Chcę zbudować idex a może nie?

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Stefek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 13 mar 2019, 12:18
x 8

Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: Stefek96 »

Cześć,

Posiadam na chwilę obecną dwie drukarki Alfawise u30 i Anycubic I3 MEGA. Najczęściej drukuje elementy które pracują mechanicznie a zdarzało się że kilka razy drukowałem jeden element gdyż odrywając support część popękała.

Więc analogicznie chciałbym zbudować drukarkę IDEX czyli z dwoma niezależnymi głowicami. Wymiary stołu roboczego to minimalnie 300x300x300 mm gdyż nie raz już ciąłem model i skręcałem elementy ze sobą. Nie zależy mi na super prędkościach ale jednym z najważniejszych czynników jest dla mnie zachowanie geometrii płaszczyzn elementów drukowanych choć fajnie jakby to była drukarka w formie kostki, takie coś jak corexy. Co do samego hot-endu to chcę zamontować głowicę wysokotemperaturową z możliwością drukowania materiałów typowo inżynierskich. Drukarkę chcę zabudować i zaizolować bez specjalnego grzania komory. Ciężko mi ustalić konkretny budżet ale coś na poziomie 3-4 tysięcy złotych.

Nigdy nie zbudowałem żadnej drukarki i zastanawiam się czy skok na tak głęboką wodę to dobry pomysł. Na chwilę obecną buduje MPCNC więc jakieś tam doświadczenie mam.

Z gotowym projektów to co znalazłem
https://www.thingiverse.com/thing:3297964 <-- trochę mniej w wysokości ale z tego co oglądałem wystarczyłoby wydłużyć profile.(koszt około 500 euro według autora)

HyperCube <-- pomimo tego że nie jest to IDEX to wybacza dużo więcej błędów w przypadku budowy i jeśli nigdy nie zbudowałem drukarki może jest to lepszy pomysł.(ogromna społeczność jest dużym atutem i to że ją widziałem u "Pjoter")

DIY kit Climber7(link poniżej) - zakup drukarki a później przerobienie jej według swoich potrzeb, na pewno będzie to jakaś baza. Jedyna rzecz jaka mnie powstrzymuje przed tym krokiem to że moja Alfawise ma jakiś defekt nie znanej mi przyczyny przez co w niektórych miejscach stół jest "wklęsły". Chodzi mi o to że mogę trafić kolejny raz na trefny produkt a co do tej drukarki(Climber) jest mało opinii w internecie.

link



Jestem na początku drogi więc mam kilka pytań:
1. Czy to dobry pomysł żeby angażować się w tak trudną budowę?
2. Czy może lepiej przed tak trudnym projektem zbudować dużo mniej skomplikowaną drukarkę(hypercube)?
3. Czy może znacie lepsze/łatwiejsze projekty drukarek IDEX do zbudowania?
4. Czy może lepiej kupić drukarkę"DIY kit Climber7" i ją odpowiednio przerobić? Z tego co widziałem dwie głowice to jest jednak dużo zabawy z regulacją.
5. Czy jest sens budować drukarkę w tym stylu do "wszystkiego"?
6. Czy jeśli zdecyduje się na budowę warto dopłacać i kupować części w europie niż od majfrendów? Tak Jak pisałem wyżej najbardziej zależy mi na geometrii.
7. Czy są drukarki IDEX które możecie polecić w budżecie do 4 tysięcy?(wolę zbudować ale może coś ciekawego zaproponujecie)
Mam:
Anycubic I3 mega po modyfikacjach
Prusa MK3S zamknięta w komorze z stolików z IKEA

Miałem:
Alfawise U30
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: Pjoter »

Aby Ci jeszcze namieszać :D
Może Hevo i do tego kupić multi material upgrade Prusy? (klony na Ali też są)
Stefek96
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: Berg »

Afawise U30 idealnie nadaje się na przeróbkę na IDEXa we własnym zakresie. Działaj. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Stefek96
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 57
Rejestracja: 13 mar 2019, 12:18
x 8

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: Stefek96 »

rafaljot pisze:Afawise U30 idealnie nadaje się na przeróbkę na IDEXa we własnym zakresie. Działaj. Powodzenia.
Alfa jest kiepska mechanicznie, wszystko w nie jest krzywe plus ma za mały stół jak na tak dużą inwestycję.
Mam:
Anycubic I3 mega po modyfikacjach
Prusa MK3S zamknięta w komorze z stolików z IKEA

