Fajne CoreXY buduję

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 12
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: panWiadr0 »

U mnie punkt G jest w okolicach 200-250 mm/s2 :]
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: tomekr »

Holgin pisze: ...I teraz pytanie - skąd to stukanie? :D Acc obniżyłem do 1000 i szału nie było ;) Junction deviation też zmieniałem.
Generalnie szacun, fajnie zrobiona drukarka.

Myślę, że stukają ci prowadnice od obrotu głowicy w osi X. Prowadnica jest wąska i nawet minimalny luz może dawać obrót głowicy w osi X i wyraźne stuki. Generalnie najlepiej ulokować głowicę na takiej wysokości względem prowadnicy X, żeby jej środek ciężkości wypadał pomiędzy bieżniami w prowadnicy X, dolną i górną. Wtedy siła bezwładności od przyśpieszenia w osi Y będzie działać w tym samym kierunku na obie bieżnie i luzy prowadnicy będą powodować tylko przemieszczenie w osi Y, ale bez obrotu głowicy w osi X. Mało tego, jeśli środek ciężkości głowicy jest mocno odsunięty w osi Z od prowadnicy, to obciążenie prowadnicy od momentu obrotowego będzie dużo większe niż od samej bezwładności. Daj szerszą prowadnicę, nawet kosztem wagi, lub jeśli jest przyzwoita to przesuń w Z głowicę, uwzględnij też bezwładność doprowadzonych przewodów i filamentu, bo margines jest bardzo mały, tylko 10mm szerokości prowadnicy.

Nie wiem dlaczego tak daleko odsunąłeś silnik do napędu śruby od niej samej, zawsze jest lepiej skracać te paski, ja bym został przy GT2 do napędu śruby, tylko dał większe koła zębate, np 48/32, lub nawet 60/32 zęby. Większy promień koła, to mniejsze siły na pasku i jednocześnie mniejszy wpływ wydłużenia/luzów na pasku na błędy kąta obrotu śruby.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: tomekr »

Holgin pisze:
Marvin27 pisze:@Holgin Czy dokładałeś dodatkowo bezpiecznik termiczny np do 135°C ?
Jeszcze nie, rozważam kilka wariantów zabezpieczenia termicznego, muszę się zdecydować i zrobić.
Może coś takiego, przykręcasz do stołu i zasilanie przez ten termostat, proste i skuteczne. Są wersje samoresetujące i resetowane przyciskiem.
https://www.tme.eu/pl/katalog/termostat ... 1460672%3B
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

tomekr pisze: Generalnie szacun, fajnie zrobiona drukarka.
Dzięki ;)

To, że stuka prowadnica od X jest już w gruncie rzeczy potwierdzone, szynę zamówiłem kilka dni temu, kiedy będzie? Niewiadomo :D
Specjalnie wziąłem wersję "medium preload", kosztem zwiększonych oporów mniejszy/brak luzu. Jeżeli nie zda to egzaminu to faktycznie rozważę szeroką wersję szyny.

Jeżeli chodzi o samą lokalizację wózka względem karetki to mam bardzo niewielkie pole manewru, liczone w pojedynczych milimetrach, także tutaj za bardzo się nic nie zmieni, co mogłem upchać to upchałem ;)

Mówiąc o karetce:
IMG_20200414_161805.jpg
2.PNG
1.PNG
Przeróbka pod pasek 10mm idzie dobrze. Wcześniej plastiki chwytające pasek były osobnym elementem od "płyty" łączącej ekstruder/wózek, teraz jest to jeden element, wydrukowany z Calibram - wydaje się być niezniszczalne :D Do tego zwiększyłem pole chwytania paska z 4 na 5 zębów ze względu na większą siłę naciągu przy pasku 10mm.

Co do osi Z - silnik w innym miejscu niż obecne być nie może. Założyłem, że poza ramę nie będzie wystawać, a teraz między silnikiem a płaskownikiem pod szynami jest akurat tyle milimetrów, żeby weszło tam PCB przyłączeniowe do taśmy IDC.

Nie bardzo rozumiem jaka miałaby być zaleta paska GT2 w tym momencie? GT3 (3GT) jest na tyle sztywny, że ściskając/naciągając go odkształca się oś w silniku, co jest troszkę przerażające :D
tomekr pisze:
Może coś takiego, przykręcasz do stołu i zasilanie przez ten termostat, proste i skuteczne. Są wersje samoresetujące i resetowane przyciskiem.
Holgin pisze:Wracając do stołu i zabezpieczenia[/u], pobawiłem się w LTspice, potem wpadłem na pomysł i jest to:
Załącznik ovt_top.PNG nie jest już dostępny
Funkcje:
-przekaźnik uruchamia się wraz z zasilaczem drukarki i podaje napięcie na SSR (zielona dioda się świeci)
-termistor przyczepiony jest do stołu. Po przekroczeniu wartości granicznej (~150 stopni) dzieją się:
  • -pomarańczowy LED świeci, jak temperatura spadnie - gaśnie
    -czerwony LED świeci dopóki nie będzie hard resetu
    -buzzer piszczy dopóki nie będzie hard resetu
    -przekaźnik się rozłącza dopóki nie będzie hard resetu
Hard reset robi się poprzez naciśnięcie guzika bądź wyłączenie zasilania na parę sekund.

