vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 55
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: majek »

Dzisiaj łączenie osi X i Y.

Na początek projekt łączenia osi X z prowadnicami MGN12 na Y. Tylko prawa strona, bo lewa jest podobna, a do tej są jeszcze mocowane 'języczki' do endstopów, więc jest ciekawsza.
x-axis-design1.png
x-axis-design2.png
x-axis-design3.png
Potrzebne części w tym odcinku:
x-axis-parts.jpg
Na początek trzeba uciąć kwadratową rurę z włókna węglowego na odpowiednią długość. Zwykła skrzynka uciosowa i brzeszczot dają radę:
cf-tube-cut.jpg
Potem trzeba wywiercić otwory w rurze pod prowadnicę MGN9. Przydadzą się tu wydrukowane szablony, żeby ustalić odpowiednią pozycję prowadnicy na rurze, dodatkowo użyłem taśmy izolacyjnej, żeby się to nie przesunęło w czasie wiercenia. Otwory robiłem fi 3.2mm - trochę większe niż trzeba, żeby spokojnie później można było dopasować pozycję.
drilling-holes-for-mgn9-in-cf.jpg
Ponieważ potrzebowałem ze trzech iteracji do poprawnego zrobienia łączników, to zostały wydruki, które użyłem jako szablony do wiercenia otworów mocujących rurę do łącznika. Najpierw jedna strona, później trzeba to wszystko zamontować tymczasowo na prowadnicach i nawiercić sobie drugą stronę we właściwych miejscach (i uważać, żeby nie zapaskudzić prowadnicy/drukarki wiórami). Po nawierceniu fi 5mm, zdemontowaniu, wszystkie dziury mocujące do boków rozwiercam jeszcze do 6mm, żeby zapewnić sobie pewien niewielki zakres regulacji.
(brak zdjęcia :crazy2: )

Do przykręcenia prowadnicy MGN9 do rury CF można porobić dziury na wylot (tak jak sprzedaje Mellow do VzBota), ale ja wolałem jak najmniej osłabiać rurkę i do umiejscowienia nakrętek użyłem takiego małego patentu (też podpatrzone na wcześniejszych filmach od Vez3D) - kostka mieszcząca się wewnątrz rury trzymająca nakrętkę i pręt gwintowany M6 (akurat taki miałem w domu):
jig-for-m3-in-cf.jpg
Jak widać ze zdjęcia, zastosowałem nakrętki z kołnierzem, żeby zwiększyć powierzchnię, a jednocześnie nie bawić się z podkładkami gdzieś w środku rurki.

Ponieważ wszystko jest jak najbardziej kompaktowe i 'na styk', to z czterech śrub mocujących łącznik rury do MGN12, dwie są POD rurą i dlatego łączniki trzeba przykręcić najpierw, a dopiero później wsunąć rurkę z prowadnicą.
x-axis-right-mount-on-mgn12.jpg
Jak widać kształt jest lekko pokręcony, więc i tu niestety trzeba drukować z podporami :sad:

Po zamocowaniu i poskręcaniu, lewa strona:
x-axis-left-mount-outer-view.jpg
x-axis-left-mount-inner-view.jpg
Na zdjęciach tego nie widać, ale mocowanie rury jest na 3 śruby M5, ta niewidoczna jest od spodu na wysuniętej wypustce pod rurą.

Prawa strona ma również dokręcane 'języczki' do wyzwalania endstopów:
x-axis-right-mount-outer-view.jpg
x-axis-right-mount-inner-view.jpg
Specjalnie 'języczki' są jako osobne części, żeby w razie czego łatwo dało się wymienić czy zmienić długość - tu niestety nie ma innej możliwości regulacji pozycji wyzwolenia endstopu:
x-axis-right-mount-y-endstop.jpg
Z ciekawości również zważyłem te wszystkie graty, żeby później można się było zastanowić, czy i jak można to jeszcze odchudzić:
weight-cf-mgn9-screws.jpg
weight-cf-mount-left.jpg
weight-cf-mount-right.jpg
No i rzeczywiście jest już jeden faworyt (śruby do rolek i 'góry'):
weight-cf-mount-screws.jpg
Zamiast tego można wstawić 2 śruby M3 do mocowania góry, a rolki dać na prętach węglowych - pewnie ze 20-30g masy ruchomej da się tym zaoszczędzić.

BOM:
- rura z włókna węglowego, 20x20mm, 50cm długości (do docięcia)
- prowadnica MGN9H 350mm
- 8x M3x8 walcowe (do MGN9)
- 8x nakrętka M3 z kołnierzem
- 2x rolki paska GT2-20 gładkie
- 2x rolki paska GT2-20 z zębami
- 4x M3x8 wpuszczana (do MGN12)
- 2x M3x10 wpuszczana (języczki endstopów, można dać też M3x8)
- 1x M3x25 walcowa
- 3x M3x20 walcowe
- 6x nakrętka M5 z kołnierzem
- 2x M5x35 walcowa
- 2x M5x50 walcowa
- 2x M5x30 walcowa
- 2x M5x8 kulista
- 2x M5x10 kulista
- 2x M5x20 walcowa
- PET-G ok. 75g
jakubperson, jarn, Berg, Elhape, Janek_Porzycz, Abys, dziobu
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 55
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: majek »

Nastał czas myślenia nad zamocowaniem i chłodzeniem hotendu. Tu z miejscem jest jeszcze gorzej :unknown:

Mógłbym teoretycznie dać stockowe chłodzenie z wentylatorkiem 30x30x10, ale planuję tam mieć full-metal i do tego jednak trzeba czegoś lepszego. W pierwszej iteracji plan był na 40x40x10, ale po co się ograniczać jak lepiej dać 40x40x20...
Tylko jak przyszło co do czego, to się okazało, że żeby zrobić zwężkę z 40x40 do radiatora mającego 20x26, to trzeba i jakiś dystans zachować. Za radiatorem też trzeba mieć odrobinę luzu, żeby to powietrze gdzieś uciekło, a idealnie jakby wywiewało do góry. Jak się pododaje te wszystkie odległości, to w pozycji Y=0 wentylator opierał się o profil ramy, nie wspominając już skąd miałby sobie tam zaciągać powietrze.

