Podłączenie chłodzenia głowicy

To dobre miejsce na pytania i worklogi
kurek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 90
Rejestracja: 15 wrz 2019, 16:17
Lokalizacja: Warszawa
x 2

Podłączenie chłodzenia głowicy

Post autor: kurek96 »

Witam, chciałbym w swojej drukarce zamontować wentylator chłodzący głowicę. Mam rampsa 1.4 z wgranym marlinem 1.1.x. Przy głowicy mam już jeden wentylatorek do chłodzenia wydruku podłączony do portu D9, ale nie mam jeszcze żadnego do chłodzenia radiatora hotendu. Słyszałem że można podłączyć do pinów od serw ale nie jestem pewien do których konkretnie, a nie chce ryzykować spaleniem płytki. Wie ktoś jak to zrobić i co zmodyfikować w FW aby wentylator włączał się domyślnie po rozpoczęciu rozgrzewania głowiecy?
Awatar użytkownika
Jackoboo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 12 kwie 2018, 09:31
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Anet A8 AM8
x 22

Re: Podłączenie chłodzenia głowicy

Post autor: Jackoboo »

ale nie mam jeszcze żadnego do chłodzenia radiatora hotendu
To czym chłodziłeś hotend to tej pory?
Słyszałem że można podłączyć do pinów od serw ale nie jestem pewien do których konkretnie, a nie chce ryzykować spaleniem płytki.
Nie wolno podpinać bezpośrednio wentylatora do pinów sterujących. Wentylator (lub jakiekolwiek inne obciążenie) możesz podpiąć do dowolnego wolnego pinu na ramps, pod warunkiem, że zrobisz to przez tranzystor, lub (co lepsze) tranzystor + transoptor.
Wszystkie piny masz rozpisane w pins_RAMPS.h
Wie ktoś jak to zrobić i co zmodyfikować w FW aby wentylator włączał się domyślnie po rozpoczęciu rozgrzewania głowiecy?
Ta opcja jest dostępna w Configuration_adv.h linijka 402.

Kod: Zaznacz cały

#define E0_AUTO_FAN_PIN -1   //numer pinu sterującego
#define EXTRUDER_AUTO_FAN_TEMPERATURE 50  //po przekroczeniu tej temperatury na wyżej zdefiniowanym pinie pojawi się stan wysoki. 
Dlaczego wczoraj to działało a dzisiaj nie :unknown:
maciek163
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:17
Drukarka: Creality CR10S Pro
x 6

Re: Podłączenie chłodzenia głowicy

Post autor: maciek163 »

Panowie, a czy można zamiast standardowego płaskiego wentylatora 4010 podpiąć turbinke 4020 żeby chłodziła radiator hotendu? Chciałem wymienić chłodzenie filamentu, a turbinka którą teraz mam do chłodzenia filamentu jest cichsza niż obecne chłodzenie hotendu. Nie chciałem zakładać nowego tematu więc się podłączam tutaj z tym prostym dla Was pytaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”