ProIDEX - taki większy IDEX...

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
bART
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:45
x 2

ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: bART »

Cześć,
powoli biorę się za kolejny projekt.
Właściwie to podejście drugie. Jeden projekt IDEX prawie skończyłem, ale doszedłem do wniosku, że za mała a dwa, to kapkę przekombinowałem :)
(czerwona wersja na grafice)

Od paru dni projektuję IDEX o polu 510x510 (grzane matą 1500W) i w Z tak z 700mm.
3 niezależne napędy na osi Z na śrubach kulowych - z wykorzystaniem Maxwell kinematic coupling - przy takim stole rozszerzalność cieplna aluminium robi się problematyczna bo to jakieś 0.8mm liniowo.

Generalnie mam większość poukładaną w głowie i projekt się powoli rysuje. Wszystko będzie z alu. Jakoś ładnie zabuduję - chyba tutaj zrobię panele z dibondu (jednak to najmniej ważne).
Sterowanie na DUET3 a do każdej karetki toolboard.

Jednak mam małą zagwozdkę.
Z racji, że chcę ruchy jałowe tak gdzieś na poziomie 400mm to mam mały problem z napędem w Y.
Napędzić to muszę jednym silnikiem. I raczej z Nema17 będzie problem. Sam crossbar to jakieś 720g czystego aluminium PA9. Do tego szyna i wózki MGN9. Dwa customowe silniki NEMA17 z przedłużanymi ośkami itp. Kompletny extruder(karetka) to około 400g. Obstawiam, że cała oś X będzie jakieś 2500-3000g.
DUET 3 pociągnie NEMA23. Jednak jeżeli chodzi o temat silników to zawsze miałem z tym problem. Jak się domyślam, nie każdy NEMA23 nada się do dużych przyśpieszeń i prędkości.
Czy ktoś pomoże w dobraniu silnika NEMA23 ?
Czego mam szukać ? Jakieś pomysły... :)
Załączniki
ProIDEX1.JPG
ProIDEX.JPG
Pro2_IDEX12.JPG
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: japim »

Może przy tak dużej i profesjonalnej konstrukcji rozważyć napęd X za pomocą 2 śrub kulowych o skoku 5mm/10mm i 2 silników NEMA 1.2Nm - 1.8Nm? Koszt takiego silnika nie duży (2 - 1.5x Nema 17) a sterowniki do tego TMC2160_OC od MKS (chodzą pięknie i cicho).
Można dodatkowo dać przełożenie co zwiększy uzyskiwane prędkości. Bo przy takich masach, paskach 10mm i ośce przekazującej napęd z 1 silnika pracującej na skręcanie to będzie jedna wielka sprężyna.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
boromir13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 42
Rejestracja: 27 paź 2018, 16:41
x 5

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: boromir13579 »

Faktycznie ze skręcaniem wałka może być problem trochę.
Przerabiałem kiedyś podobny temat, nie dostrzegłem tego, ale tam miałem pole robocze 300mm.
Nie myślałeś, żeby dać 2 silniki na oś Y? Przy wykręceniu takich prędkości będzie mieć problem nawet Nema17 60mm (0.9Nm), więc musisz iść w Nema23.

Co do konstrukcji to przemyśl czy nie lepiej byłoby obrócić belkę X o 90st. Wtedy wzrósłby wskaźnik wytrzymałości i miałbyś mniejsze ugięcię. Odchudziłbyś przez to masę jeżdżącą. Ewentualnie jak masz jakieś ograniczenia to lepiej użyj grubszej trochę formatki i zrób kształt jak próbka do rozciągania (środek wąski, a poszerzenie pod mocowanie wózków HIWIN).