Miałem:
Alfawise U30
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: olo2000pm »

viewtopic.php?f=51&t=3130&hilit=GIANTS

Zapraszam do lektury. Trochę czytania jest, ale myślę że pozwoli ci ten wątek podjąć decyzję o budowie lub pójdziesz w innym kierunku.
Trzymam kciuki.
Stefek96
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: Berg »

Alfa jest tak prosta jak prosto ją poskładasz. Jest fajnie skalowalna w bok, więc można np zastosowana nieco większy stół, np od Prusy mk3s (250x240). IDEXa głównie używa się do druku z materiałem podporowym. Bardzo rzadko są to duże wydruki. Chyba, że masz na myśli jakieś specyficzne bardzo zastosowanie.

Zaletą zastosowania IDEX w konstrukcji bramowej, jak Alfa jest to, że żaden sposób dodatkowa karetka nie pogarsza jakości druku poprzez wzrost masy elementów ruchomych. Wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: olo2000pm »

rafaljot pisze: IDEXa głównie używa się do druku z materiałem podporowym..
To w głównej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. W moim przypadku 98% wydruków są w trybie kopii.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: Berg »

W trybie copy, to świetnie się sprawdzają dwie, trzy, cztery drukarki stojące obok ale chyba o tym gadaliśmy. :D
FlameRunner, JGFTW
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 709

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: JGFTW »

Niezłe wymagania ;) Ale trzeba sobie stawiać poprzeczkę ;)

Jak poszukałem chwilę na ali to tylko ta drukarka spełnia wszystkie oczekiwania (ten podlinkowany Climber7, nie ma przecież takiego pola jakie chcesz):
https://pl.aliexpress.com/item/10000000 ... web201603_

Tutaj filmik jak to wygląda z na zbliżeniach:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mft_yGyofmo

Żeby była jasność to nie zachęcam do zakupu ;)
Znając życie jakość tej drukarki jest jak Alfawise, którą masz (albo Ender3) :D


Spoko wydaję się Sigma R17, dostępna na allegro w Twoim budżecie: https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-b ... 9176671882

Pole jest mniejsze, niż chciałeś: 210mm x 297mm x 210mm oraz trzeba podłubać bo jest uszkodzona, ale BCN3D opublikowało na githubie swój sprzęt jako OS: https://github.com/BCN3D
Także sądzę, że da rade sobie poradzić z naprawami dość łatwo.


Ale raczej nie znalazłem wielu gotowych rozwiązań IDEXA z Twoimi wymaganiami, więc jeżeli upierasz się przy tych wymaganiach to raczej opcja DIY.
Przede wszystkim powinieneś jeszcze raz przemyśleć czy pchać się w system IDEX, jeżeli będziesz korzystał z druku z podporami, a nie tymi specjalnymi trybami mirror/clone/itp

Bo jeżeli chcesz druk z materiałem podporowym to IMHO opcja z jedną karetką i dwoma ekstruderami wystarczy, wtedy albo zrobiłbyś mechanizm przełączania głowic jak ten:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=9aekOiyL1qY

albo parkowania w tym stylu:

Obrazek


https://www.thingiverse.com/thing:1446731

Mógłbyś wtedy zrobić HC z tymi funkcjami albo nawet przerobić swoje obecne drukarki lub dokupić coś jak CR10 v2.

Mając to na uwadzę ten projekt klona sigmy wygląda na pierwszy rzut oka bardzo fajnie, jezeli poradzisz sobie z budową czegoś takiego to śmiało ;)

Ewentualnie możesz jeszcze poszukać innych projektów (być może taki pokrywający wszystkie założenia) tutaj: https://openbuilds.com/?category=3d-pri ... lds&id=272
Stefek96
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Chcę zbudować idex a może nie?

Post autor: olo2000pm »

rafaljot pisze:W trybie copy, to świetnie się sprawdzają dwie, trzy, cztery drukarki stojące obok ale chyba o tym gadaliśmy. :D
Rafał, ja wypowiadam się za siebie. Posiadam drukarkę typu IDEX i dlatego parę słów napisałem. A to że ktoś woli postawić dwie zamiast jednej drukarki to jego czy twój wybór. Ja drukuje w trybie copy, a czasami nawet jedną głowicą :cool2:
Stefek96, dziobu
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”