Klon Ultimaker 2 Extended

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

Dzięki @mcmcx zrobię jak napisałeś.

Na oś Z dałem jednak 2x dłuższe łożyska tak dla większej stabilności, a mogę sobie pozwolić bo to wersja extended.
Dodałem jak widać własnego projektu mocowanie śruby trapezowej na górze.

Jenak jak drugi raz się składa tą sama drukarkę to wychodzi to juz lepiej, wiem na co zwracać uwagę.
Oś Z przy ręcznym przesuwaniu robi dużo lepsze wrażenie, nic nie lata na bok, nie ma wibracji.
Teraz jak mam porównanie to dostrzegłem jak wcześniej było kiepsko.
20171001_162649.jpg
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 10
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: S3b »

Sokoli pisze:Wydrukowałem na tych samych ustawieniach tylko z PLA i jest lepiej, minimalnie jest ten sam efekt tylko dużo dużo mniej.
Myślę że chodzi o to że ABS jest bardziej elastyczny
Odniosłem dokładnie takie samo wrażenie i też drukowałem finalnie wszystkie łączniki z PLA :good:
Ale potem uświadomiłem sobie, że problem tkwił w czym innym. Plastiki przygotowane przez Jasona nie nadają się do skręcania na nakrętki młoteczkowe - jest kolizja z wybrzuszeniem na łącznikach z tą częścią nakrętki młoteczkowej która blokuje się w rowku profilu aluminiowego. Dlatego swoje plastiki podpiłowałem dremlem od spodu w miejscach gdzie są otwory na śruby i teraz rama jest meeega sztywna i na 100% skręcona na maxa.
Sokoli pisze:Problem mam taki tylko trochę w mniejszej skali:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=RVlKCIqkmP0

EDIT: widze że sporo ludzi ma ten problem... nawet w oryginalnych UM
U mnie jest tak samo, w sensie słychać te łożyska ale z puli 6 zakupionych sztuk wybrałem 2 najlepsze - mimo tego są momenty kiedy słychać te kulki - trochę już przedrukowałem i nie mogę powiedzieć że łożyska się "ułożyły"

Nie zauważyłem za to u siebie potrzeby dawania dodatkowych łożysk od dołu.

Nie jestem pewien czy blokowani śruby od góry jest dobrym pomysłem, ale to może moje przyzwyczajenia z czasów prusy i3 :smile2:
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

@S3b
U mnie rozłożenie masy stołu na 4 łożyska właśnie pomogło. Zauważyłem że im więcej masy na jedno łożysko tym ten efekt jest silniejszy.
Teraz jak mam 4, prawie w ogóle nie ma takiego efektu.

Części w projekcie faktycznie nie były przemyślane pod każdym kątem, dlatego wszystko zrobiłem od nowa ;)
Ja mam rame na v-slotach więc mocowania zrobiłem tak:
Bez tytułu.png
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 10
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: S3b »

Sokoli pisze: Części w projekcie faktycznie nie były przemyślane pod każdym kątem, dlatego wszystko zrobiłem od nowa ;)
Ja mam rame na v-slotach więc mocowania zrobiłem tak:
O nie zauważyłem że masz V-sloty :D Ale dokładnie o taką modyfikację mi chodziło :good:
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

Mam pytanie odnośnie zębatek. Mam ze 20 sztuk GT2 6mm 20 zębów (aliexpress) i wszystkie są krzywe.
Jak złoże wszystko na takich zębatkach to osie XY to masakra, w prawdzie nie ma to bezpośredniego wpływu na wydruk ale denerwuje sam fakt.
Czy zębatki np. u TDI-CAD są lepszej jakości ? lub gdzie dostane jakieś porządne.
Jest to też wina tego że śrubki są tylko z jednej strony na tych zębatkach więc po przykręceniu w sumie zawsze będzie krzywo.
Są jakieś alternatywy?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: virgin71 »

Co do łożyska osi Z w UMO+, to ja powiem, że nie spotkałem się z problemami w oryginałach jeszcze nigdy. Ot ciekawostka dla mnie.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Kopytko »

Sokoli ale sprawdz czy sa napewno krzywe, nie patrz na te pierścienie zewnętrzne ale na sam element z frezem, te pierścienie zewnętrzne sa tylko wciskane i zawsze sobie tam się bujają, najważniejszy jest środek.
Ja sie nie spotkałem, ( no może raz) z krzywym frezem, natomiast z tymi pierścieniami ustalającymi to standard.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 10
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: S3b »

Zobacz czy podczas obracania się zębatki faluje na niej pasek - jak nie ma tendencji do regularnego unoszenia się i opadania co obrót zębatki to wszystko powinno być OK.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Sokoli
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 58
Posty: 224
Rejestracja: 03 paź 2016, 12:58
Lokalizacja: Radom
x 27

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: Sokoli »

Właśnie wszystkie co mam maja tendencję do falowania co obrót.
Przez co pasek jest raz bardziej naciągnięty raz mniej, co obrót zębatek czuć większy opór.
Kopytko pisze:Sokoli ale sprawdz czy sa napewno krzywe, nie patrz na te pierścienie zewnętrzne ale na sam element z frezem, te pierścienie zewnętrzne sa tylko wciskane i zawsze sobie tam się bujają, najważniejszy jest środek.
Ja sie nie spotkałem, ( no może raz) z krzywym frezem, natomiast z tymi pierścieniami ustalającymi to standard.

Pierścienie wewnętrzne raczej są ok.
Ale te zewnętrzne są krzywe, nie wycentrowane lub pod złym kątem do pierścienia wewnętrznego.
Efekt jest kiepski.

Te które są dostępne u TDI-CAD są tej samej jakości?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Klon Ultimaker 2 Extended

Post autor: mcxmcx »

Ale pytanie jest czy os jest w różnych odległościach od zębów czy nie.

Załóż pasek, puść 100 x 10cm - i + i przyłóż coś do paska na wałku żeby poczuc czy bije.

Bo że faluje to nic nie znaczy jak nie bije, czyli zadany kąt obrotu daje tyle samo drogi.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”