Drukarka z syntetycznego granitu

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: JGFTW »

Jakby kogoś interesowało to stół ikea lack wytrzymuję wagę płyty chodnikowej 50x50x7[cm] (podlinkowanej przeze mnie wcześniej) oraz drukarki CR10.

Jest zauważalnie ciszej, chciałoby się rzecz ; jest teraz "ciszej i niezauważalnie" ;) - co oznacza że jak drukarka jest w pokoju obok to nie słychać jej pracy, wcześniej słychać było jej pracę, szczególnie dłuższe przejazdy albo szybsze ruchy głowicy. Także w tym aspekcie beton mocno pomógł wyciszyć :thumbup: .

Co do wpływu dodania płyty na jakość wydruku to miałem nadzieję, że się trochę poprawi, szczególnie kwestia ghostingu - efekt zmian jest następujący:
os_x_beton.jpg
os_y_beton.jpg
os_y_beton_zblizenie_ghosting.jpg
Jak narazie zrobiłem poza kostką tylko 2 wydruki użytkowe, ale skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że jakość się pogorszyła. Ghosting w osi X jest mniejszy, ale w Y większy - już ten brak symetrii idzie na niekorzyść jakości w mojej ocenie. Ogólnie patrząc na inne wydruki mam wrażenie, że jestem przyzwyczajony do trochę lepiej wyglądających wydruków na tej maszynie. Jeżeli jakość będzie mi przeszkadzać to najprawdopodobniej postawie inna drukarkę (dużo głośniejszą) na tej płycie. :thumbdown:

Podsumowując czy warto zastosować modyfikacje: wyciszenie -> tak, jakość -> nie.

PS Zastanawiam się nad dodaniem przełożenia do osi Y i być może ten ghosting w osi dałoby się ograniczyć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: Berg »

No co ty. Efekt na X jest bardzo widoczny. Echo jest kilkukrotnie większe w moim odczuciu bez betonu. Fajnie by było powtórzyć by się upewnić. Wcześniej stało bezpośrednio na stoliku, czy na jakiś gumkach? Miał bym jeszcze jedną prośbę, jacyś chciał się bawić. Zrób proszę trzecią próbę i postaw drukarkę bezpośrednio na podłodze.
dragonn
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Drukarka z syntetycznego granitu

Post autor: JGFTW »

rafaljot pisze: [...] Efekt na X jest bardzo widoczny. Echo jest kilkukrotnie większe w moim odczuciu bez betonu. Fajnie by było powtórzyć by się upewnić. Wcześniej stało bezpośrednio na stoliku, czy na jakiś gumkach? [...]
Pewnie, że efekt na X jest zmniejszony (można powiedzieć że nawet kilkukrotnie ;) ), ale nie da się ukryć, że zwiększenie go na Y równiez nie jest większe (na moje oko ze 2 razy w porywach 3).

Wcześniej stało na tylko na stoliku (ramę oddzielały wydrukowane nóżki z naklejonymi podkładkami meblowymi, nie wiem na ile to istotne)

Chciałem powtórzyć test, ale spotkała mnie duża przykrość podczas drukowania :( : viewtopic.php?f=30&t=189&p=103539#p103539

Drgania na osi Y były tak sporę, że całkowicie odkręciły pokrętła od regulowania stołu (te stockowe - plastik z wtryskarki ze zwykłymi insertami, a ja naiwnie myślałem że są tam nakrętki samohamowne), skąd wiem, że to na pewno te wibracje od płyty betonowej je odkręciły? Bo znalazłem je na ziemi, a wcześniej były skręcone na full i wytrzymały tak skręcone wiele miesięcy/rok (szacuję, bo nie pamiętam, kiedy ostatnio stół regulowałem ), ale nie wytrzymały 4tego wydruku na betonie. ;) Jak odleciało pokrętło to krawędź się na maksa podniosła, zaczęło się zbieranie plastiku i wszystko oblepiło sie wokół głowicy.

Także, trochę to spowolni dalsze testy.

Jak sytuacje z ekstruderem ogarnę to planuję dodać nakrętki samohamowne poniżej tych pokręteł i mam nadzieję, że to załatwi sprawę (być może również nowe, sztywniejsze sprężyny). Puszczę próbny wydruk po naprawię i wtedy sprawdzę też jak drukuję na ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”