Jedno Ramienna własnego projektu.

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: arkomania.pl »

Witam.

Swoje testy zacząłeś od PETG, czyli tworzywa trochę trudniejszego. Zrób wydruki z mniej wymagającego w PLA i jeśli
uzyskasz bardzo dobre wydruki, wtedy próbuj z PETG i ABS.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

arkomania.pl pisze:Witam.

Swoje testy zacząłeś od PETG, czyli tworzywa trochę trudniejszego. Zrób wydruki z mniej wymagającego w PLA i jeśli
uzyskasz bardzo dobre wydruki, wtedy próbuj z PETG i ABS.
Szczerze to niczego innego niż PETG nie drukuję. Na mojej Bear (fakt że direct drive) nawet niewielkie zmiany, chociażby długości retrakcji przynoszą jakiekolwiek efekty (pożądane lub nie).

Spróbuję zapodać PLA mam jakieś chyba.

Tylko jeszcze mnie ciekawi czy dla petu ma większą wagę długość czy prędkość retrakcji?
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: arkomania.pl »

PETG nie lubi zbyt dużego chłodzenia. Jeśli chłodzimy, to z wyczuciem, niewielkim nadmuchem. Załóżmy, że drukuję mały element z prędkością 50mm/s (mieści się w polu 20mmx20mm).
Mogę dać niewielkie chłodzenie. Ja często dla małych elementów zmniejszam prędkość o połowę, wtedy filament naturalnie potrafi ostygnąć zanim zacznie się następna warstwa. Dlatego małe elementy z PETG nie da się wydrukować poprawnie ze zbyt dużą prędkością. Ja przy PETG muszę
bardziej pogłówkować niż przy PLA. Jak mamy dobrze skalibrowaną drukarkę z dobrym ekstruderem i systemem chłodzenia filamentu,
to PLA drukuje się bezproblemowo. Z tzw. pstryknięciem palca. Ja często drukuję z PETG i uważam, że mimo, iż ABS jest bardzo wrażliwy na temperaturę otoczenia i przeciągi, to łatwiej drukuje mi się z lepszą jakością z ABS. Ale to moje obserwacje. Ale lubię PETG, bo jet mocny.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: jakubperson »

Spróbuj 25mm/s przy 6mm retrakcji.
Z-hop off.
Travel ~150mm/s.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: czasnagli »

Siwy pisze: Tylko jeszcze mnie ciekawi czy dla petu ma większą wagę długość czy prędkość retrakcji?
U mnie na drukarkach używam praktycznie tylko PETG i ABS. Prędkości retrakcji mam 60mm/s, ekstruder jerk 15, ekstruder acc 10000.

Przy PETG istotny jest szybki zryw w trakcie retrakcji. Dla traveli mam speed 300mm/s, jerk 10mm/s, acc 6000mm/s2. Przy direct drive długość retrakcji mam 0.3mm i brak nitkowania nawet na dyszy Volcano.

Inna kwestia to wilgotność filamentu. Niektóre kolory szybciej łapią wilgoć (zwłaszcza wszelkie srebrne, szare, złote). Jak filament jest wilgotny to będzie nitkował.
Filamenty Plast-Spaw nie są pakowane hermetycznie i bardzo często są zbyt mocno wilgotne - konieczne suszenie. Dla przykładu żółty plast spaw PETG nie stwarza absolutnie żadnych problemu. Z kolei złoty plast spaw PETG ciągnie wilgoć bardzo mocno - dwa dni na szpuli i zaczyna nitkować i strzelać
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

czasnagli pisze:
Siwy pisze: Przy PETG istotny jest szybki zryw w trakcie retrakcji. Dla traveli mam speed 300mm/s, jerk 10mm/s, acc 6000mm/s2. Przy direct drive długość retrakcji mam 0.3mm i brak nitkowania nawet na dyszy Volcano.
strzelać
Używam klippera. Nie mam tutaj czegoś jak JERK.

Ale zmieniłem retrakcje ze slic3ra na firmwarową. No i jest efekt duuuużo lepszy. W sensie zmieniając ustawienia w locie faktycznie zmieniają się parametry retrakcji.

Troszkę mnie zastanawia czemu przy retrakcji 1mm i 30mms muszę extrudować przy 1.2mm extra i 40mms żeby dziur nie było.

Ale efekt coraz lepszy jest. Dostrzegam taką ważną przewagę klippera np. nad marlinem. Otóż w trakcie druku wrzucam:

SET_RETRACTION RETRACT_LENGTH=xx RETRACT_SPEED=xx UNRETRACT_EXTRA_LENGTH=xx UNRETRACT_SPEED=xx

I w locie zmieniają mi się parametry tegoż specyfiku. Super sprawa. Chyba na stałe się pożegnam z Marlinem :piwo:
jarn
Awatar użytkownika
Siwy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 39
Posty: 97
Rejestracja: 01 lip 2020, 18:49
x 25

Re: Jedno Ramienna własnego projektu.

Post autor: Siwy »

No i zostałem przy retrakcji jednak ze slic3ra. Trochę nad nia posiedziałem na tym bowdenie wyszło że no najlepiej (ale myślę że da się jeszcze lepiej dobrać parametry) 22mms/0.9mm. Spodziewałem się przy tym configu jakiś 6mm a tu proszę miłe zaskoczenie.

Słupków się pozbyłem w amoku, także nie pokażę wyników retrakcji (nitek było kilka na pecie).

Ale coś tam już z PLA wydrukowałem (pojemnik na płatki dla kobiety od jednego z użytkowników forum).

Przerobiłem zupełnie chłodzenie wydruku, dodatkowo wzmocniłem uchwyt, w którym montuj Volcano. Dodatkowe 2 mosty załatwiły robotę (gibał się deko hot end). I tu trzeba popracować nad liniowością zmniejszania się średnicy dziurek. Rozkład ciśnienia słaby wewnątrz każdej rurki jest słaby, stąd nawet otwory o mniejszej średnicy dmuchają mocniej niż te o większej. Mimo to i tak progres, bo przy rurkach z otworami o tej samej średnicy dmuchały tylko najbardziej odległe i przed ostatnie tak se. No ale trzeba to dopasować :)

Teraz przyszedł czas na zbudowanie porządnie podstawy oraz ułożenie okablowania (i jakoś tam te SKR obudować, żeby to tak luzem nie leżało).

Tak wiem, trochę od dupy strony działam, ale jestem w gorącej wodzie kąpany i mocno chciałem sprawdzić jak to działa xDD

Już się zastanawiam nad wersją V2...

Za nisko 1 warstwa na filmiku.
Nawet Video wrzucam. 80mms/1100acc.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qLHK56UDWOg
Załączniki
0.28 PLA Devil Design
0.28 PLA Devil Design
jakość 1 warstwy
jakość 1 warstwy
Pojemnik na płatki
Pojemnik na płatki
Nowe chłodzenie
Nowe chłodzenie
1 warstwa
1 warstwa
dziobu, arkomania.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”