Fajne CoreXY buduję

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Zabaw ciąg dalszy:
wykres2.png
Dołożyłem sobie specjalny termistor (malutki, bardzo niska pojemność cieplna) pod najciepleszym TMC2208. Ze względu na nietypową konstrukcję PCB odczyt temperatury z tamtego miejsca jest nawet jako tako miarodajny.

Ogólne wnioski - przy dużych prędkościach drivery się mało grzeją, 50-100mms dopiero je nagrzewa, co w pełni zgadza się z teorią ;) Jestem zaskoczony dynamiką - kilka sekund i temperatura skacze. Na fioletowo z wentylatorem, na niebiesko bez.

A ogólnie teraz sterowniki pracują na 32V i osiągam 1500mm/s @10k przyśpieszenie :D oczywiście nie będą tak szybko jeździł na co dzień.. ale jestem zadowolony ;)
ele.png
Marvin27, Janek_Porzycz, Andrzej_W
VtxRtx
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 21 mar 2021, 20:50
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
x 2
Kontakt:

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: VtxRtx »

A jakiejś videło z druku?
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 3
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Janek_Porzycz »

Holgin pisze:
A ogólnie teraz sterowniki pracują na 32V i osiągam 1500mm/s @10k przyśpieszenie :D oczywiście nie będą tak szybko jeździł na co dzień.. ale jestem zadowolony ;)
ele.png
Matko z córko. Wez to nagraj!
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Janek_Porzycz pisze:

Matko z córko. Wez to nagraj!
Kiedyś może nagram, ale to żaden rekord, na jutubie są bowdeny latające szybciej i z przyspieszeniami kilka razy wiekszymi. Ja jednak mam dość ciężkiego directa :)
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Niedawno drukarka znalazła się w biurze gdzie pracuję i z tego powodu pracuje po 8h dziennie (niestety nie mogę na noc drukować :( ). Widząc owoc mojej pracy, który się sprawdza i jest przydatny, odrodziło mi się zaangażowanie w drukarkę - choć ta cały czas miała się dobrze, drukowała rzadko i było sporo prowizorki ;)

Jako że było przede mną wiele kg filamentu do przetopienia, zaczęły się przeróbki i szukanie opcji na przyśpieszenie produkcji,
Pierwsza z nich, oczywista - dysza typu CHT, która przechodzi powoli do mainstreamu. Rozważałem zakup oryginału, ale 120 vs 10 PLN robi różnicę :)
Zamówiłem zarówno 0.4 jak i 0.6mm.
CHT.PNG
CHT.PNG (132.27 KiB) Przejrzano 1079 razy
Efekt? Oczywiście dramatycznie zwiększony flow :D Sumarycznie ~55mm3/s na dyszy 0.6mm jest względnie normalne, oczywiście temperaturę trzeba podbić. Przy okazji przekonałem się do drukowania niektórych elementów z 1 obrysem 0.75mm - nieraz wystarcza, a dramatycznie przyśpiesza druk i oszczędza materiał.

Zadowolony, zamówiłem nową grzałkę - CHC Pro, znowu nowa moda w świecie druku 3D, zainicjowana przez system Revo od E3D. Miedziane Volcano zastąpił blok od trójkątnych, miałem nawet nadzieję, że ze względu na grzanie po obwodzie, flow się poprawi - niestety, jest troszkę gorszy lub podobny, ze względu na lokalizację termistora. Mówił o tym nawet Stefan w CNCKitchen podczas review Revo. Ale nie rozpaczam - blok jest duużo mniejszy, łatwiej się go ustawia, co jest dużą zaletą przy projektowaniu chłodzenia detalu. Do tego charakterystyka typu PTC czyli 110W "na zimno" i ~60W po nagrzaniu jest całkiem przyjemna, bo bardzo szybko się nagrzewa :)
CHC.PNG
CHC.PNG (53.78 KiB) Przejrzano 1079 razy
Podbiłem też prąd na TMC2208 na 1.6A RMS i ustaliłem nowy limit przyśpieszenia - 15 000mm/s2, co daje rozsądny zapas zanim pojawią się problemy z gubieniem kroków. Silniki robią się mocno ciepłe, dlatego planuję pododawać im wentylatory, ale trochę mam ciasno w tamtej okolicy. Zrobiłem mały research i radiatory prawie nic nie dają - potrzebny jest nawiew na stator (czyli czarne blaszki, a nie aluminiową dupę silnika).

Zacząłem przerabiać karetkę, czyli wywalam prowizorkę. Stalowa taśma podtrzymująca taśmę FFC jest teraz solidnie zamocowana, całość jest podwyższona, by nie walić taśmą w ramę no i mamy ogarnięte kable z tyłu. Nie mam fotki, wygląda to mniej więcej tak:
1.PNG
Co bardziej spostrzegawczy zauważą inny ekstruder - na modelu jest E3D Roto zamiast E3D Hemera. No ale... będę cisnąć E3D o zwrot. Ekstruder jest około 40% słabszy (silnik) niż Hemera, tj. teraz flow ogranicza mi ekstruder a nie hotend. Wygląda to bardzo słabo biorąc pod uwagę obietnice/reklamy E3D, ale o tym osobno ;) Na razie zamówiłem inny silnik i będę eksperymentował. Szerzej później.

