Fajne CoreXY buduję

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

O, jakieś uwagi - fajnie :)

Co do Vorona i nieruchomego stołu - wg mnie dobre poruszanie w osi Z całą skomplikowaną konstrukcją z osiami XY jest znacznie trudniejsze niż poruszanie tylko stołem, ale pewnie przy bardzo dużych konstrukcjach ma to więcej sensu.

Cóż, jest druga opinia na nie - więc zanim potnę profile i tak dalej, należy wykonać jakieś testy :) Będę wdzięczny za kolejne opinie i pomysły jak zweryfikować pracę stołu; tymczasem przykręcę jakiś profil do wózka, obciążę na końcu i zobaczę jak z klinowaniem.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: dziobu »

Nie udało mi się nigdy zaklinować oryginalnego Hiwina 15.
Zgadzam się z innymi - duży stół podparty z jednej strony to zły pomysł :D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Berg »

@MosfetN, co od jakiegoś czasu się nie odzywa zrobił, kurcze wzorcową drukarkę....
tu:
viewtopic.php?f=9&t=1873
no i przy takich klockach to ja też bym szedł w ten rodzaj mechaniki zamiast CoreXY
Choć ja bym dał oczywiście wałki bliże z nie na rogach :D :D :D, ale o tym już wszyscy wiedzą. :P, że tak bym dał.
Awatar użytkownika
Zbigu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 147
Rejestracja: 03 lis 2019, 15:58
x 26

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Zbigu »

Ale to jego chłodzenie jest proste. Może wystarczające nawet jednostronne? Nie trzeba iść w do-okólne w ogóle? Chyba zrobię takie samo do mojej drukarki Anycubic 4max Pro i zobaczę jak to zadziała.
Załączniki
chlodzenie.JPG
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

rafaljot pisze:@MosfetN, co od jakiegoś czasu się nie odzywa zrobił, kurcze wzorcową drukarkę....
tu:
viewtopic.php?f=9&t=1873
no i przy takich klockach to ja też bym szedł w ten rodzaj mechaniki zamiast CoreXY
Choć ja bym dał oczywiście wałki bliże z nie na rogach :D :D :D, ale o tym już wszyscy wiedzą. :P, że tak bym dał.

Swoją drogą - czemu układ kartezjański, a nie CoreXY?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Berg »

@Zbigu, nie trzeba dookoła. W sumie to dyskusyjna sprawa. W K8400 mam też płasko i jest bardzo OK.

@Holgin CoreXY moim zdaniem nigdy nie będzie tak dokładne jak taki kartezjan. Choć ma różne zalety, jak mniejsza masa osi. Każda rolka, każdy 10cm paska generuje jakiś problemik.

Właśnie testuję temat dwóch silników Y w Prusie. Ogarnięcie dwóch silników rodzi inne problemy. Muszą być dobrze zgrane. Nie może jeden silnik "walczyć" z drugim. W zasadzie w takim Kartezjanie, jak MosfetNa to najlepiej jakby końce osi X nie były na sztywno zamontowane na wózkach Y. - Na przykład na łożyskach - czemu nie. Wtedy dwa silniki mogły by najlepiej pracować.
Abys
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Na tą chwilę zostaję przy stole podpartym z jednej strony, czekam na płaskowniki alu, wstępnie złożę oś Z i porobię testy. Jak pójdą pomyślnie, to zamawiam profile 3030 pod projekt, jak nie - mam plan na wersję 2.0 ;)

Tak czy inaczej, stan projektu na dzień dzisiejszy:
render1.png
render2.png
Jako że zalega mi 1kg czarnego HIPSu, którego nie lubię, postanowiłem podrukować z niego tymczasowe kątowniki. Potem domówię aluminiowe albo zlecę stalowe; zobaczymy.

Pozostało zaprojektować mocowanie silników. Do osi X większość prototypowych wydruków wyszła OK, tak wygląda wstępnie poskładana:
1.jpg
2.jpg
Profil 10x10x1 jest malutki, zadziwiająco sztywny jak na swoje wymiary i leciutki! Mówiąc o masie:
3.jpg
Łączna masa ruchomych elementów będzie około 900-1000 gram, nie więcej. Na wadze brakuje dwóch wózków MGN12, 4 idlerów, turbiny 5015 i paru drukowanych pierdół.

A tutaj.. test wytrzymałości, przeprowadzony z ręką na sercu :D
5.jpg
4.jpg
Zaznaczony drukowany element wsuwa się lekko na ścisk jakoś 15mm wgłąb profili. Docelowo będzie skręcony przed dwie śruby M3x4, ale teraz, na takim ramieniu, jakoś się utrzymało :D
morf, JGFTW, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Berg »

pomyśleć jak turbinę wsadzić od tyłu..
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 12
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: panWiadr0 »

Wygląda jakbyś chciał kupic trochę rur miedzianych :devil:
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Po co komu CNC? ;)
IMG_20200109_173314.jpg
IMG_20200103_191114.jpg
IMG_20200112_141206.jpg
IMG_20200112_150423.jpg
Mocowanie idler'ów zaprojektowane jest pod koła Mellow, ale na razie montuje typowe, tanie kółka... i nie wziąłem pod uwagę tego, że są za duże. No to cóż, trzeba sobie radzić :P

-jadą do mnie profile 2020 na stół
-wysłałem zapytanie o profile 3030
-jedzie do mnie milion paczek z ali z T-nut, śrubą kulową itp
-jedzie do mnie gwintownik M8 do profili oraz frez 10mm żeby dokończyć "gniazda" na śruby w płaskownikach na zdjęciu 3
-jedzie też już druga paczka ze śrubami
-w tym tygodniu będzie druga szyna + parę innych pierdół to sobie pojeżdżę ;)

Wbrew popularnej taktyce "WydałemTakDużoŻeLepiejNieLiczyć", każdy zakup zapisuje w Excelu i liczę koszty :)
panWiadr0, Jakub, Berg, Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”