Mendel90 - relacja z budowy ;-)

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: Berg »

maciusiek610 pisze:Dalej kicha. Podązając za wiki jaka będzie komenda aby wytłoczyć 30 mm filamentu przy prędkości 300mm/s ???
To dorzucę jeszcze parę teorii od siebie:

1. A jak rozkręcisz głowicę, to gwint od hotendu masz w miarę czysty, czy cały zawalony przypalonym filamentem? To samo od środka w bloku?
Zauważyłem u siebie, inna głowica, ale może być podobnie, że jak mam tam brudno to muszę ustawić nawet 20'C więcej.

2. sprawdź, czy złącza od zasilania są ok.
- czy zaciski są dobrze dokręcone
- czy nie ma śladów zaczernienia, wtyczki, plastik zacisków nie zmienił koloru
- oglądnij płytkę od spodu czy tam gdzie płynie większy prąd (zasilanie, mosfety, bezpieczniki) nie masz wrażenia, żę jakaś nóżka jest luźno w lucie. tak samo bym oglądnął zasilacz, zwłaszcza zaciski - niestety ta inspekcja wymaga zazwyczaj rozkręcenia, jeśli masz typowy od ledów.
Jakieś takie mam doświadczenie, że kłopoty z zasilaniem powodują różne inne rzeczy i niekonicznie zasilanie można podejrzewać w pierwszej kolejności. niby napięcie jest itd a dzieją się dziwne rzeczy i zazwyczaj po jakimś czasie druku.

3. grzałka nie ma przebicia do obudowy? (rezystancja między przewodami a obudową rurki)

4. dokładna inspekcja (czasem gdzieś nie zwiera do masy delikatnie) a najlepiej wymiana termistora.

5. Jak masz pirometr, to bym zmierzył, czy w momencie, gdy się zatrzymuje, to faktycznie głowica ma taką temperaturę jak pokazuje wyświetlacz albo, czy różnica obu pomiarów jest tak sama.

to samo dzieje się na różnych filamentach, tak?
maciusiek610
Postów w temacie: 84
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: maciusiek610 »

Witam.
Zmagań ciąg dalszy ;-)
Tak wyglądała głowica przed skręceniem na gorąco
IMG_20170316_090852.jpg
IMG_20170316_090828.jpg
po skręceniu wygląda to tak.
IMG_20170316_091026.jpg
IMG_20170316_091037.jpg
Jest minimalny prześwit pomiędzy dyszą a blokiem grzewczym ale nie bardzo można to już dociągnąć (nie chce czegoś urawć) ;-)eś
Test na ekstruzję 30 mm filamentu przy prędkości 300 przechodzi bez problemu. Wciąga dokładnie 30 mm , nic nie pyka nic nie stuka.
Czas na kostkę. Wcześniej rozkręciłem całą głowicę , wymieniłem stepsticka na nowy, powalczyłem z dociskiem. teraz czas na kostkę ;-).
Dobrze ktoś powiedział (sory że nie pamiętam) ale po wydrukowaniu 50 kostek bedzie ok ;-)))))

Pozdrawiam
maciusiek610
Postów w temacie: 84
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: maciusiek610 »

Idzie sie załamać ;-(.
Pierwsza kostka 1.5 h poszła bez problemu. Drugi wydruk już po 40 minutach stop. Zatkana dysza , ekstruder przeskakuje (radełko stoi i tylko cyka). Materiał PLA , temp 230 stopni, Chłodzenie wydruku 30 %
Chyba trzeba wymienić termistor. Czy to może być spowodowane brakiem czyścika na filamencie ???.

Ps. jaki polecicie termistor do głowicy i jaka grzałkę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
borek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 73
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:14
x 4

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: borek »

Nadmuch na radiator jest lipny dmucha wszedze. Ten oryginakny nie wchodzi?. Owin tasma teflonowa do rur z sklepu zelaznego blok grzejny. Max dla pla 210 stopni przy prędkośći 40mm/s. Jak wyzej to co nie wyrabia. Oczywiscie dysza 0.5mm.
maciusiek610
Postów w temacie: 84
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: maciusiek610 »

Jak rozkręcam hotend to wszystko jest tam czyste. Przeważnie po zatkaniu udaje mi się wyciągnąć filament z głowicy. Jest on tylko zgrubiony na końcu.
Po dzisiejszej już drugiej próbie, wymieniłem znowu stepstick na a4988, skalibrowałem ekstruder bez dyszy, Wymieniłem termistor na nowy (mam chińskie 100k ntc 3950), przy próbach ciężko mi utrzymać filament w palcach - ekstruder ciągnie jak głupi. Owinołem taśmą teflonową blok grzewczy. Ale kur.... po 1 godz wydruku zaczyna przeskakiwać filament blokuje się. Nadmuch 20 %. Jak patrze na wykresy temp w repetier host to lest linia prosta, żadnych skoków. Nie wiem juz sam co zrobić. Może żeczywiście chłodzenie radiatora jest zasłabe. Mogę jeszcze podmienić silnik i grzałkę.
Co do zasialania to mam dwa zasilacze od xboxa 203w.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: dragonn »

a może stepsticki się przegrzewają?
maciusiek610
Postów w temacie: 84
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: maciusiek610 »

Nad rampsem dmucha 80mm wentylator ;-) Nieraz sprawdzam radiatorki są ciepłe ale nie parzą.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: Kopytko »

Zdejmij głowice, i jeszcze raz sprawdz prosze podawanie ekstrudera , ale tym razem bez radiatora i dyszy, tak na "sucho", Zadawaj 100mm i sprawdź odchyłki przy 5 pomiarach.
I jeszcze pytanko temp głowicy mocno Tonie nie skacze?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
maciusiek610
Postów w temacie: 84
Posty: 112
Rejestracja: 17 sty 2017, 16:47
x 10

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: maciusiek610 »

Zapusciłem wydruk z PET. Wyłączyłem nadmuch na wydruk a na silnik eksteuder założyłem wentylator . temp ustawiłem na 240 i narazie leci juz prawie 2 godz.
Temp skacze 2 stopnie w góre do 242 i dwa , dwa i pół w dół 237.5.
Kopytko jakie stosujesz termistory w swoich drukarkach ??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
borek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 73
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:14
x 4

Re: Mendel90 - relacja z budowy ;-)

Post autor: borek »

Podaj prędkości ze slicera. wydaje mi się że masz za duże prędkości i extruder nie nadąza przetapiać, po zdjęciach wydaje mi się że masz pla plastic mładec? A on ma dłuższy czas nagrzewania do postaci płynnej. miałem też problemy z nim, trzeba wszystko wolniej. Sprubuj inny filament jeśli masz.
I wrzuć screeny ustawień cury czy czym tam tnieszmoże coś wychwycimy.

A nadmuch słaby chociaż ten oryginalny by ci sie udało zapodać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”