Drukarka o polu roboczym 1000x500

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 10
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: fesou »

Temat będzie obrazował prace nad wykonaniem drukarki o polu roboczym 1000x500mm i wysokości max 300mm.

Potrzebuję drukarki do dwóch typów wydruków:
- Makiety terenu do projektów architektonicznych (same modele budynków będą osadzane w gniazdach a drukowane na innej, dokładniejsze drukarce)
- płaskie formy dekoracyjne ("drabinki" do doniczek kwiatowych, obrazy 2d na ścianę - wireframe'y)
Przypuszczam, że w 90% przyapdków wydruki nie przekroczą 5cm wysokości a maksymalnie do 12-15, ale chcę mieć opcję na większy wydruk

Materiały, którymi będę drukował:
- PLA, PET-G, (do rozważenia ABS w pierwszym upgradzie)

Miejsce pracy:
- Garaż - nie musi być cicho, a może zmieści się w regał o półce 120x60cm - jak zwężę pole robocze. Wtedy można zrobić jej komorę.

Dysza:
- 0.8mm, 1mm - nie musi być super dokładnie a relatywnie skróci się czas wydruku.

Kanibalizm:
Zakładam, że użyję podzespołów z Endera 5 - zostanę też przy 24V.
- silniki 42x40 - 2szt Creality - Pójdą na oś Y
- silniki (niższe niż 42x40) - 2 szt Creality - jeden na oś X, drugi na ekstruder
- ekstruder BMG
- płyta SKR v1.3
- wyświetlacz

mam też 4 wałki W10 10mm długości 500mm (może na prowadnicę Z) i 8 łożysk linowych

Budżet:
rezerwuję wstępnie 2k. Do budżetu nie wliczam kosztu filamentu - wózki, łączniki itp będę drukował z PET-G

Czas:
Drukarka ma ruszyć w styczniu 2021.

Do kupienia napewno:
- głowica V6 E3d
- silniki i śruby do Z - 2x
- zasilacz, który to napędzi

Konstrukcja:
mam 3 założenia, z czego tylko dwa pierwsze do rozważenia. Schematy się robią - zamieszczę je niebawem:
1) Stół w X-1000mm, długość w Y-500mm - Brama porusza się po Y - boczne ściany ze sklejki usztywniam po zewnątrz, na ścianach wieszam prowadnice dla bramy góra i dół. Ciężka brama (zwłaszcza długa poprzeczka, która musi utrzymać poziom
2) Stół w X-1000mm, długość w Y-500mm - Brama porusza się po X - tylna ściana ze sklejki usztywnionej od zewnątrz, na ścianie wieszam dwie prowadnice góra i dół.
3) Stół w X-1000mm, długość w Y-500mm - Brama stała, Stół porusza się w Y - tutaj naszedł mnie karkołomny pomysł, aby i brama i stół poruszały się w Y z połową skoku przez co wydruk miałby właściwą wielkość w Y - może nawet na jednym pasku? stół i brama miałyby ruch +-12,5cm w Y od pozycji "0" tylko w przeciwną stronę. ze względu na wagę ruchomego stołu ten wariant odpuszczam

Problemy, które już widzę na etapie szkiców:
- grzanie stołu: zakładałem szklany stół z dwoma matami grzejnymi 500x500mm na 230V - (jeszcze nie wiem jak to zrobić, żeby płyta sterowała grzaniem). Bardziej podoba mi się pomysł z blachą sprężynową, to jest już konkretny arkusz - blachy, który musi na czymś leżeć.
- topienie filamentu z odpowiednią prędkością dla dużych dysz: może nie wystarczyć na długie przebiegi w X. Widziałem projekt, z dwoma heatblockami jeden za drugim.

Prowadnice:
Podoba mi się projekt wóżków z MPCNC na łożyskach 608 2RS i rurach precyzyjnych z nierdzewki 25x2 - takie na pewno będą na dole, na podstawie drukarki. Jako poprzeczkę górną bramy użyłbym V-slotów 2020, ale obróciłbym je o 45, aby były wyższe w płaszczyźnie pracy. Na wariant 1) z długą bramą myślałem o 2 takich profilach budujących prowadnicę dla karetki. Można użyć kółek z Endera do V-slotów.

Podobają się mi też wałki liniowe na podporach (zwłaszcza jako górna prowadnica bramy) z łożyskami ślizgowymi w obudowach otwartych - może warto je tu wykorzystać jako eleganckie i gotowe rozwiązanie kilku problemów na raz.

Obawy budzi u mnie:
- okablowanie - trzeba to będzie wszystko sztukować, końcówki, wtyczki itp. Nie zajmowałem się tym nigdy - nic o tym nie wiem.
- czy płyta główna to obsłuży? czy skala wydruku ma wpływ na wydolność systemu
- - - - - - - - - - - -

Na pierwszy ogień proszę o komentarze do typu konstrukcji a może podpowiedzi, czy coś innego się lepiej sprawi.
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: JGFTW »

Po tym co tu przeczytałem moja rada to; odpuść sobie autorskie konstrukcje.