I wczoraj naszło olśnienie, coś czego jeszcze nigdzie nie widziałem w użyciu: turbinka 4020 jako wentylator ssący :piwo:
Ponieważ turbina otwór ssący ma fi 27mm, to i nie trzeba specjalnej separacji od radiatora, ciągnie jak to turbina, a do tego wywiew gratis mam do góry. A żeby było weselej, to nad wywiewem ma być silnik od directa :DD

Koncept:
hotend-with-blower-sucking-air.gif
Janek_Porzycz, Andrzej_W, dragonn, Abys
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: Pjoter »

O, fajny pomysł!
Ja tylko dodam że mam zwykły wentylator 3010 5V w dodatku i spokojnie daje rade do konstrukcji otwartej z v6 full-metal
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: dragonn »

O to mi się podoba! teraz mam jakieś 10% wylotu z głowicy chłodzenia skierowane na silnik przez jedno żeberko ale to by mogło być lepsze, jeśli mi się zmieści.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: Andrzej_W »

Czekamy na testy. :piwo:
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 55
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: majek »

Trochę przedłużyłem kanał zasysający powietrze, żeby ciągnęło całość przez radiator zamiast z boków, dodałem paliczki do mocowania czujnika poziomowania i jeszcze trochę kosmetycznych zmian.

Tak wygląda wersja testowa w rzeczywistości:
blower-hotend.jpg
blower-hotend-bottom-side.jpg
blower-hotend-top-side.jpg
A tak wygląda to w środku:
blower-hotend-inside-fan.jpg
blower-hotend-inside-heatsink.jpg
Próbowałem oszacować wydajność wiatromierzem i wygląda, że rzeczywiście jest przeciąg :-)
Oryginalne chłodzenie do V6 z wentylatorkiem 30x30x10 na wylocie daje 0.5 m/s 'wiatru', chłodzenie z turbiną ma 2.5 m/s.
W sumie po obniżeniu napięcia turbinki z 24V do 12V nadal wieje powyżej 1 m/s, a jest cichutko, więc pewnie normalnie będzie to sobie chodzić na pół gwizdka.
JGFTW, Janek_Porzycz, Abys
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 236

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: Rozarh »

Duży przepływ powietrza dużym przepływem, ale ostatnio koledzy zwrócili mi uwagę, że w e3d najważniejsze jest chłodzenie pierwszego żeberka od hotendu. Jeśli będzie niewystarczająco chłodzone to przy dużej ilości retrakcji może się wszystko zaczopować :(
Turbinka jest dobrym pomysłem, jednak montowanie radiatora na ssaniu może być ryzykowne - nie znam się na przepływach, ale wydaje mi się, że powietrze będzie korzystać z najłatwiejszej drogi - przez środek radiatora. Może rozważ takie jej mocowanie, żeby zewnętrzny jej wylot był zrównany lub poniżej dolnego żeberka? Przy ruchu obrotowym turbiny w tym miejscu powinna ona mieć największą siłę nadmuchu.
majek
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: konradsdev1 »

Najlepszy test to włożenie drugiego termistora tak żeby znalazł się na samym końcu radiatora.
Dla porównania przy 230C na hotendzie z Titan Aero miałem od 40C do 55C na dole radiatora w zależności od łącznika.
majek
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 55
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: majek »

Rozarh pisze:Duży przepływ powietrza dużym przepływem, ale ostatnio koledzy zwrócili mi uwagę, że w e3d najważniejsze jest chłodzenie pierwszego żeberka od hotendu.
Jakoś o tym wiedziałem, ale specjalnie na to nie zwracałem uwagi projektując. :sorry:
Na razie trochę powiększyłem dziurę na samym dole, żeby był łatwiejszy przepływ (między radiatorem a wentylatorem) i przyciąłem wlot na górze, żeby więcej ssał dołem.
To tak dla spokoju ducha, bo i tak pewnie zamiast V6 pójdzie tam klon Dragona.
Rozarh pisze: Może rozważ takie jej mocowanie, żeby zewnętrzny jej wylot był zrównany lub poniżej dolnego żeberka? Przy ruchu obrotowym turbiny w tym miejscu powinna ona mieć największą siłę nadmuchu.
Nie ma opcji, musiałbym turbinkę obrócić o 90 stopni, a to doda 2cm na głębokość, których tam nie ma.

Tak to na razie wygląda po poprawkach, jeszcze paru rzeczy brakuje do kompletu, ale powoli do przodu.
hotend2.png
hotend2a.png
hotend2b.png
konradsdev1 pisze:Najlepszy test to włożenie drugiego termistora tak żeby znalazł się na samym końcu radiatora.
A to zrobię na pewno. Myślałem przez chwilę, że ta szklana kulka będzie za duża do wsadzenia w rurkę, ale właśnie zmierzyłem i ma ok. 1.7mm, więc się powinna zmieścić :-)
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: vn-corexy - projekt wąskiej drukarki CoreXY

Post autor: dragonn »

Props do Ciebie za projekt tej głowicy!
Kompaktowa, przemyślane chłodzenie głowicy, jak widać można narysować samemu sensowną głowicę a wcale nie musi na to zejść setki godzin projektowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”