Laser. Dioda 15W.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: Boston »

Gdybym kiedyś się zdecydował na przerobienie na CO2 to już z odbudową i odciągiem.

Pasek mam nieruchomy, więc nie mogę nim napędzić drugiej karetki. Zobaczę jak będzie odkształcał się V-slot
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: kretu »

Ale nawet diodowy nie powinien być otwarty. Nawet odbite światło lasera jest niebezpieczne dla oczu. Oczy mamy jedne a taka otwarta konstrukcja to proszenie się o wypadek. Dodatkowo zamknięta obudowa ułatwi wykonanie dobrej wentylacji która dla lasera takiej mocy już na bank będzie potrzebna.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: mcxmcx »

rafaljot pisze:widział ktoś laser CO2 w takiej otwartej konstukcji? Jak nie to dajcie spokój.

Akurat nie omotwartosc konstrukcji chodzi, bo można puścić promień w oslonce że szczelina na rurkę poprzeczna, ale o to, że przy takim dużym polu to jednak to musi być stabilne.
A tutaj widać że to się ugina od swojego ciężaru.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: Berg »

Mam taki sterownik lasera
https://www.ebay.pl/itm/323809050843?Vi ... 3809050843

i jakiś kłopot z PWMem. Widzę, że na TTL- jest masa ale chyba nie ma przejścia na masę z zasilania, jakiś MOSFET po drodze, ta sama masa jest na - diody. Na TTL+ chyba zaraz przerzutnik Schmitta (jakiś układ 46 K), potem to VBHI.

@Holgin , chłopaki, pomożecie?

Sterownik laser jest oparty o układ TI TPS54821, chyba całkiem niezły
sterownik.png
Zagadałem sprzedawcę, że sterownik włącza się na maxa i nie wiem jak sterować PWMem. Mam wrażenie, że troszkę działa ale jakby kurde w drugą stronę. Jak jest 5V 100% to świeci trochę słabiej 50% na oko.

Kolo napisał mi tak:
"Have you tried reversing the polarity to the TTL pins? Some controllers handle this backwards. Also, if you have a straight PWM output you may need a PWM to TTL converter. They're like $7. Please let me know if this helps."

Co ma na myśli "reversing the polarity to the TTL pins" Ma to sens? obrócić wtyczkę? To podepnę PWM pod masę...

Mam drugi kontroler lasera, który chyba ma jakiś kłopot ze stabilnością działania, wolę go nie używać z nową diodą ale w nim PWM działał dobrze.
sygnał jest podpięty bezpośrednio z wyjścia D11 w Arduino Nano. Mogę też połączyć przez mofeta, bo kontroler CNC ma takie wyjście z tym, że tam jest 12V.



Drugie pytanie. Jak można by zrobić ładnie pomiar prądu, moc diody przy założeniu, że jest sterowana PWM? Większość chińskich mierniczków. Ma niestety spiętą masę zasilania układu z masą na mostku. Może znacie jakiś, który tak nie ma?

https://www.aliexpress.com/item/33036499871.html
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 26

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: szpiglasowy »

rafaljot pisze:Co ma na myśli "reversing the polarity to the TTL pins" Ma to sens? obrócić wtyczkę? To podepnę PWM pod masę...
Miał na myśli fazę PWM. PWM może mieć przy wypełnieniu 0% stan niski a impulsy są wysokie, albo odwrotnie - przy wypełnieniu 0% stan wysoki a impulsy niskie. Jeśli jest to sterowane mikrokontrolerem i masz dostęp do programu to można to zmienić programowo. Jeśli jest generator sprzętowy to może mieć wyjścia komplementarne i trzeba się przepiąć na to drugie.
A jeśli nie chcesz ingerować za głęboko, to zrób odwracacz fazy na tranzystorze.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: Berg »

GRBL nie ma takiej opcji. Był wątek na ten temat. Wisi change request od czterech lat. Trzeba by pogrzebać.
Ale to powinno działać odwrotnie jak dam 100% to powinna zgasnąć, pisałem o tym wyżej, niestety nie gaśnie.
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 26

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: szpiglasowy »

No cóż - w takim razie umywam ręce. Za cienki jestem na ten problem.
3DEC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2019, 21:49
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: 2 x Prusa i3

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: 3DEC »

Może to kwestia częstotliwości PWMa, w arduino standarowe biblioteki są na 50Hz. Może trzeba dać inną częstotliwość PWMa, np. 400Hz
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: Holgin »

Przypomnij się w sobotę to siądę do tematu ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Laser. Dioda 15W.

Post autor: Berg »

@3DEC kurcze, też o tym pomyślałem. w innym opisie tego drivera na ali jest napisane:
Znalazłem taką ofertę na Ali, nie aktualna ale sprzedający miał dwie wersje 0-20KHz i 0-150KHz.
Moja to ta 0-150KHz
Jakkolwiek jak zwieram +TTL do 5V to przecież powinna być moc 100% a jak do masy to powinna zgasnąć. Albo jak niektó®e drivery przejść w taki tryb by tylko lekko było widać "spot" .
Tak, czy nie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”