Jedno Ramienna własnego projektu.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

rafaljot pisze:Wydaje mi sięteż , że lepsza jedna dobra, grubsza, może markowa używka w Z niż dwie cienkie.
Np taki MGN15 jeden porządny od czoła i tyla ?
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Holgin »

U siebie mam dwa wózki AG15 - oryginalne, używane Hiwiny:
viewtopic.php?f=10&t=5286&start=30#p91820
Nie mam najmniejszych problemów, jeżeli chodzi o płynność ruchu, ale wyzwaniem jest odpowiednie usztywnienie konstrukcji. Moim zdaniem dwie chińskie prowadnice jak na rysunku z 1 posta poradzą sobie bez zarzutu. Może udałoby Ci się wyliczyć z softu jaki jest moment siły jak karetka X jest w skrajnej pozycji, wtedy możesz porównać to z danymi katalogowymi wózka, ale dołożenie drugiej prowadnicy dramatycznie poprawia u Ciebie sytuację.

Faktycznie na X dałbym szyny zamiast wałków i do tego dobrze by było wyeliminować wszystkie elementy drukowane łączące Z i X.

PS profile radzę skręcić śrubami DIN 7380 (grzybkowe) i podokładać narożniki/kątowniki do profili. To, że na dotyk wydaje się sztywne, nie znaczy wcale, że jest dobrze.
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

Trochę się zasugerowałem podpowiedziami i przebudowałem karetkę z głowicą na MGN12H. 1 wózek a na niej będzie "wisiała" karetka. W celtusie się to sprawdza u mnie też powinno. Poskładałem to na szybko na krótkiej prowadnicy i ma to dużo więcej sensu niż wałek plus rolka. Bo napinając rolkę prawdopodobnie wałek też będzie się delikatnie uginał więc trochę nie fajnie a tak to tutaj nie będzie trzeba stosować takich zabiegów.
Załączniki
Karetka MGN
Karetka MGN
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Holgin »

Przerobiłem krótkie wózki i nigdy więcej tego nie zrobię :) przy jednym wózku na oś, wersja H to jedyna słuszna opcja.
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

No tutaj wersja MGN12H. Napisałem krótkie to na pewno nie w takiej konfiguracji
etet100
Postów w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: etet100 »

Cetus ma krótkie w XY a dłuższy w Z.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Zepco »

Holgin pisze:Przerobiłem krótkie wózki i nigdy więcej tego nie zrobię :) przy jednym wózku na oś, wersja H to jedyna słuszna opcja.
Przy krótkich będzie się kosić?

@Siwy, myślałeś o umieszczeniu wózka w górnej części zamiast z boku?
Projekt bardzo fajny i będę go obserwował. Mała prośba, żebyś przy wrzucaniu zdjęć, wyłączał jointy. :)
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

Myślałem, ale Ci powiem bardziej tak mi pasuje prowadzenie paska i montaż silnika krokowego. A z tym jointami to faktycznie. Do następnych wrzutek będę wyłączał.
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

No więc troszkę poprzerabiałem projekt. Aby była przeciwwaga dla karetki w skrajnym położeniu wrzuciłem 2 silniki po jednej stronie. Extruder oraz poruszanie karetką w jednej osi. Extruder to dual drive gear bez przekładni. Powinien też pasować normalny Bowden BMG z przekładnią, ale na razie składam z tego co mam. Myślę, że została tu kosmetyka plus jak największe odchudzenie elementów drukowanych. Przebudowałem całkowicie oś Z. Będzie wszystko podparte na 1 wózku MGN15H i na karetce MGN12H. Dodatkowo skróciłem profil oraz całą prowadnicę. Długość ramienia od środka wózka to około 290 mm, z czego karetka i tak nie będzie dojeżdżała max do skraju bo jeszcze muszę zaprojektować system naciągania paska.
Załączniki
nówka.png
Zepco
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

Troszkę posiedziałem i nabrała już cała kształtu dosyć normalnego. Śruba TR8x8. Silnik zamontowany na górze ze sztywnym łącznikiem z thinga. Na stole (oczywiście też własnego projektu magnetyczny) 1 wózek MGN12H ewentualnie mogę dwa założyć jeden za drugim jeżeli miałoby to coś zmienić na plus. Na Osi Z będzie jeszcze założony łańcuch na przewody i wszystkie elegancko poprowadzone pod stół gdzie znajdzie się SKR MINI. Z tyłu za drukarką zasilacz przemysłowy elegancko zamontowany i z przodu może uchwyt na szpulę jakiś zrobię na tym wystającym profilu. A na tę chwilą jest tyle i czekam na części od majfrendów :)
Załączniki
Mocowanie śruby
Mocowanie śruby
Stolik
Stolik
Tył
Tył
Bryła drukarki
Bryła drukarki
Zepco
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”