Co do samego silnika to u mnie ten silnik daje spokojnie radę: SM57STH76-2804A - kupowałem chyba na ebmia, ale może gdzie indziej znajdziesz taniej

Ogólnie fajny pomysł i zapowiada się ciekawy projekt z wieloma wyzwaniami, które wystąpią m.in. poprzez duże pole robocze ;)
Ostatnio zmieniony 16 lis 2020, 10:54 przez boromir13579, łącznie zmieniany 1 raz.
Home:
Anycubic i3 Mega
CoreXY - w budowie
Voron - w planach

Work:
Urbicum
Prusa MK3

boromir13579@gmail.com
boromir13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 42
Rejestracja: 27 paź 2018, 16:41
x 5

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: boromir13579 »

Co do samego silnika to u mnie ten silnik daje spokojnie radę: SM57STH76-2804A - kupowałem chyba na ebmia, ale może gdzie indziej znajdziesz taniej
Home:
Anycubic i3 Mega
CoreXY - w budowie
Voron - w planach

Work:
Urbicum
Prusa MK3

boromir13579@gmail.com
Awatar użytkownika
bART
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:45
x 2

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: bART »

Rozważałem Śruby IGUS. Nawet mam takową z kasowaniem luzów na testy z IGUSA.
Dlatego ta pierwsza wersja taka dziwna, bo kombinowałem najpierw na tych śrubach.
Jakoś średnio to do mnie przemawia - komplikuje konstrukcję i jestem ciekaw jak z luzami tak po roku ciężkiej pracy.

Jak widać, zamierzam dać dwa paski 12 lub 15mm GatesLL. Jeszcze poważnie się łamię nad całą ramą pod mechanikę wyciętą z jednego kawałka aluminium - zamiast składaną z profili aluminiowych.
Jednak taki kawałek miałby 830x720mm. Trzeba by tak co najmniej płytę grubą 15mm. Sama taka płyta to jakieś 600zł. Pofrezować to....
Lecz takie rozwiązanie znacznie ułatwi montaż i ustalenie geometrii - właściwie, to jej nie trzeba będzie ustalać, bo się sama ustali :)
Załączniki
second x axis.JPG
Awatar użytkownika
bART
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:45
x 2

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: bART »

Crossbar już odciążyem kapkę :)
Załączniki
cross_bar.JPG
boromir13579, Berg
boromir13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 42
Rejestracja: 27 paź 2018, 16:41
x 5

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: boromir13579 »

Tak, taka płyta zdecydowanie to wyższy komfort i szybki montaż.

Jaką głowicę chcesz tam dać?
Chcesz tym szybko drukować to jakiś spory flow się przyda
Home:
Anycubic i3 Mega
CoreXY - w budowie
Voron - w planach

Work:
Urbicum
Prusa MK3

boromir13579@gmail.com
boromir13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 42
Rejestracja: 27 paź 2018, 16:41
x 5

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: boromir13579 »

W czym to projektujesz?
Home:
Anycubic i3 Mega
CoreXY - w budowie
Voron - w planach

Work:
Urbicum
Prusa MK3

boromir13579@gmail.com
Awatar użytkownika
bART
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:45
x 2

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: bART »

boromir13579 pisze: Nie myślałeś, żeby dać 2 silniki na oś Y?
Słaby pomysł. nie daj zgubi kiedyś krok jeden silnik, się przyblokuje i mając pecha, może się wszystko ładnie pokrzywić :))[/quote]


boromir13579 pisze: Przy wykręceniu takich prędkości będzie mieć problem nawet Nema17 60mm (0.9Nm),
w mojej aktualnej konstrukcji wyciągam 450 na jałowych przebiegach, więc można.


boromir13579 pisze:
Co do samego silnika to u mnie ten silnik daje spokojnie radę: SM57STH76-2804A - kupowałem chyba na ebmia, ale może gdzie indziej znajdziesz taniej
Z tego co wyszukałem, to muszę szukać silników z niską induktancją.
boromir13579 pisze:
Ogólnie fajny pomysł i zapowiada się ciekawy projekt z wieloma wyzwaniami, które wystąpią m.in. poprzez duże pole robocze ;)
No sam jestem ciekaw :) co mi z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
bART
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 39
Rejestracja: 31 mar 2017, 17:45
x 2

Re: ProIDEX - taki większy IDEX...

Post autor: bART »

boromir13579 pisze:W czym to projektujesz?
Projekt dziabiemy razem z kolegą, ja projektuję on z racji, że ma zakładzik z kilkoma hassami będzie ciachał. W sumie powstaną dwie takie drukarki.
Buchnąłem mu stację roboczą :) z Solidem bo coś w nim tam potrafię a inventor nie do końca mnie przekonuje. A kolega jakoś się do niego nie może przekonać i ciągle walczy w inventorze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”