Fajne CoreXY buduję

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

panWiadr0 pisze:Jak poszprejowane to zwracam honor :]

Jakiej wielkości jest ten stół?
Malowałem z myślą o Tobie ;)

310x310, planuje używać 300x300 raczej.

Zapomniałem dodać że cena wyżej to cena netto, więc ostatecznie wyszło niecałe 60 zł za formatke plus wysyłka.
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Ostatnio spotkała mnie mała tragedia - zasilacz laboratoryjny podczas testów uległ uszkodzeniu i podał ~50V zamiast 24V na elektronikę. Efekt? 5 sztuk TMC2208 spalone :) O dziwo, płyta główna z LPC1768 przeżyła bez strat. Cóż, szybkie zamówienie na Farnell, stówka w plecy i elektronika znowu działa...
IMG_20200222_125006.jpg
Tutaj poszła spora iskra, która odparowała kawałek ścieżki ;)

W oczekiwaniu na paczkę popełniłem uchwyt na szpule:
CoreXY_printer_DUMMY.png
Spool_holder_assembly.png

W rzeczywistości:
IMG_20200301_190929.jpg
Przyszła też grzałka:
IMG_20200221_163822.jpg
IMG_20200221_163745.jpg
Tak więc drukarka jest "kompletna". Kupiłem SSR na olx, stół baardzo szybko nagrzewa się do 100 i więcej stopni, co jest całkiem fajne.

A teraz problemy - oś Z ;)
Tak jak wspominałem, śruba kulowa jest krzywa. Dostałem zwrot pieniędzy, co jednak nie wpływa na jej "prostość" ;)
Kolejna rzecz, to koło zębate 40T. Dostałem koło na oś 10mm a nie na 8mm, więc aktualnie mam wydrukowany reduktor, ale nietrudno się domyślić, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, więc podczas ruchu osi Z koło bije i to dość mocno. Oprócz tego, pasek ma standardowe 6mm szerokości, więc każdy opór na osi Z powoduje rozciąganie paska i w efekcie błędy w ruchu. Sprawę potęguje fakt, że blok do osadzenia nakrętki kulowej... także jest do dupy (też mi zwrócili kasę za niego), przez co śruba jest odpychana lekko w tył. Ogólnie lekka kaszana.

W ciągu tygodnia ma przyjść paczka z nowym blokiem i zestawem kół zębatych/paskiem do przeróbki na 10mm. Mam nadzieję, że to wyeliminuje większość problemów, zamówię pewnie też niedługo nową śrubę i będę się modlić o to, żeby była prosta.

Tak wygląda wydruk:
IMG_20200301_181541.jpg
;)
Marvin27, Abys
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 3
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Marvin27 »

@Holgin Czy dokładałeś dodatkowo bezpiecznik termiczny np do 135°C ?
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Marvin27 pisze:@Holgin Czy dokładałeś dodatkowo bezpiecznik termiczny np do 135°C ?
Jeszcze nie, rozważam kilka wariantów zabezpieczenia termicznego, muszę się zdecydować i zrobić.
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Przyszły wspomniane wyżej części, ale po rozebraniu osi Z stwierdziłem, że nie ma to sensu, czekam na nową śrubę. Kręcąc obecną czuję, jak kulki skrobią w pewnych pozycjach, to nie zadziała. Kiedy paczka przyjdzie, nie wiadomo - sytuacja jest jaka jest ;)

Doszedłem do wniosku, że śrubę mogłem wygiąć sam przez lekko krzywy montaż bloku łożyskującego BK10, to jest blok ten opiera się tylko na połowie profilu (czerwone poniżej) i górna krawędź (zielone) mogła być lekko ściągana do środka, przez co śruba byłaby wybaczana w kierunku stołu - ale nie wiem czy to możliwe, żeby tak wygiąć śrubę kulową 12mm. Tak czy inaczej, stwierdziłem, że mi się to nie podoba, więc mam zamiar dołożyć dystanse 2mm ze stali, by zwiększyć powierzchnię kontaktu blok - rama.
3.jpg
Działam też jeżeli chodzi o montaż taśmy FFC:
top.PNG
bottom.PNG
Za to rozkręciłem ramę i skręciłem na gotowo z kątownikami. Wygląda trochę lepiej i jest niezniszczalna. Wszystko jeździ gładko :)