Wracając do ulepszeń - w związku z tym co pisałem na temat projektowania chłodzenia z nowym blokiem - drukarka po raz pierwszy ma porządny fan duct :D Wcześniej był mega prosty, prowizoryczny wręcz, ale jakoś sobie radziłem ;) PLA rzadko wchodziło.
fan2.PNG
fan1.PNG
No ale.. drukarka ma travel 900mm/s, druk ile wlezie, przyśpieszenie 15k lub 25k z Roto (o ile zostanie), elementy, które drukuje spokojnie można by robić szybciej (wciąż wyglądają dobrze). Mimo wszystko chciałem zachować ekosystem E3D, tak więc zacząłem kombinować ;)
3xheatbreak.PNG
Standardowy heatbreak typu Hemera jest stalowy/tytanowy. Ciekawostką jest to, że jest jakaś mocna ściana patentowa - E3D ani Chińczycy nie robią wersji Bi-metal. Tutaj pomógł niezawodny kolega TDI-CAD :) Po skanibalizowaniu starych głowich Revo (miałem z beta-testów) udało się zrobić wyjątkowy w świecie heatbreak Hemera bi-metal :)
Miałem też przedłużki miedziane, które służą do montowania zwykłych dysz CHT w blokach długości Volcano:
adapter.PNG
adapter.PNG (42.92 KiB) Przejrzano 1079 razy
Więc znowu uderzyłem do TDI-CAD i mamy takiego potwora:
hotend.webp
Super_Pro_CHT.PNG
Będę testować, mam w planach zobaczyć też jaki jest wpływ pasty termoprzewodzącej w bloku (autor SO3 się przy tym upiera) i rozważam też dać termistor bliżej dyszy - duużo eksperymentów do zrobienia!

Niezmiennie zadziwiają mnie silniki, które mam:
https://www.reichelt.com/de/en/stepper- ... 29318.html
Takie małe, tanie, a widać osiągi dobre.. :) Kusi mnie kupić jakieś potworki od LDO i zamontować TMC5160 @48V - wtedy 1500mm/s i 30 000 mm/s2 powinno być osiągalne - ale LPC1768 jest na granicy częstotliwości generowanych kroków, więc byłaby to gruba przeróbka, bo nowy mikrokontroler.. no ale może się pobawię w przyszłym roku :)

Na razie tyle, w nowym roku porobię zdjęcia/filmy jak to teraz wygląda.

PS Klipper jest zajebisty ;)
Andrzej_W, konradsdev1, majek, roman, Mati, atom1477, dragonn
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Update - hotend powyżej z dyszą 0.6mm CHT daje ~85mm3/s do infillu itp i ~70mm3/s do bardziej użytecznych części wydruku. Zamówiłem sobie też dyszę 1.2mm i zobaczę czy uda się z nią osiągnąć liczbę trzycyfrową :D Do tego chcę dołożyć drugi termistor gdzieś w okolicy dyszy i zobaczyć czy jest jakiś gradient. Jeżeli tak, to nawet lepiej :)

PS, to są wartości nominalne - w rzeczywistości jest mniej, bo flow spada z obciążeniem, ale nie mam narazie czasu by robić testy z wagą.
cyfron
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Tak z ciekawości - byłby ktoś zainteresowany kupnem takiej gotowej płytki:
PCB_temp.PNG
  • 2x TMC2160 (równoważnik TMC5160 bez przepłacania), 48V 3-4A RMS na silnik
  • Step-down 12V do zasilania dwóch wentylatorów, złącza na PCB
  • Step-down 24-28V do zasilania dwóch modułów - 2x TMC2208 lub 2xTMC2209 lub w przyszłości coś innego
  • 2x wejście na Endstop lub inny GPIO
  • Zestaw zabezpieczeń
Podłączenie przez IDC10 - można zrobić adapterki do użycia z gniazdami stepsticków, ale ja mam do tego oczywiście swoją płytkę główną.
Gwarantowane lepsze działanie niż dowolny stepstick/moduł z Aliexpress ;)

Pytam z ciekawości, bo zamawiam z montażem, można poskładać 2 lub 5 sztuk i kusi mnie zamówić 5 jakby ktoś chciał odkupić :D Cena oczywiście wysoka, 300-400 PLN, będzie tutaj ręczny montaż jeszcze. Adapterki IDC <->stepstick zrobię i tak docelowo.
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Tulejki poniklowane:
PXL_20240121_125722865~2.jpg
PXL_20240121_124914736.MP~2.jpg
PXL_20240121_123955425.MP~2.jpg
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Ktoś czyta, jest zainteresowany czy tak gadam do siebie ? ;)
PXL_20240123_171058183~2.jpg
WillingMagic, morf, obrms, Marvin27, mcxmcx
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Andrzej_W »

Czytamy :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”