Budowa drukarki 3D

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Bakens
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 lut 2020, 13:58

Budowa drukarki 3D

Post autor: Bakens »

Witam
Od około pół roku posiadam drukarkę anycubic I3 mega, niestety ostatnio spaliła mi się płyta główna w niej. I mam pytanie czy można by zbudować coś o nieco większej powierzchni roboczej na podstawie nowej ramy z użyciem części z martwej drukarki (silniki krokowe, extruder, hotend, zasilacz, itp).
Po prostu ta drukarka ma dla mnie za mały obszar roboczy. Chciałem zbudować coś większego i myślałem że wykorzystanie kilku części z anycubica zminimalizuje koszty. Proszę o zalecenia ciekawych rozwiązań i w miarę możliwości wycenę takiej budowy.
Z góry wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Budowa drukarki 3D

Post autor: olo2000pm »

Bakens pisze:Witam
Od około pół roku posiadam drukarkę anycubic I3 mega, niestety ostatnio spaliła mi się płyta główna w niej. I mam pytanie czy można by zbudować coś o nieco większej powierzchni roboczej na podstawie nowej ramy z użyciem części z martwej drukarki (silniki krokowe, extruder, hotend, zasilacz, itp).
Po prostu ta drukarka ma dla mnie za mały obszar roboczy. Chciałem zbudować coś większego i myślałem że wykorzystanie kilku części z anycubica zminimalizuje koszty. Proszę o zalecenia ciekawych rozwiązań i w miarę możliwości wycenę takiej budowy.
Z góry wielkie dzięki.
Można.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Budowa drukarki 3D

Post autor: epon »

Z budową i wyceną drukarki to ciężka sprawa, myślałem ze H-bota (pole robocze 300x300x300) zbuduję w cenie około 1200zł. Skończyło się na myśleniu i ponad 2400 zł, i to jeszcze nie koniec :D .
H-bot w ciągłej budowie
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Budowa drukarki 3D

Post autor: tig33r »

Można i to chyba całkiem popularna droga. Kupujesz pierwszą drukarkę, a druga budujesz sam najczęściej używając części z tej pierwszej. :good:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Budowa drukarki 3D

Post autor: dziobu »

Bakens pisze:Po prostu ta drukarka ma dla mnie za mały obszar roboczy. Chciałem zbudować coś większego i myślałem że wykorzystanie kilku części z anycubica zminimalizuje koszty. Proszę o zalecenia ciekawych rozwiązań i w miarę możliwości wycenę takiej budowy.
  • Części które wymieniłeś pewnie da się zastosować w innej konstrukcji. Zupełnie osobną sprawą jest to czy to ma sens; tam chyba ani hotend ani ekstruder jakoś szczególnie rewelacyjne to nie są. Ale jak tniesz koszty - OK.
  • Przy wymogach typu "coś większego" mogę równie konkretnie odpisać że "jest sporo projektów". Tutaj rzuć konkretem bo dla jednego "dużo" to więcej niż 200mm, a dla drugiego 500. Tyle że wtedy to już raczej inne rozwiązania.
  • Wycena - zobacz ile kosztuje chińska drukarka z dolnej półki która ma to czego potrzebujesz. Kwota jaką znajdziesz to nie będzie dolny próg, nie. Za tyle sam nie zrobisz drukarki. Dodaj 50%. Potem odejmij koszt zakupu tego co już masz i kupować nie chcesz/musisz. To będzie mniej-więcej minimalna kwota którą na pewno wydasz na budowę.

edit.
Ale jak rozwalisz obecną drukarkę to bedziesz miał tylko stertę bezwartościowych śmieci (prowadnice, paski, zębatki, rama). Może napraw tą i dopiero w drugiej kolejności zajmij się czymś większym? Albo ta sprzedaj... Nawet ta opcja powinna być bardziej opłacalna.
Bakens
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 lut 2020, 13:58

Re: Budowa drukarki 3D

Post autor: Bakens »

A wiecie może czy komuś udało się taką płytę główną naprawić? Widziałem parę postów z takim problemem ale nikt nie opisał jego rozwiązania.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Budowa drukarki 3D

Post autor: dziobu »

Pewnie tak, tak cudów nie ma.
Oczywiście wszystko zależy od tego co jest uszkodzone, ale domyślam się że nie potrafisz tego ocenić. Zapytaj kogoś kto się zna, np tu: viewtopic.php?f=27&t=4810
Bakens
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 lut 2020, 13:58

Re: Budowa drukarki 3D

Post autor: Bakens »

Doszło do zwarcia przy grzałce hot endu. Konkretnie padło coś przy zasilaniu bo jeżeli włączę ją z zasilacza to nie wstaje chodzi jedynie zasilacz. Ale jak pokręce silnikami to wszystko zaczyna działać, ekran daje obraz, nawet jest muzyczka podczas włączania drukarki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”