Wracając do stołu i zabezpieczenia
, pobawiłem się w LTspice, potem wpadłem na pomysł i jest to:
ovt_top.PNG
Funkcje:
-przekaźnik uruchamia się wraz z zasilaczem drukarki i podaje napięcie na SSR (zielona dioda się świeci)
-termistor przyczepiony jest do stołu. Po przekroczeniu wartości granicznej (~150 stopni) dzieją się:
  • -pomarańczowy LED świeci, jak temperatura spadnie - gaśnie
    -czerwony LED świeci dopóki nie będzie hard resetu
    -buzzer piszczy dopóki nie będzie hard resetu
    -przekaźnik się rozłącza dopóki nie będzie hard resetu
Hard reset robi się poprzez naciśnięcie guzika bądź wyłączenie zasilania na parę sekund.

Co ciekawe, udało mi się zrobić tak (przynajmniej według symulacji), że zarówno zwarcie się termistora jak i odpięcie/uszkodzenie kabla spowoduje zadziałanie zabezpieczenia :)

Ktoś spyta, czemu nie bezpiecznik termiczny? A bo nie chcę prowadzić dodatkowego kabla 230V, bo takie bezpieczniki mają duży rozmiar i montowanie ich do grzałki silikonowej jest niewygodne, bo chciałem się pobawić i tak dalej... Schemat w zip. Układ jest w pełni analogowy, więc bardzo niezawodny.

Zrobiłem prosty fan duct, żeby móc już coś sensownego drukować z PLA:
IMG_20200307_151615.jpg
fan duct.png
Extruder_assembly2.png
Nic specjalnego, prosty, łatwy i szybki.

Przygotowuje się psychicznie do rozplanowania elektroniki:
CoreXY_printer_DUMMY.png
A do stołu postanowiłem zrobić prowadnicę kabli...
123.jpg
Zacząłem też powoli rozglądać się za zleceniem wycięcia pleksy na obudowę, mam już jakąś wycenę.

Wszystko powoli do przodu, ale jak drukować się nie da i trzeba czekać to trochę się nie chce.
Załączniki
NTC_safety_switch_v1.0.pdf.zip
(45.38 KiB) Pobrany 136 razy
Abys, dziobu, Adik22, arkomania.pl
Awatar użytkownika
Adik22
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 23 lip 2019, 21:15
x 1

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Adik22 »

I jak sprawuję się Hemera na ten moment ? Myślę czy nie włożyć jej do następnej budowy.
Ender 3 po mocnych ulepszeniach
CoreXY w budowie viewtopic.php?f=10&t=5382
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: arkomania.pl »

Ja bym na Twoim miejscu poprawiłbym tego Fan Duck-a. Niepotrzebna jest ta gruba ścianka od dołu, sięgająca niemal do płaszczyzny
powierzchni stołu.

Niech biegnie równolegle ze ścianką kanału.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Hemera się nie sprawuje bo drukarka czeka na śrubę kulową ;)

Fan duct jest tymczasowy. Nie chce mi się na razie siedzieć i robić docelowego, ten na podstawowe wydruki starczy :)
Holgin
Postów w temacie: 75
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: Holgin »

Pomimo tego, że tracking odświeżam około 2000 razy dziennie, wciąż nie przyszła nowa śruba kulowa. Szkoda mi było tak patrzeć jak drukarka się marnuje, wiec postanowiłem spróbować coś wydrukować z nowymi częściami. Brak endstopu osi X można obejść :D

Owe części to koła/pas 3GT:
3GT_22.jpg
3GT_11.jpg
Zamiast paska 2GT o szerokości 6mm jest 3GT, 10mm - duuuużo sztywniej. Teraz jest szansa, że przeniesienie napędu nie będzie się tak poddawać oporom wynikającym z krzywej śruby.

Najpierw kostka:
kostka_3.jpg
kostka_2.jpg
kostka_1.jpg
Tragedii nie ma - zgrubienie co 4mm, czyli Z Wobble od śruby - spodziewane. Warstwy wyglądają ładnie ;)

No to można drukować przyłbice :)


I teraz pytanie - skąd to stukanie? :D Acc obniżyłem do 1000 i szału nie było ;) Junction deviation też zmieniałem.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-FX1841bstE
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Fajne CoreXY buduję

Post autor: dragonn »

A jaki soft Ci tam siedzi i tym steruje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”