Mendel 90 - Kilka pytań

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Bukjaos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2019, 17:37

Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: Bukjaos »

Cześć, nazywam się Kuba i postanowiłem rozpocząć przygodę z drukiem 3d. Po zrobieniu małego "reserchu" wybór padł na model Mendel 90 wersję "sturdy" z racji na sztywną konstrukcję i łatwość budowy. No właśnie... jako osoba bez doświadczenia z tego typu konstrukcjami oraz bez wykształcenia technicznego z tą łatwością to chyba nie do końca w moim wypadku - stąd kilka pytań.

Jako elektronikę Melzi zamówiłem od majfrenda tę płytę główną -> https://pl.aliexpress.com/item/40003367 ... 5c0fjhC5Xm

w liście części nie widzę jednak żadnej wzmianki o sterownikach silników krokowych (stepstick?), czy to znaczy, że sterowniki te są już wbudowane w płytę główną i nie trzeba ich dodatkowo dokupywać?

-czy potrzebuję kupować specjalnie zasilacz, czy mogę wykorzystać np. od starego pc, lub jeszcze lepiej od laptopa?

- nie mogę znalezć w internecie rezystorów THS15 Aluminium clad resistor 10R oraz THS15 Aluminium clad resistor 4R7 i termistora Epcos B57861S104F40 100K 1% thermistor, a jako że na elektronice nie znam się kompletnie to nie wiem jakich zamienników mogę użyć bez negatywnego wypływu na działanie drukarki. Kolejna sprawa, że w BOM-ie jest podany jeden termistor, a ja chciałbym zamontować dwa( jeden do ekstrudera, drugi na hotbed) jak będzie wyglądało podłączenie drugiego?

oprócz tego kilku mam problem ze zidentyfikowaniem kilku części:

- Red PTFE wire 16/0.2 length 170mm,
Black wire 32/0.2 length 635mm,
Red wire 32/0.2 length 620mm <- mają to być zwykłe przewody w różnych kolorach?
- PTFE sleeving OD 2.6mm ID 2mm x 45mm
- PTFE tubing OD 4.6mm ID 3.84mm x 750mm
- 4 way terminal block
- Extruder connection PCB

Potrzebuję również kupić zestaw części drukowanych pod wałki 10mm. ktoś, coś?

Dzięki i pozdrawiam.
Kuba
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: morf »

Czesc,

hmm nie chcialbym Cie obrazic ale chyba slaby research zrobiles. Troche archiwalna konstrukcja (aczkowielk pewnie znajda sie forumowicze, ktorzy drukuja z powodzeniem) i pomysl z robieniem stolu na rezystorach (dla laika jak siebie sam okresliłeś) jest poroniony. Mozna kupic gotowe stoly typu MK3 MK2B itp lub mate silikonowa grzewcza.

Elektronike tez bardzo egzotyczna wybrales (a przynajmniej ja widze ja pierwszy raz) (tutaj troche informacji: https://reprap.org/wiki/Melzi)
Zasilacz najlepiej kupic dedytowany. W czesciach ktorych nie mozesz "zidentyfikowac" to sa glownie przewody i rurka PTFE oraz złączki do niej.
A co z glowica?

Nie obraz sie ale "błądzisz trochę w temacie" :) Wiesz jesli nie masz cisnienia na budowanie to kup po prostu jakas chinska drukarke typu U30. Inaczej mozesz skonczyc po prostu z kupa szmelcu, poza tym budowa tej i tak przekroczy kupno nowej (najprawdopodobniej).

Powiedz z jakiej strony czerpales inspiracje?

Przepraszam jesli Cie zniechecilem.

PS. Tak stepstiki sa na plycie.
PS2. Anuluj te zamowienie jesli jeszcze sie da :-)
dragonn, Artu
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: FlameRunner »

morf pisze:hmm nie chcialbym Cie obrazic ale chyba slaby research zrobiles
Nie chciałbym Cie obrazić, ale to Ty się nie orientujesz. :)

Autor tematu wyraźnie chce zbudować Mendel90 według oryginalnego projektu. Mając to na uwadze, uważam że wszystko robi jak należy i zadaje sensowne pytania.

Rezystory są potrzebne tylko dwa, do przeróbki zasilacza komputerowego. Stół się kupuje typowy PCB, pewnie MK2B. Płyta główna nie jest już (albo nigdy nie była?) zbyt popularna, ale dokładnie taka jest w projekcie.
Bukjaos pisze:...
Chodzi o rezystory tego typu: https://www.tme.eu/pl/katalog/rezystory-15w_112317/ , jeden 10 Ohm, drugi 4,7 Ohm, nie jestem tylko pewien co do mocy, być może "THS15" wskazuje na moc 15W, a może nie. Oczywiście można to całkiem olać i kupić gotowy zasilacz 12V.

