UltiV-slot XD 2

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 76
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Janek_Porzycz »

Dodaje troche nowych screenow. Miedzy innymi pomysl na os Z. Ruch na 2 prowadnicach linniowych i 4 silniki krokowe z zintegrwana sruba trapezowa 8x8. Co myslicie?
HIWIN v53.png
HIWIN v53 2.png
HIWIN v53 3.png
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 12
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: panWiadr0 »

Nie wypoziomujesz tego jak biały człowiek. 3-point.
cardjunk, dziobu, Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 76
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Janek_Porzycz »

panWiadr0 pisze:Nie wypoziomujesz tego jak biały człowiek. 3-point.
No ja nie. Samo sie bedzie poziomowalo ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Berg »

mogę?
1. nie widzę żadnego sensu dawania 4 silników Z. To jest stworzenie problemu tylko po to by go za chwilę dumnie rozwiązać
2. Jaka jest sztywność tych prowadnic liniowych w krzyżaku, np w porównaniu do wałka 10ki?
dziobu, Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: dziobu »

Janek_Porzycz pisze:No ja nie. Samo sie bedzie poziomowalo ;)
Nie będzie. Marna szansa że to zadziała choćby raz. Nawet nie wiesz ile tak wygenerowałeś problemów zarówno sprzętowych jak i programowych.
Podstawy geometrii mówią ile punktów określa płaszczyznę i tu jednak dobrze jest się tego trzymać.

A nawet jeśli już uważasz że to najlepsze rozwiązanie z możliwych - nie masz żadnych elementów elastycznych. Sztywna konstrukcja ze sztywnym prowadzeniem. Już na wizualizacji wygląda na zakleszczone :)
Janek_Porzycz, panWiadr0
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 76
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Janek_Porzycz »

No dobra Panowie dzieki :) to co 2 liniowe szeroko po 1 stronie? Po srodku sruba a po przeciwnej stronie 2 sruby?
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 76
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Janek_Porzycz »

Co do sztywnosci. To chcialbym hiwiny mgn12h. Moga byc za malo sztywne w takiej konfiguracji?

Edit:
Chcialbym hiwiny mgn12h? :>
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Berg »

Myślę, że uginające się prowadnice mogą być słabym punktem całości. MHN12H ma jakieś 12x8mm. W dodatku ustawiłeś je pionowo, czyli w tej płaszczyźnie będą pracować, co są mniej sztywne. Nie wiem jaką będzie to mieć sztywność. Wyobrażam sobie, że porównywalna do wałka 8ki. Trochę grubsze ale dużo dziurek. Np Rexroth można zamówić z dziurkami według specyfikacji, w szczególności np tylko z otworami na końcach albo bez... Jednak to nie miało by też sensu. Myślę, że lepiej dać nawet MGN9 ale dokręcić do nich zwykły aluminiowy profil o przekroju kwadratu.

Co do stołu. Ja bym zrobił klasycznie. Dał dwie prowadnice z lewej i prawej, długie wózki albo lepiej dwa krótkie jeden nad drugim. Do tego dwa silniki ze śrubami jak najbliżej prowadnicy. A może nawet jeden mocniejszy silnik i śruby spięte paskiem.
A jak ma być ovekill, to śruby kulowe.


Ten sposób zamontowania silników XY na takich długich szpilkach jest słaby. Będą się wyginać.
Holgin
Postów w temacie: 10
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Holgin »

MGN12 nadają się na XY, na stół bym szedł w 15mm i to też niekoniecznie MGN tylko solidniejsze typu HGW (huj go wie). Obowiązkowo długie wózki albo dwa małe jak mówi Berg. Pomysłu żeby prowadnice sobie wisiały w powietrzu bez podparcia pod spodem nie skomentuje ;)

Jaki rozmiar stołu? Najlepiej by było dać dwa razy komplet 2 x MGN + śruba napędowa po przeciwnych stronach albo trzy razy szyna+napęd. Jak mały stół to jedna śruba i dwie prowadnice, ale zrobić bardzo sztywną podstawę stołu.
Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 76
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: UltiV-slot XD 2

Post autor: Janek_Porzycz »

https://youtu.be/Kx4VfzS_V6c tutaj masz te prowadnice w akcji. Wydaja sie byc wystarczajace. No sam nie wiem.
Co do tych tulejek silnikow x i y to jest to sprawdzone rozwiazanie. Nic sie nie gnie. Pomysle jeszcze ewentualnie nad wykorzystaniem gotowych montazy do nema 17 ale chyba dla estetyki tylko. Dodatkowo hotend wazy ok 65 g plus montaz xy okolo 40 g wiec raczej niewiele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”