Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

To dobre miejsce na pytania i worklogi
MrFraxis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, 18:06

Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: MrFraxis »

Witam

Chcę zbudować pierwszą drukarkę 3D, jednak mam kilka problemów. Poza oczywistym jaki jest brak wiedzy i zapewne niektórych umiejętności nie bardzo mogę sobie poradzić z doborem modelu. Na kilku różnych blogach czytałem, że polecaną jako pierwszą drukarką jest Prusa i3 ale na tym forum czytałem komentarze odnośnie tego modelu i odnoszę wrażenie, że nie jest zbyt polecana :) Zakładając jednak, że "może być" to mam problem ze znalezieniem listy wszystkich części, które muszę kupić ( pliki do wydrukowania znalazłem tutaj: https://www.prusa3d.pl/elementy-do-druku/ razem z rysunkiem dotyczącym profili konstrukcyjnych ) ale nie widzę np. jakie są potrzebne śruby, wałki, elektronika, ramy itd.

Jakie drukarki proponujecie zamiast Prusa ? Oczywiście prosiłbym w miarę możliwości o takie projekty, które gdzieś mają listę wszystkich niezbędnych części. Chciałbym aby ta drukarka była możliwie tania ale jednocześnie w miarę dobrze drukowała. Pole robocze 200x200x200 to maksimum jakie potrzebuję.

Z góry dziękuję :)

PS. Proszę nie pisać, że lepiej będzie pierwszą drukarkę kupić. Mam możliwości i znajomych, którzy na pewno mi pomogą w budowie i wydrukowaniu tych elementów, które można ale na pewno nie aż tyle pieniędzy, żeby kupić gotowca.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: Pjoter »

Dobra to ja mam pytanie - czemu zbudować od zera a nie kupić kit (czyli zestaw części) do zbudowania?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: Dawid.S »

Na pierwszą drukarkę taniego chinczyka na której nadrobisz potrzebną wiedze, nie ma większego sensu budować docelowy projekt
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: FlameRunner »

Zależy, o jakich "Prusa i3" mowa.

Są drukarki Prusa i3 produkowane przez Prusa Research, obecnie najnowszym modelem jest Prusa i3 MK3S i te drukarki cieszą się dobrą opinią.

Ale sam projekt jest open source, a nazwy "Prusa i3" każdy sobie używa jak chce. Widzę, że większość ofert na znanym portalu aukcyjnym opisanych jako "Prusa i3" to oferty sprzedaży produkowanych przez inne firmy drukarek luźno opartych na oryginalnym projekcie Prusa i3 (i to wersjach sprzed lat, nie współczesnych) i tutaj różnie bywa z jakością wykonania i stopniem dopracowania konstrukcji.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: Tuchajbej »

MrFraxis pisze: ale na pewno nie aż tyle pieniędzy, żeby kupić gotowca.
Jest dokładnie odwrotnie niż myślisz. Zakup gotowca będzie tańszy niż składanie samemu. Kupujesz co co z grubsza bez większych kombinacji działa. Skłądając samemu nie mając o tym pojecia zobaczysz że kupisz za dużo gratow bo się okaże że łożyska są pakowane po 10 a ty potrzebujesz tylko 2. Paski są na metry. Śrubki są pakowane po dziesiąt szt. Chińczyk na pewno coś pomyli i przysle coś nie pasującego - Ty mając wszystko inne kupisz brakujący element w PL płacąc więcej, albo bedziesz czekać 2 miesiące, albo dłużej bo zblizamy sie do 11.11 i 24.12 i chińskiego nowego roku.
A koniec końców będziesz i tak niezadowolony i będziesz sie zastanawiał jak drukuje gotowiec.
Panowie, czy nie mam racji? :piwo: :piwo: :piwo:

Każdy to przerabiał.
I każdy musi to przerobić :piwo: :piwo: :piwo:
cyfron, emartinelli, tiszert
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
MrFraxis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, 18:06

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: MrFraxis »

Pjoter pisze:Dobra to ja mam pytanie - czemu zbudować od zera a nie kupić kit (czyli zestaw części) do zbudowania?
Nie sprecyzowałem czegoś - mam dostęp do wielu materiałów czyli np. profili, śrub, wałków, bloczków itd oraz maszyn - frezarka, tokarka i niedługo plotera frezującego. Dlatego chcę jak najwięcej od podstaw sam zrobić, zaoszczędzę w ten sposób sporo pieniędzy na ewentualne upgrade'y ;)
Dawid.S pisze:Na pierwszą drukarkę taniego chinczyka na której nadrobisz potrzebną wiedze, nie ma większego sensu budować docelowy projekt
Celowałem w docelowy projekt, ponieważ jak tylko ją zbuduję i skalibruję chcę zabrać się od razu za następny projekt (nie związany już z drukarkami 3D) a możliwość wydrukowania niektórych elementów pozwoliłaby mi wprowadzić zmiany do tego projektu. Ale jeśli te chinczyki będą w stanie zaoferować niezbędną dokładność to jestem otwarty na propozycje :) elementy, które będę sam drukował później mogą mieć wielkość kilku mm a odchyły muszą mieścić się w granicy 1 mm (mogłem trochę zawyżyć :P Jeszcze nie wszystko zaprojektowałem i przemyślałem)
Tuchajbej pisze: Kupujesz co co z grubsza bez większych kombinacji działa. Skłądając samemu nie mając o tym pojecia zobaczysz że kupisz za dużo gratow bo się okaże że łożyska są pakowane po 10 a ty potrzebujesz tylko 2. Paski są na metry. Śrubki są pakowane po dziesiąt szt. Chińczyk na pewno coś pomyli i przysle coś nie pasującego.
UP ;)
FlameRunner pisze:Zależy, o jakich "Prusa i3" mowa.