Co do termistorów, to:
- autor projektu chyba założył, że głowicę kupuje się od razu z termistorem i grzałką,
- nie musisz koniecznie szukać dokładnie takiego EPCOS-a, możesz kupić inny popularny termistor, byle tylko miał gotową tabelę w wybranym przez Ciebie firmware

Co do przewodów to nie wiem, co autor projektu miał na myśli pisząc "16/0.2" lub "32/0.2" i dlaczego przy jednym z nich użył przewodu w izolacji teflonowej (o ile to miał na myśli dopisując przy jednej pozycji "PTFE"). Ale ogólnie tak, mają to być po prostu przewody.

PTFE sleeving i PTFE tubing to są rurki teflonowe, ale znowu: nie wiem, co autor projektu miał na myśli. Nie wiem, skąd akurat takie średnice i czy trzeba się ich koniecznie dokładnie trzymać.

4 way terminal block to pewnie jakaś listwa połączeniowa. Zależy, gdzie to ma iść. Skonfrontuj to ze zdjęciami bądź instrukcją montażu.

Extruder connection PCB to jest płytka, którą masz sobie zrobić według projektu.

Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na budowę M90, mogę Ci sprezentować zestaw części plastikowych dla wersji z wałkami 12 mm.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: morf »

Bije się w pierś i jak to mawia moje Dziecko
"Moja mina" :-)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: FlameRunner »

Kwestią otwartą zostaje IMO to, czy warto w tym momencie budować Mendel90. Moim zdaniem... to zależy. :D

Niektóre rozwiązania są, powiedzmy, niedzisiejsze. Przykładami niech będą: Wade's Geared Extruder, napęd Z na zwykłych prętach M6, płyta główna Melzi, użycie przerabianego zasilacza komputerowego. Na budowanie Mendel90 dokładnie tak, jak w oryginalnym projekcie zdecydowałbym się tylko gdybym chciał zafundować sobie swoistą podróż w przeszłość i nie przejmował się tym, że moja nowa drukarka nie będzie tak dobra, jak by mogła być.

Z drugiej strony problemy tkwią moim zdaniem tylko w szczegółach, a ogólna koncepcja tej drukarki nie zdezaktualizowała się ani trochę. Drukarki o konstrukcji bramowej nadal są bardzo popularne i pożądane (patrz: oryginalne Prusa i3), a sztywna rama zawsze będzie plusem. Gdyby wziąć projekt M90 i go uwspółcześnić, na przykład:
  • zmniejszyć wózek X i wstawić na niego E3D Hemera
  • na Z dać silniki ze zintegrowanymi śrubami trapezowymi
  • wstawić nowoczesną płytę główną z mocnym procesorem i nowoczesnymi stepstickami (jakieś tam SKR PRO kosztują grosze obecnie, podobnie jak stepsticki pokroju TMC2208)
  • użyć normalnego zasilacza 24 V
to ja mógłbym chcieć taką drukarkę. ;)

Z trzeciej strony jak ktoś ma czas i jest w stanie tak przerobić projekt, to nie jestem pewien, czy zaczynanie od M90 ma sens.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: FlameRunner »

Drugą kwestią otwartą i zarazem pytaniem do autora tematu jest...
Kuba, dlaczego Ty w ogóle chcesz samodzielnie kompletować części i składać drukarkę od zera? Wiesz, że obecnie nie ma takiej konieczności, prawda? Zdajesz sobie sprawę, że – w porównaniu z innymi obecnie dostępnymi możliwościami wejścia w posiadanie drukarki 3D – tutaj już samo zgromadzenie wszystkich potrzebnych części będzie srogą przeprawą?
Awatar użytkownika
Bukjaos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2019, 17:37

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: Bukjaos »

Dzięki za odpowiedzi i absolutnie nie obrażam się :)
Pojęcia zbyt wiele w temacie nie mam i pewnie faktycznie w temacie błądzę, ale mam nadzieje, że kiedyś błądzić przestanę i zacznę w niego brnąć całkowicie świadomie.
Czesc,

hmm nie chcialbym Cie obrazic ale chyba slaby research zrobiles. Troche archiwalna konstrukcja (aczkowielk pewnie znajda sie forumowicze, ktorzy drukuja z powodzeniem) i pomysl z robieniem stolu na rezystorach (dla laika jak siebie sam okresliłeś) jest poroniony. Mozna kupic gotowe stoly typu MK3 MK2B itp lub mate silikonowa grzewcza.

Elektronike tez bardzo egzotyczna wybrales (a przynajmniej ja widze ja pierwszy raz) (tutaj troche informacji: https://reprap.org/wiki/Melzi)
Zasilacz najlepiej kupic dedytowany. W czesciach ktorych nie mozesz "zidentyfikowac" to sa glownie przewody i rurka PTFE oraz złączki do niej.
A co z glowica?