Zrób projekt MPCNC.
mpcncprimo.png
https://www.thingiverse.com/thing:4583201

- Rury ze stali nierdzewnej o grubości ścianek 3mm (co najmniej)

- Silinki od Endera 5 sobie odpuść, jeżeli już nema 17 to weź chociaż jakieś o większym momencie obrotowym np 17HS24-2104S https://www.omc-stepperonline.com/nema- ... 65%2C79%5D

- Ekstruder BMG oczywiście oryginał? Bo nie wiem czy te klony są przystosowane do przepuszczania przemysłowych ilości filamentu. Głowica volcano i nozzle X. Porządny czujnik poziomowania stołu.
Przydałby się również czujnik końca filamentu, najlepiej z wykryciem zacięć.

- Podstawa MPCNC z profili : https://www.thingiverse.com/thing:4611869
Wydaję mi się, że łatwiej będzie w ten sposób zamocować stół.

- Stół o takiej powierzchni to chyba musiałoby być aluminium o gr. minimum 10mm, koniecznie frezowany (planowanie powierzchni)
Jako matę adhezyjną gruby arkusz PEI.

O druku z ABSu przy takich wymiarach stołu możesz praktycznie zapomnieć.


Jak trochę pozbierasz to może kupisz sobie coś w stylu FlashForge AD1
FF-ad1.png
https://www.flashforge.com/product-detail/45
https://botland.com.pl/pl/drukarki-3d-f ... e-ad1.html
Abys, fesou
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: panWiadr0 »

fesou
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: aaannnd »

Marek ma "krowę" gdzieś w jego postach powinny być zdjęcia do podpatrzenia.
fesou
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: mcxmcx »

50 cm brama to nie jakaś tragedia ;)

Ja bym zrobił klasycznie, mechanike ultimakera z ruchomym stołem, na prowadnicach w x,z i walkach w y,

Stół na kracie z profili, 6 śrub + pasek zamknięty.
fesou
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 10
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: fesou »

Najwięcej czasu zaoszczędzę stosując sugestię JGFTW. MPCNC mają też w plikach plastiki do ekstrudera. Poszły do druku. Ten pomysł pozwoli też na dostosowanie wielkości do maks. Wymiaru szafki. Przeszkadza mi, że najgorsza rozdzielczość będzie na pierwszej warstwie - najbardziej opuszczona oś Z. Jak się nie sprawdzi, to w stelaż pójdzie na ziemię i zbuduję bramę i dokupię dwie śruby trapezowe.

Mpcnc potrzebuje 6 silników, a Skr v1.3 ma tylko wyjść, więc trzeba uwzględnić nową płytę - SKr pro obsługuje 6 więc powinno się udać.

Rama w miejsce nóg też jest świetnym pomysłem. Dziękuję
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: japim »

fesou pisze: Mpcnc potrzebuje 6 silników, a Skr v1.3 ma tylko wyjść, więc trzeba uwzględnić nową płytę - SKr pro obsługuje 6 więc powinno się udać.

Rama w miejsce nóg też jest świetnym pomysłem. Dziękuję
Co z tego że ma 6 silników? Przecież silnki osi X i Y pracują równolegle. Albo zasilisz je z jednego mocnego sterownika, albo podepniesz 2 sterowniki równolegle do jednego wyjścia.
fesou
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: 1kamil »

fesou pisze: - grzanie stołu: zakładałem szklany stół z dwoma matami grzejnymi 500x500mm na 230V - (jeszcze nie wiem jak to zrobić, żeby płyta sterowała grzaniem). Bardziej podoba mi się pomysł z blachą sprężynową, to jest już konkretny arkusz - blachy, który musi na czymś leżeć.
Dokładnie to:

- https://youtu.be/1VyFejiKkSQ?t=491
- https://www.gotronik.pl/ssr-40da-przeka ... -5302.html

Spokojnie możesz sterować dwoma matami. 230V/40A to max 9.2kW :)
fesou
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: mcxmcx »

Jedno gniazdko pozwala pociągnąć 13A, tak zwyczajowo.
fesou
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 10
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukarka o polu roboczym 1000x500

Post autor: fesou »

Klamka zapadła - bazuje na MPCNC. Dużo cennych rzeczy jest w wątku JGFTW o cnc. Zacząłem drukować części z PETG, ale po lekturze wspomnianego workloga chyba przerzucę się na PLA. Na razie mam 3 wózki i w drukowaniu czwarty. Zostawiam też endera w spokoju - nie będę nic kanibalizował.

Rozumiem, że jak chcę mieć "auto square" opisane przez autora projektu -V1, to muszę mieć płytę obsługującą 6 steperów.

Kolejna sprawa to same stepery: pancake do ekstrudera a reszta ze względu na masę poruszanych części raczej mocniejsza. Te które linkował JGFTW są niedostępne podobnie jak te polecane przez V1. Zamówię jakie będą dostępne z możliwie dużym momentem - czy może zwrócić uwagę na coś innego?

Rama na pewno będzie podpierana na długich prowadnicach X. Rury: jakie wykończenie powierzchni polecacie? Polerowane, szlifowane?
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”