vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 3
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: czasnagli »

majek pisze: A ten czujnik, to osobna bajka warta chyba nawet swojego wątku, bo obecnie on działa dobrze tylko w nocy albo w dzień przy zasłoniętych oknach :facepalm:
Generalnie mam pomysł jak to poprawić, bo całość jest mechanicznie i softowo skopana, ale póki co, to drukarka-wampir musi się w dzień chować :DD
mam w dwóch drukarkach te czujniki i nauczyłem się z nimi żyć. Mam dwie wersje: v1.2 (mniejsza płytka) startuje od razu i jest mniej wrażliwa na światło, v1.3 (większa płytka) startuje po ok. 20-30sekundach, bardziej wrażliwa na światło, bardziej wrażliwa na stabilność zasilania. Obydwie wersje w pełnym słońcu nie działają, natomiast półcień, światła górne czy ledy przy drukarce nie przeszkadzają.

Dwie istotne rzeczy przy tych czujnikach:
1. na pinie end stopu musi być ustawiony internal pullup lub należy dodać rezystor 10K do 47K. Jeśli podczas uruchamiania mignie 4 razy to jest w trybie analog. Mignięcie 2 razy tryb digital.
2. konieczne może być dołożenie kondensatora do linii 5V. SKR 1.3, 1.4 wystarczy 1000uF LOW ESR, w MKS Robin Nano 1.2 dopiero po dodaniu kondensatora 3000uF nie było fałszywych sygnałów.

Te czujniki najlepiej pracują u mnie na białym lustrze.
majek
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 497

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: fyme »

majek pisze: 27 gru 2022, 23:34 Prowadnice KGT zamawiałem na Ali: https://www.aliexpress.com/item/1000007480470.html - jedne z najtańszych, a przy wyprzedażach i z kuponami czasem można urwać jeszcze z 30% ceny.
Podpytam o te zestawy bo sam je zamówiłem (mgn 12c) i są już na poczcie w moim mieście. Oczywiście skopałem zamówienie bo nie dobrałem 1 wózka :facepalm: . Chciałem go dokupić na Alledrogo ale natknąłem się na info chyba u hobby-store że wózki które mają w ofercie BMN12AT (MGN12H) nie są kompatybilne z produktami kgt. Wiesz może czy to tylko wyjątek czy to kgt są jakoś inaczej zrobione i niekompatybilne z resztą? A może to ten twór od hobby-store jest po prostu inny niż reszta?Średnio mi się uśmiecha czekanie kolejny miesiąc na wózek mgn 12h z Chin więc pomyślałem że dokupię u nas ale teraz to zwątpiłem.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: Andrzej_W »

Ja bym dla pewności że jednak będzie pasował wózek kupował u tego samego producenta co zrobił prowadnicę
fyme
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 55
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: majek »

Ja też bym nie ryzykował w ogóle od innego producenta, a tu tym bardziej, bo sprzedawca wprost pisze, że nie są kompatybilne. Poza tym te prowadnice z hobby-store, to na dodatek jakiś unikat, bo nigdzie indziej nie widziałem takich w sprzedaży.

Co do samych wózków, to kiedyś próbowałem przełożyć między prowadnicami różnych firm i mi to nie działało. Tam jest za mała tolerancja na wymiary. Z tego co widziałem, to wózki od KGT mają dodatkowo numerek ręcznie napisany oznaczający w jakim pasowaniu im wyszedł (w tysięcznych mm), a na osobnej aukcji sprzedają również kulki pod dane pasowanie.

Co do 'standardu' MGN, to niech się lepiej ktoś wypowie co jest bardziej w temacie mechanicznym. Ja we wszystkich prowadnicach co widziałem, to w zasadzie tylko rozmiary zewnętrzne wózków, szyny i otworów były zdefiniowane. Nie widziałem kształtu prowadnicy, a wręcz natknąłem się (już nie pamiętam gdzie), że niby takie same prowadnice z wózkami miały różnej średnicy kulki u różnych producentów.
fyme
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 497

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: fyme »

Teraz mam oryginalne hiwiny na szynach noname i to ładnie działa. Kupiłem kiedyś za grosze wózki bo się ktoś na alledrogo wyprzedawał. Stąd moje pytanie. Teraz potrzebuję do drugiej drukarki. Oczywiście nie chciałem kupować tych konkretnych od hobby-store ale zwykły dostępny na alledrogo i tak bym pewnie zrobił gdybym nie natknął się na info ze jakiś wózek może nie pasować. No nic. Poczekam kolejny miesiąc i tyle. Dzięki i przepraszam za offtop :sorry:
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: Andrzej_W »

Jak by tylko taki offtop się trafiał na forum to by było nieźle :D
Pjoter, fyme
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 497

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: fyme »

Skoro tak to się jeszcze pochwalę że wrodzona niechęć do czekania na cokolwiek popchnęła mnie by jednak sprawdzić lokalnie kupiony wózek. I na szczęscie pasuje jak ulał. Jeździ gładko bez luzów i zacięć :yahoo:

Swoją drogą te szyny robią bardzo dobre wrażenie ;)
Załączniki
IMG_20230220_183051.jpg
majek, Andrzej_W
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 181
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 41

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: atom1477 »

majek: takie pytanie mam:
Użyłeś śrub trapezowych Tr8x4 (po chińsku nazywanych T8).
Nie wiesz czy mają one nakrętki mosiężne czy brązowe? Albo może jakoś możesz sprawdzić?
To ogromna różnica. Chińczycy na Aliexpress piszą że są z mosiądzu, ale może to jest błąd (może po chińsku brąz i mosiądz mają podobne nazwy, i translator Aliespressu to źle tłumaczy).
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 55
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: majek »

Na mój gust, to są mosiężne - takie same jak kupisz wszędzie, w PL też. Ale ja się nie znam na tyle na materiałach, żeby rozróżnić mosiądz od brązu :unknown:

A w tej drukarce mam obecnie śruby 8x2 i nakrętki POM - chodzi o wiele ciszej, nie trzeba smarować, syf się nie czepia śrub, o wiele mniejsze luzy. Ja jestem bardzo zadowolony z przejścia na POM.

A co do translatora na Ali, to najlepiej to wyłączyć i zostawić po angielsku, bo jakość jego jest tak fatalna, że szkoda czasu, żeby zastanawiać się co tam w oryginale jest napisane.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 181
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 41

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: atom1477 »

majek pisze: 19 paź 2023, 11:15 Na mój gust, to są mosiężne - takie same jak kupisz wszędzie, w PL też. Ale ja się nie znam na tyle na materiałach, żeby rozróżnić mosiądz od brązu :unknown:
W PL bardzo ciężko, bo chcę kupić ze skokiem 1mm.
Są, ale w zaporowych cenach.
Druga sprawa. Dla popularniejszych śrub (skok 2, 4 i 8mm): zdjęcie zerrznięcie z Aliexpresu, i na Aliexpresie jest nakrętka z mosiądzu a na Allegro już z brązu :D
majek pisze: 19 paź 2023, 11:15A w tej drukarce mam obecnie śruby 8x2 i nakrętki POM - chodzi o wiele ciszej, nie trzeba smarować, syf się nie czepia śrub, o wiele mniejsze luzy. Ja jestem bardzo zadowolony z przejścia na POM.
Też bym chciał POM, ale dla takiego skoku w Chinach nie znalazłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”