Nie obraz sie ale "błądzisz trochę w temacie" :) Wiesz jesli nie masz cisnienia na budowanie to kup po prostu jakas chinska drukarke typu U30. Inaczej mozesz skonczyc po prostu z kupa szmelcu, poza tym budowa tej i tak przekroczy kupno nowej (najprawdopodobniej).

Powiedz z jakiej strony czerpales inspiracje?

Przepraszam jesli Cie zniechecilem.

PS. Tak stepstiki sa na plycie.
PS2. Anuluj te zamowienie jesli jeszcze sie da
Większość części mam już w domu, więc anulowanie zamówienia raczej nie wchodzi w grę, w tym Hotbed: na imię ma PCB heatbed MK2B dual power - chyba właśnie o takiej wspominałeś - tzn., że rezystora do niego już nie potrzebuję? Sam Hotbed jak i rezystor znajdowały się w BOMie. Mam już w domu wałki i łożyska 10mm i właśnie myślę czy nie lepszym wyjściem byłoby zamówienie ww. części 12mm i skorzystanie z propozycji FlameRunnera odnośnie części plastikowych :D Na pewno cała konstrukcja jeszcze zyskałaby na sztywności przy grubszych wałkach :) Strona z której czerpię informację jest raczej przewidywalna :) -> https://reprap.org/wiki/Mendel90

Drugą kwestią otwartą i zarazem pytaniem do autora tematu jest...
Kuba, dlaczego Ty w ogóle chcesz samodzielnie kompletować części i składać drukarkę od zera? Wiesz, że obecnie nie ma takiej konieczności, prawda? Zdajesz sobie sprawę, że – w porównaniu z innymi obecnie dostępnymi możliwościami wejścia w posiadanie drukarki 3D – tutaj już samo zgromadzenie wszystkich potrzebnych części będzie srogą przeprawą?
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że można kupić gotową drukarkę, jednak w moim wypadku jest to droga na skróty i zupełnie nie o to chodzi. Otóż zawodowo od niedawna jestem "guzikowym" - operatorem frezarki cnc, temat mnie głęboko interesuje i chcę się w nim rozwijać, stąd postanowiłem, że zbuduję własną drukarkę - poznam budowę, zasady działania, problemy techniczne związane z szeroką gamą maszyn sterowanych numerycznie. Gdy drukarka będzie gotowa, będę miał motywację do robienia własnych projektów (obecnie uczę się obsługi programu rhino) oraz przerabiania projektów na programy (pierwszy program mam za sobą i dotyczył frezowanie ramy do M90 ze sklejki :)) Poza tym przyda mi się hobby, a jak zainwestuje w nie trochę pieniędzy, po prostu będzie mi szkoda temat porzucić :D

Gdy z tematem się obeznam, na pewno będę chciał wprowadzić modyfikacje w drukarce, myślałem nawet nam zaprojektowaniem i wydrukowaniem uchwytów pod dremela i przerobienia mendela na mini frezarkę cnc, a drukarkę złożyć drugą - bardziej dzisiejszą :)

Mam w domu zbędny zasilacz 20v 65W od laptopa lenovo t420 i zastanawiam się czy dałby radę pociągnąć drukarkę.
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 1
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: tomek_3100 »

Jeś li to na 24V to za mało, jeśli na 12V to musisz jakiś moduł do regulacji napięcia mieć.
I zdecydowanie za mało, żeby grzany stół obsłużyć.
Jeśłi nie masz doświadczenia to też bym odradził budowę.
Ja kilka miesięcy rozgryzałem Anet A6 i dopiero po tym postanowiłem zbudować swoją od zera.
Mimo że projekt gotowy z thingi, "doświadczenie" bardzo dużo mi pomogło już od pierwszych chwil budowy i uruchamiania
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: japim »

Robienie pierwszej drukarki bez posiadania pierwszej gotowej drukarki to kiepski pomysł. Tzn jest to możliwe i wielu ludzi tak zaczynało - w końcu najpierw trzeba było jakoś pierwszego reprapa złożyć. Ale ilość problemów do rozwiązania może Cię przytłoczyć.

Generowanie programu na drukarke bynajmniej nie jest ręczne. Wrzucasz model do sliciera i on wypluwa gcode. Jest trochę zabawy z ustawieniami ale na pewno nikt nie pisze gcode na drukarki ręcznie.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Bukjaos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2019, 17:37

Re: Mendel 90 - Kilka pytań

Post autor: Bukjaos »

Dzięki za odpowiedzi, prawdopodobnie porwałem się trochę na budowę drukarki, jednak już za pózno by się wycofać :D Teraz muszę w temat brnąć.
Możecie mi w takim wypadku polecić jakiś zasilacz w rozsądnym stosunku cena/jakość? Co do generowania programu - zdaję sobie z tego sprawę, stąd moje próby modelowania w ww. programie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”