbox.com/sc/t40aldos0103 ... MwP8Zq-SVa
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”