Mendel 90

To dobre miejsce na pytania i worklogi
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Mendel 90

Post autor: npnpnp »

Cześć wszystkim :)
Jakiś spory czas temu zacząłem budować drukarkę mendel 90 na wałkach 12mm, teraz chciałbym ją skończyć. Wiem że to przestarzała drukarka na bazie bramy ale mam do niej praktycznie wszystkie części a sam proces budowy też jest dosyć zawansowany.
Mam dwa pytania, gdyby ktoś mi odpowiedział to było by fajnie:)
1. Brakuje mi elektroniki. Kupować starego Reprap RAMPS 1.4 czy może zainwestować w SKR v1.3 ? W następnej kolejności chciałbym zbudować coś opartego na CoreXY. Nigdzie nie mogę znaleźć żadnej instrukcji jak taki SKR skonfigurować pod mendel 90.
2. Stepstick A4988 czy TMC2209? Opłaca się inwestować w te po transmisji UART? Sam silnik pracuje szybciej i ciszej na nich?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Mendel 90

Post autor: dragonn »

npnpnp pisze: 1. Brakuje mi elektroniki. Kupować starego Reprap RAMPS 1.4 czy może zainwestować w SKR v1.3 ? W następnej kolejności chciałbym zbudować coś opartego na CoreXY. Nigdzie nie mogę znaleźć żadnej instrukcji jak taki SKR skonfigurować pod mendel 90.
RAMPS must die! Jest tyle lepszych sterowników które po prostu działają i są lepiej wykonane, nie koniecznie musisz od razu iść w 32bity. Ale generalnie uważam że SKR 1.3/1.4/1.4 Turbo to będzie najsensowniejsza opcja nawet do takiego Mendela, po prostu 32 bity to już teraz prawie że standard.
npnpnp pisze: 2. Stepstick A4988 czy TMC2209? Opłaca się inwestować w te po transmisji UART? Sam silnik pracuje szybciej i ciszej na nich?
Szybciej nie, ale ciszej będzie zdecydowanie na TMC. Do tego mając UART łatwiej się wszystko ogarnia jak już on ruszy, prąd ustawiasz z poziomu soft a nie kręcisz śrubokrętem i przeliczasz.

Dodam też, jeśli masz opcję rób od razu 24V. Wtedy silnik będą mogły pracować szybciej :)
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Mendel 90

Post autor: Artu »

Łezka w oku się kręci... 21-01-2016
M90_12.jpg
morf
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3220
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Re: Mendel 90

Post autor: morf »

Super "stylkówka" :-)
Przy tym bardzo schludnie jak patrzę na mój projekt z tamtego czasu :p
Ocet do odtłuszczania też zacny!
Done is better than perfect.
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Mendel 90

Post autor: npnpnp »

Dzięki za odpowiedzi.
Myślę nad zakupem SKR 1.4 lub 1.4 turbo. Z tego co zobaczyłem w dokumentacji to te dwa sterowniki różnią się tylko procesorem. Jest sens dopłacać do 1.4 turbo? Faktycznie szybszy procesor przyśpieszy drukowanie?
Jeżeli chodzi o stepsticki to wybór padł na TMC2209, widzę że mają fajną technologię coolstep oraz stallguard. Czy rozwiązanie stallguar, które pozwala pozbyć się krańcówek naprawdę to dobrze działa?
Z tym że nie wiem za bardzo czym różni się wersja 1.2 od 3.1. Jest to kwestia że każdy producent sobie inaczej pcb oznaczył?
Silniki z tego co kojarzę mam już chyba na 5V.
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Mendel 90

Post autor: npnpnp »

Ps.
Trochę pogrzebałem w necie i znalazłem już parę informacji których szukałem. Między innymi konfiguracje marlin:

Kod: Zaznacz cały

https://marlinfw.org/docs/configuration/configuration.html
Jest to ogromna dokumentacja do oprogramowania. Może ktoś mi wskazać gdzie znajdę jakąś konfigurację do mendel 90 na której będę mógł się wzorować?
Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Mendel 90

Post autor: dragonn »

npnpnp pisze:Może ktoś mi wskazać gdzie znajdę jakąś konfigurację do mendel 90 na której będę mógł się wzorować?
Mendel90 to konstrukcja którą każdy robi samemu po swojemu, nie ma sensu szukać konfiguracji na której się wzorować.
Bierzesz czystego Marlina, zmieniasz w konfiguracji wybór płytki na zgodną z tym co masz i zaczynasz sukcesywnie dopierać wszystkie parametry aż drukarka ruszy.
I nie, nie jest to wcale nic skomplikowanego czy coś co zajmuje bardzo dużo czasu. Nawet dla kogoś niedoświadczonego to jest max 2-3 dni siedzenia, tylko trzeba zmienić podejście i nie szukać gotowca.
adambrejniak
Postów w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2017, 12:09
Lokalizacja: Warszawa
x 13

Re: Mendel 90

Post autor: adambrejniak »

npnpnp pisze:Jest sens dopłacać do 1.4 turbo? Faktycznie szybszy procesor przyśpieszy drukowanie?
....
Silniki z tego co kojarzę mam już chyba na 5V.
Wersja 1.4 powinna wystarczyć aż nadto. Oznaczenie 5v na silnikach nijak się ma do zasilania płytki. Stepsticki dobierają odpowiednie napięcia i natężenie w zależności od ustawionego vref . W twoim wypadku będzie to można robić z poziomu Softu.

Co do przykładowych konfiguracji marlina to powinien być branch lub folder examples, jednakże zbudowanie konfiguracji samemu dla tak banalnej konstrukcji będzie łatwa :)
Warto czytać komentarze które są w kodzie, prowadzą wręcz za rączkę.
npnpnp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 01 sty 2021, 16:00
x 1

Re: Mendel 90

Post autor: npnpnp »

Witam, mam dwa pytanka.
1. Czy w extruderze wade'a głowica powinna bezpośrednio przylegać do wydruku? Czy głowica w tym miejscu nie jest gorąca? I też widziałem że czasami się nakręca jakiś element przez, który przechodzi filament, co to jest? W takim przypadku nie da się głowicy zamocować w plastiku.
download/file.php?mode=view&id=42399
2. Zdecydowałem się na repetier. Czy ktoś ma może jakiś swój plik konfiguracyjny do mendel90? Będzie mi prościej jak będę miał się na czymś oprzeć.
Lub nad jakimi konkretnie zakładami należy się skupić. Jest tam tyle opcji że nie wiem czy one są potrzebne?
Pozdrawiam
Załączniki
11213.png
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Mendel 90

Post autor: Artu »

Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”