Są drukarki Prusa i3 produkowane przez Prusa Research, obecnie najnowszym modelem jest Prusa i3 MK3S i te drukarki cieszą się dobrą opinią.
Chodziło mi właśnie o ich projekty. Pod linkiem z pierwszego postu można ściągnąć gotowe projekty do wydrukowania ale nie ma tam listy pozostałych elementów. Wybrałem wersję MK3, ponieważ wydawało mi się, że MK3S oznacza wersję "small" czyli z mniejszym obszarem roboczym.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: FlameRunner »

Dawniej hobbyści często sami dla siebie budowali pojedyncze egzemplarze drukarek w stylu Prusa i3, bo taka drukarka może i nie była idealna, ale była stosunkowo prosta i tania w budowie. Tyle że to było dawno temu. :) W międzyczasie niesamowicie spopularyzowały się tanie chińskie drukarki, sprzedawane zarówno jako zestawy części do samodzielnego złożenia drukarki, jak i jako drukarki już na wpół złożone, a nawet gotowe do pracy. Na tę chwilę są one na tyle tanie (nawet przy zakupie w Polsce z FV) i o jakości dostatecznie dobrej, by samodzielne kompletowanie części i budowanie od zera czegoś w stylu Prusa i3 dla większości zainteresowanych nie miało żadnego sensu.

Drukarki od zera obecnie budują albo hardkorowi hobbyści, dla których dopieszczenie własnego urządzenie jest samo w sobie atrakcyjnym celem, albo osoby potrzebującego czegoś nietypowego. Zaryzykuję stwierdzenie, że obecnie budowa własnej drukarki 3D to jak, dajmy na to, samodzielne wykonanie wzmacniacza audio.

Na razie nie widzę w tym wątku żadnego powodu, dla którego powinieneś w obecnych czasach rozważać samodzielną budowę drukarki od zera.
MrFraxis pisze:Wybrałem wersję MK3, ponieważ wydawało mi się, że MK3S oznacza wersję "small" czyli z mniejszym obszarem roboczym.
Nie. MK3S to usprawniona MK3.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: kretu »

Jeżeli bym sam dzisiaj budował to tylko coś skrzynkowego Voron, HC EVO, Albo najlepiej coś z możliwością rozbudowy o toolchangera ale takie gotowe projekty pewnie pojawią się ~0,5-1 roku bo widać tendencję na zagranicznej scenie ale jeszcze chyba niczego w pełni gotowego nie ma.

Tylko to serio są wyzwania dla hobbystów a nie uzasadnione ekonomicznie/czasowo projekty :D
MrFraxis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, 18:06

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: MrFraxis »

Czyli podsumowując lepiej na tą chwilę kupić coś gotowego? A jak się uprę to da się kupić gotowe części tylko złożyć, skalibrować i lecieć z tematem?

W takim razie co proponujecie? Generalnie trochę "zajarałem się" wizją budowania więc preferowałbym gotowe kity do złożenia :P
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: JGFTW »

Powinieneś zmienić nazwę tematu na coś w stylu jakie "Doradzcie jakie sa fajne gotowe projekty drukarek 3d z modelem CAD" Bo to chyba o to chodzi, ale zarówno ja jak i reszta pomyślała co innego ;) Rozumiem, że "budowanie samemu drukarki" nie musi wiazac sie z projektowaniem od zera drukarki ;)

Fajny i bardzo popularny projekt Prusa I3 mk3s na bearmodzie :
https://grabcad.com/library/prusa-i3-mk ... bo-frame-1

Obrazek

Bomy jak i gotowe elementy do przeróbki znajdziesz w wielu źródłach (thingiverse, youmagine,myminifactory,prusaresearch), natomiast brakujace czesci znajdziesz w kazdym popularnym sklepie internetowym (allegro, aliexpress,abc-rc, blackfrog, hobbystore )

W mojej ocenie najlepiej opisana konstrukcja. Wiele osob kupujac oryginalna prusę mk3s zmienia ramę na profile 3030 albo wlasnie odrazu kupuje zaribo bo jest to traktowane jako taka "ulepszona oryginalna prusa"

-------------------------
Na drugim miejscu pod wzgledem popularności (społeczności i przeróbek) jest Ender

https://grabcad.com/library/ender-3-wit ... th-cr-10-1

Obrazek

tutaj model z paroma przeróbkami, ale w mojej ocenie brakuje jeszcze drugiej sruby trapezowej w osi Z .

Jest tak wiele przeróbek na portalach z modelami (thingiverse, youmagine,myminifactory,prusaresearch) ze wlasciwie nie wiem czy bedziesz musial cos sam projektowac :D

-----------
Nie wiem dokładnie jakie zapedy eksploratorskie masz ale załóżmy, że nie boisz sie wyzwan to ja zaryzykowałbym zrobienie Dash-x w ukladzie kartezjanskim :

Obrazek

https://openbuilds.com/builds/dash-x-3d ... sign.8551/

[youtube]https://youtu.be/O4s2-y2JYOA[/youtube]
---------------------
Róźne projekty z modelami drukarek 3d :
https://openbuilds.com/?category=3d-pri ... lds&id=272

Ale IMHO powinieneś szukać w kartezjanskim układzie ;
https://openbuilds.com/?category=cartes ... ots&id=276
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”