Co ciekawe, udało mi się zrobić tak (przynajmniej według symulacji), że zarówno zwarcie się termistora jak i odpięcie/uszkodzenie kabla spowoduje zadziałanie zabezpieczenia :)

Ktoś spyta, czemu nie bezpiecznik termiczny? A bo nie chcę prowadzić dodatkowego kabla 230V, bo takie bezpieczniki mają duży rozmiar i montowanie ich do grzałki silikonowej jest niewygodne, bo chciałem się pobawić i tak dalej... Schemat w zip. Układ jest w pełni analogowy, więc bardzo niezawodny.
viewtopic.php?f=10&t=5286&start=50#p97608
;)
Abys
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: tomekr »

Holgin pisze:
....Ktoś spyta, czemu nie bezpiecznik termiczny? A bo nie chcę prowadzić dodatkowego kabla 230V, bo takie bezpieczniki mają duży rozmiar i montowanie ich do grzałki silikonowej jest niewygodne, bo chciałem się pobawić i tak dalej... Schemat w zip. Układ jest w pełni analogowy, więc bardzo niezawodny. ...
Cóż, twoja wola, natomiast weź pod uwagę to, że może SSR dostać zwarcia/przedbicia, NTC od stołu sfiksuje na tyle, że nie wykryje tego twój układ zabezpieczeń i będzie zaniżał temperaturę. Mata grzejna 700-1000W może ci rozgrzać stół do 200-300C, spłynie wydruk, a jak będziesz miał pecha to jeszcze się zapali. Wiem, że to czarny scenariusz, mało prawdopodobny, ale ryzykujesz zniszczeniem czy nawet spaleniem nie tylko drukarki.
Zasada jest jedna, układ zabezpieczający nie może się opierać na tych samych elementach co sterujący, powinien być możliwie prosty, bo to gwarantuje jego niezawodność. Nie daje się zabezpieczeń pod typowe stoły grzewcze, bo one ledwo rozgrzewają stół do 120C, bo napięcie zasilania ich jest bezpieczne i z założenia są bezpieczne. Jeśli taki termostat jest za duży, to są bezpieczniki termiczne małe, ale do lutowania, możesz to przykleić do maty na silikon i oby nigdy nie był potrzebny.
Na tej liscie są małe termostaty
https://www.tme.eu/pl/katalog/termostat ... s=1&page=1
dragonn, Abys
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: tomekr »

No dobra, otworzyłem załącznik obejrzałem schemat. Niepotrzebnie się naskrobałem, bo wygląda że masz tam dodatkowy termistor, przekaźnik, choć termistor tylko oznaczony jak złącze X3, ale nic innego tam nie miałoby sensu, no i jest to niezależny układ. Czytając opis cały czas myślałem, że to jakaś nadbudówka do układu sterowania, stąd moja gafa. Tyle, że po co tak to komplikować, dla mnie trochę bez sensu.
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Dlaczego tak komplikowałem, napisałem w tamtym poście ;)

Mały termistor NTC będzie miał najlepszą odpowiedź termiczną i jednocześnie nie wymaga przepuszczania 230V przez niego. Oprócz tego, dzięki zastosowaniu przekaźnika, stół zawsze będzie odpięty, gdy drukarka jest wyłączona. No i z tym układem mam możliwość płynnej regulacji temperatury progowej, resetowalny latch-up i na koniec jest sygnalizacja dźwiękowo-wizualna.

Tworzenie takich prostych analogowych układów jest świetnym ćwiczeniem elektronicznym :)
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: tomekr »

Tak sobie pomyślałem, że to tak dla wprawki, a być może i dlatego, że części gdzieś tam były pod ręką, a taki wyłącznik termiczny to trzeba było szukać. Natomiast PCB wygląda na jednostronne i ciekawe czy sam trawiłeś płytkę, hehe.
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Wawok »

Holgin pisze:Drukarka nareszcie ma endstopy ;)
IMG_20200405_191652.jpg
Drukuje elementy techniczne, które nie wymagają jakości i tak oś Z jakoś zaczyna lepiej chodzić :D Chyba w końcu odpowiednio naciągnąłem pasek Z.

Warstwa 0.25mm, 120mm/s, PLA, 220 stopni :) Paski XY też są zdecydowanie za luźne. A, no i nic nie było kalibrowane, steps/mm ekstrudera z "katalogu" i jedziemy.
IMG_20200406_115305.jpg
IMG_20200406_115316.jpg
IMG_20200406_115323.jpg
IMG_20200406_115335.jpg
Nie mogę się doczekać prostej śruby kulowej :)
Poradziłeś sobie z tymi echami na wydruku ? Szukam jakiś wskazówek jak to rozwiązać u siebie w HEVO chociaż u mnie jest to mniej widoczne

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Ciężko tutaj mówić o radzeniu sobie, tamten wydruk był na dużej szybkości/acc i z dość luźnymi paskami, jak masz echo:
-naciągnij paski
-zmniejsz przyśpieszenia
-zmniejsz szybkość
-zmniejsz masę ruchomą
-jak masz paski 6mm to rób zamówienie na 10mm
Tyle :)
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”