Uszczelnienie filamentu

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Uszczelnienie filamentu

Post autor: Berg »

@Marek_Sp zasugerował w innym wątku, że na wyciek filamentu może mieć wpływ ciśnienie w rurce. Myślę, że faktycznie może mieć.
Można to łatwo sprawdzić. Sugeruję dwie metody
1. aktywna, z użycie pompy próżniowej. Najprościej podłączyć ja z użyciem trójnika do rurki Bowdena zaraz powyżej głowicy/
2. pasywna - miękka uszczelka powyżej krótkiej PTFE w heatbreak, uszczelnienie w tym miejscu powinno powodować podciśnienie, które powinno zabezpieczyć przed wyciekiem, przy braku retrakcji faktycznej, oczywiście pod warunkiem wycofania filamentu conajmniej tyle by drut nie napierał na strefę topienia :
Zrzut ekranu 2020-01-16 o 12.30.40.png
kamilxxg, Jakub, morf
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: dziobu »

Przyłączyłeś się do ruchu tworzenia sztucznych problemów i szukania dla nich rozwiązań?
dragonn, panWiadr0, Abys, tig33r, seler1500, morf
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: dragonn »

Na pewno warto sobie coś potestować, powiem tylko tak że jak w Dragonie nie obetnę końcówki filamentu to po wyjęciu z głowicy to jej już nie załaduje, jest tam dużo ciaśniej niż w V6
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: Pjoter »

A może... skręcić heatbreak z heatsinkiem na zielonego Locktite do gwintów?

Edit: w sumie masz ciągły dopływ powietrza od góry radiatora, nie uszczelnisz tego układu. Musiałaby być uszczelka wokół filamentu na górze radiatora. Następnie uszczelnień wszystkie połączenia. Tak na szybko i bez specjalnych oringow to bym próbował locktitem. Ale problemem ciągle jest Góra radiatora gdzie wchodzi filament
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: FlameRunner »

Pjoter pisze:masz ciągły dopływ powietrza od góry radiatora
O tym właśnie mowa. ;)
Berg, Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: dziobu »

Tylko że, jak już tak kombinujecie:
  • każda uszczelka wprowadza tarcie, czyli druk materiałami elastycznymi odpada,
  • uszczelka trze o materiał; i się ściera; trzeba ją smarować... no to teraz niech ktoś wybierze smarowidło które przeżyje choćby jedna szpulę i nie zasyfi dyszy po podgrzaniu do 240 stopni,
  • podciśnienie - pomysł jak najbardziej OK i jest on zresztą w podobnych dziedzinach z powodzeniem używany. ALE - podciśnienie trzeba stabilizować i mówimy tu o wartościach jakie tworzy kropla mokrego plastiku...przynajmniej wtedy jeśli chcemy żeby to było zrobione porządnie

Chcecie pomysł?
  • Trójnik za ekstruderem, zaraz na początku rurki (można go dać i bliżej głowicy ale tu nie ma problemu z miejscem),
  • elektrycznie/pneumatycznie zaciskająca się uszczelka odcinająca dopływ powietrza do PTFE (też może to być oring pompowany jak jak ponizej),
  • z trójnika podciśnienie robione tłoczkiem (strzykawka z elektromagnesem; albo popychacz z membraną)
Potrzebna szczelność - względna; to i tak na momenty retrakcji. Pojemność - oszacowałem na 1ml max przy bowdenie 50cm.
Jakie plusy? Stosunkwo proste i tanie rozwiązanie. Minusy? Brak pomiaru ciśnienia; możliwość zablokowania dyszy; potrzeba dobrania ilości pobranego powietrza w zależności od materiału i temperatury...
Takie membrany z elektromagnesem stosuje się np przy dozowaniu cieczy. Brzydkie to i duże, ale dostępne i tanie (*1).

(*1) Pisząc "tanie" nie mam na myśli "januszowego", po-kosztach tuningu do Anety...


edit
@rafaljot
Moja pompa ma 71l/min, czyli jakieś 200-500x za dużo. Bez regulacji. I pracuje skokowo. Nawet nie będę próbował jej podpinać bo tylko coś rozwalę.
Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: Berg »

@dziobu z pompą próżniowa dało by radę, tylko 99% trzeba by spieprzało na bok.

przyszedł mi jeszcze taki prosty sposób do głowy, który da się szybko sprawdzić. powyżej głowicy przeciąć rurkę PTFE i założyć coś w rodzaju tłoczka napędzanego ruchem filamentu. musiał by dawać bardzo lekki opór na ściankach i nieco większy na samym filamencie. Wówczas retrakcja powodowała by uniesienie tłoczka i uzyskanie małego podciśnienia.

Nawet jak zaraz się wyrobi, to może przez chwilę będzie działać by ocenić kierunek.

Wydaje mi się, że rozwiązanie mogło by mieć sens zwłaszcza przy dwóch głowicach i multikolorze. Coby odessać filament przed zmianą koloru. (niekoniecznie to z tłoczkiem poniżej)

Zrzut ekranu 2020-01-16 o 15.50.24.png
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: dziobu »

rafaljot pisze:@dziobu z pompą próżniowa dało by radę, tylko 99% trzeba by spieprzało na bok.
Innymi słowy było by to rozwiązanie klasy Arduino:
jak działa - super, ale nie wiadomo dlaczego,
jak nie działa - też nie wiadomo dlaczego.

Szkoda życia na takie masakry.
rafaljot pisze:przyszedł mi jeszcze taki prosty sposób do głowy, który da się szybko sprawdzić(...)
Tylko musisz mieć tłoczek który z jednej strony da minimalny opór podczas druku a z drugiej chętnie zaciągnie powietrze podczas retrakcji. Ale może nawet taki pomysł przeżyje choćby to sprawdzenie.

No i druga sprawa - pamiętaj że pojemność musi być na tyle mała żeby przy powrocie tłoczka nie wypchnąć filamentu. Wtedy na ścieżce po retrakcji będzie najpierw kropka a potem dziura z powietrza które wypchałeś.
rafaljot pisze:Wydaje mi się, że rozwiązanie mogło by mieć sens zwłaszcza przy dwóch głowicach i multikolorze. Coby odessać filament przed zmianą koloru. (niekoniecznie to z tłoczkiem poniżej)
W zasadzie masz rację. Tylko że świat sobie z tym już poradził. Są podnoszone dysze, są układy IDEX, są zmieniarki głowic... A szczelność o której mowa to nie jest prosta sprawa; a już na pewno nie prosta jeśli do tego ma być bezobsługowa.

W miarę możliwości i czasu chętnie coś pomogę w temacie, ale obawiam się że rozwiązujemy tu problem w sposób teoretyczny przyjmując szereg wygodnych założeń.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: Berg »

przy unoszeniu głowicy i przy IDEX też jest kłopot z wyciekiem i wznowieniem druku. Conajmniej chwilowa niestabilność.
Jakkolwiek, pomysł jest prosty i test też nie powinien być ani czasochłonny ani kosztowny.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Uszczelnienie filamentu

Post autor: dziobu »

Znajdę w czeluściach szuflad wszystko co jest potrzebne żeby to sprawdzić. Nie bardzo wierzę w sukces, no ale skoro już mam szczelnego bowdena i masę strzykawek różnorakich, to zabicie ciekawości nie powinno być trudne.
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”