Wikinga szczudłatego buduję

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 154
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: panWiadr0 »

cube pisze:Olson ma rację. Są dwa poprawne sposoby zrobienia zawieszenia - 3 pryzmy, których osie zbiegają się w jednym punkcie lub układ kula-pryzma-płaskie. Układ z jednym sworzniem kulowym ma taką zaletę że istnieje jeden stały punkt w geometrii, od którego możesz dalej się bazować - kula. Ma zablokowany ruch w XY, ale umożliwia obrót. Pryzma blokuje obrót, ale umożliwia wydłużenie (oś pryzmy powinna przecinać kulę). Ostatni punkt na płaszczyźnie pozwala na przesunięcia zależne od rozszerzalności cieplnej. Najłatwiej wypoziomować układ gdzie linie kula-pryzma i kula-płaskie są do siebie prostopadłe i równoległe do osi maszyny - wtedy kręcisz tylko jednym pokrętłem do poziomowania danej osi.
Układ z trzema pryzmami też jest ok. Najlepiej by się sprawdził gdy osie pryzm są względem siebie rozmieszczone co 120st. Dzięki cetemu, przy jednorodnym w obu osiach rozszerzeniu termicznym, elementy pozycjonujące nie wyskakują z pryzm a środek geometrii stołu nie przemieszcza się na boki.

W urządzeniach optycznych (do stołów optycznych) chyba najczęściej stosuje się ten pierwszy układ.
Słuszna uwaga z tym równym podziałem na 3. U mnie niestety z względu na prostokątność stołu przy maksymalnym rozsunięciu punktów podparć w Y moge co najwyżej uzyskać 140st.
layout3.jpg
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: fesou »

Jest ciekawe rozwiązanie w hotelu żaglu w dubaju. Tam punkt montażowy jest okrągły - otwór w poszyciu stołu. W otowrze siedzi okrągła główka (możliwy obrót) a pod główką jest mimośrodowa oś do zamocowania w otworze w dolnej konstrukcji. Podczas wydłużeń pin się obraca pozwalając na rozszerzenia względem konstrukcji na dole i na górze. Może takie coś?
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 7
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: Olson »

http://pergatory.mit.edu/kinematiccoupl ... sembly.pdf

Mocny skrótowiec od MIT(po angielsku) odnośnie "kinematic coupling" nie wiem jak to się nazywa poprawnie po polsku (para kinematyczna?). Po polsku za dużo info nie udało mi się znaleźć jak robiłem u siebie w drukarce toolchangera. Dopiero po angielsku szło znaleźć info jak precyzyjnie i powtarzalnie umieszczać obiekty względem siebie przy odłączeniu/podłączeniu wraz z obliczeniami.


EDIT:
Ja bym to tak widział
iMarkup_20201019_152651.jpg
iMarkup_20201019_152651.jpg (30 KiB) Przejrzano 2376 razy
Lokalizacje dorysowane na szybko w paincie(poglądowo)
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 154
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: panWiadr0 »

Olson pisze:http://pergatory.mit.edu/kinematiccoupl ... sembly.pdf

Mocny skrótowiec od MIT(po angielsku) odnośnie "kinematic coupling" nie wiem jak to się nazywa poprawnie po polsku (para kinematyczna?). Po polsku za dużo info nie udało mi się znaleźć jak robiłem u siebie w drukarce toolchangera. Dopiero po angielsku szło znaleźć info jak precyzyjnie i powtarzalnie umieszczać obiekty względem siebie przy odłączeniu/podłączeniu wraz z obliczeniami.


EDIT:
Ja bym to tak widział
iMarkup_20201019_152651.jpg
Lokalizacje dorysowane na szybko w paincie(poglądowo)
Układ wprost z UUMD. Taka opcja będzie wymagać mocnej sprężyny w górnym punkcie, bo w takim układzie stół będzie opadać do przodu (asymetria + masa osprzętu na przodzie).
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 154
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: panWiadr0 »

A jednak nie. Jeżeli będzie to na planie trójkąta równobocznego to stół będzie wyglądać tak. Hujowo ale stabilnie? Jeszcze jakieś uwagi? ;)
layout 4.jpg
cube
Postów w temacie: 2
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: cube »

We wspomnianych przeze mnie przyrządach do optyki laboratoryjnej, osie są do siebie prostopadłe, np. tutaj: https://www.thorlabs.com/thorproduct.cf ... ad-image-1
Tak jest najbrzydziej, ale najwygodniej ;)
Chyba wrzuciłem zdjęcia układu trzypunktowego ustawiania stołu w moim wątku "drukarka w szafce".
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 7
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: Olson »

@cube ale ma prostopadle tylko nie ma punktu przecięcia przez środek stołu.

@panWiadr0 ogólnie teraz powinno być ok. Pamiętaj tylko że poziomowanie robisz w kolejności kulka - elipsa i potem wzdłuż osi z nie frezowanym uchem
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 154
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: panWiadr0 »

Kurde... kawał blachy! :wtf:
formatka.jpg
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 7
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: Olson »

Nieźle. Ile kg?;D
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 154
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Wikinga szczudłatego buduję

Post autor: panWiadr0 »

Olson pisze:Nieźle. Ile kg?;D
2.8
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”