Ferryty i zakłócenia druku, LCD

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Ferryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: Berg »

Wyrzuciłem wczoraj na śmietnik starego Lexmarka laserowego. Ach co mi tam pomyślałem, poświęcę chwilę i wydrę krokowe. Goście założyli ferryty na wszystko. Każdy kabelek silnika krokowego, grzałki, kable sygnałowe. A najbardziej urzekł mnie ten kabelek po prawej. Pierścień przewleczony 4 razy i dodatkowo klips. Stara szkoła. Potem się dziwią że radio szumi w trakcie druku, czy śmieci na wyświetlaczu, czy błąd gcode w 10godzinie.Obrazek
Sprawdzilem z i bez i taki pierścień na kablu od grzałki czy na zasilaniu 4x owiniety eliminuje kłopot z wyświetlaczem lepiej niż klips z połówkami. Obrazek
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: Berg »

Wrzucę tu jeszcze raz:
https://www.youtube.com/watch?v=v9QWFiCWxc0
Nie dawało mi to dalej spokoju. Sprawdzilem reverse current na stole. Bałem się że może być powyżej 100V ale jest 34V . Czy 34 odpowiadają za tyle uwalonych zasilaczy i mosfetow?.
Trochę teorii na ten temat jest tu http://reprap.org/wiki/Basics_about_swi ... th_MOSFETs
a tak to wygląda u mnie w praktyce, wrzucam dwie fotki bez i z szybką diodą zabezpieczającą. Oczywiście mniejsza szpila to mniejsza potrzeba zakładania ferytów. Przylutuje diody na stałe i pozdejmuje feryty eksperymentwlnie. Ciekawe jak krzaki na LCD.Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: dragonn »

gdzie dałeś te diode?

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: Berg »

w tym linku, co dałem wyżej gość porównuje schematy sterowników, w których ona jest. Jest podane jak wpięta i przykładowo jaki model. W RAMPS 1.4 jej nie ma. Ja wpiąłem ją w zaciski grzałki, równolegle z grzałką, dioda w odwrotnym kierunku, taka jest jej idea, ma wziąć na siebie i się zagrzać, prąd, który na skutek indukcji płynie w drugą stronę w momencię zmiany stanu. Kurcze boję się trochę o tym pisać, bo zaraz ktoś weźmie pierwszą lepszą diodę z brzegu i wepnie, w dodatku odwrotnie. To nie może być byle jaka dioda, tylko szybka albo ultraszybka dioda zabezpieczająca. Fajnie jakby jeszcze ktoś, kto się zna wypowiedział w tej sprawie.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: dragonn »

A to że to szybko musi być to akurat ja wiem ;), zdarzyło mi się popełnić trochę układów elektronicznych. Po prostu zastanawiało mnie czy lepiej ją dać przy samym stole czy przy samym układzie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: RE: Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: Berg »

dragonn pisze:A to że to szybko musi być to akurat ja wiem ;), zdarzyło mi się popełnić trochę układów elektronicznych. Po prostu zastanawiało mnie czy lepiej ją dać przy samym stole czy przy samym układzie.
z rozpędu dałem na hotend też. nie wiem , czy był sens. Poskladalem oscyloskop i nie pomyślałem by sprawdzić grzałkę glowicy. W dodatku jest blisko gniazda USB i pinów ISP. zaizolowalem na wszelki wypadek taśmą.
Testuje.
EDIT: też nie wiem, jak lepiej. do stołu nie przylutowałem, na wypadek, jakbym kiedyś się pomylił i odwrotnie podłączył przewody stołu.

Obrazek
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: RE: Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: jestan »

rafaljot pisze:
dragonn pisze:A to że to szybko musi być to akurat ja wiem ;), zdarzyło mi się popełnić trochę układów elektronicznych. Po prostu zastanawiało mnie czy lepiej ją dać przy samym stole czy przy samym układzie.
z rozpędu dałem na hotend też. nie wiem , czy był sens. Poskladalem oscyloskop i nie pomyślałem by sprawdzić grzałkę glowicy. W dodatku jest blisko gniazda USB i pinów ISP. zaizolowalem na wszelki wypadek taśmą.
Testuje.
EDIT: też nie wiem, jak lepiej. do stołu nie przylutowałem, na wypadek, jakbym kiedyś się pomylił i odwrotnie podłączył przewody stołu.

Obrazek
To jakaś dioda Schottky'ego?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: Berg »

nie. (hint: pasek po stronie + ;) ). sprawdzilem Shottkiego, miałem jakaś pod ręką. Było by fajnie jakby działała, bez ryzyka pomyłki na polaryzację. ale słabo działała. Za to jakby założyć na przykład taka Shottkiego 15V i zapomniec przy przeróbce na 24 albo za bardzo podkręcić napiecie na zasulaczu to też by był zonk.
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: jestan »

rafaljot pisze:nie. (hint: pasek po stronie + ;)
Dioda Shottky'ego też ma anodę i katodę. Swoją drogą jeśli to zlikwiduje krzaki pal licho diodę, ważniejszy efekt :))
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Feryty i zakłócenia druku, LCD

Post autor: Berg »

hint był odnośnie tego (tez, poza złośliwością) jak ja podłączyć. :) Pasek do +.
zdjąłem feyty. Preheat PLA. Włączony PID. Wszystko mruga radośnie jak lampki na choince. Nie ma krzaków. W moim egzemplarzu w takiej konfiguracji wcześniej pojawiały się natychmiast.
Jednak feryty zaloże z powrotem. Nie zaszkodzą. duży klips na kablu z zasilacza i pierścień na kablu do grzałki przewleczony 4x.
Koniec tematu. Czas coś wydrukować. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”