Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 186
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

Znalazłem kiedyś opis drukarki która strasznie mi się spodobała (Raptor XLS 360) i tam był własnie zrobiony stół na rezystorach dla tego tak też zrobiłem u siebie. Jak okazało się że akurat nie mają wybranych przeze mnie rezystorów na stanie rozważałem gotową matę na 230V ale za nic nie mogłem znaleźć odpowiedniego rozmiaru, teraz jak patrzę to jest tego dużo więcej, dodatkowo doszedłem do wniosku że skoro płyta pozwoli mi sterować stołem na 24V to nie będę kombinował z zewnętrznymi mosfetami. Pierwsze próby grzania stołu wypadły całkiem fajnie więc może nie będzie to takie złe rozwiązanie, fakt nie wiem do ilu stopni uda się go zagrzać ale do 70° trwało to dosłownie chwilkę.

Rozarh a ten Twój problem z wyświetlaczem dotyczył tego, że sam klikał po menu czy wyświetlał niestworzone rzeczy ??

Zasilacza na razie jednak nie zakupiłem , jutro powinienem mieć jakiś inny słabszy na próbę to zobaczę chociaż czy faktycznie to jego wina że pomiar temperatury jest zakłucany. Bo klikania po menu przy grzaniu stołu pewnie na nim nie sprawdzę.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1570
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Jarewa »

Trochę przeginasz bez mosfetu osobnego... Tak na szybko obliczyłem pobór masz na jakieś 20A wątpię by płyta długo wytrzymała....
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 186
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

Z tego co mi wiadomo płyta pociągnie do 20A a u mnie wychodzi 15A wiec chyba nie przeginam ;) Chyba że coś źle liczę , 18 rezystorów po 20W to 360W przy 24V to 15A.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Rozarh »

Elhape pisze:...
Rozarh a ten Twój problem z wyświetlaczem dotyczył tego, że sam klikał po menu czy wyświetlał niestworzone rzeczy ??
...
Wyglądało to tak, że na początku obraz był dobry, a potem coraz bardziej się rozjeżdżał. Czasem nic nie dało się odczytać. Jeśli chodzi o samo-klikanie po menu - to tego nie było.
Obraz na początku spier...enia wyglądał tak jak tu: https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/4994 ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Rozarh »

Jarewa pisze:Trochę przeginasz bez mosfetu osobnego... Tak na szybko obliczyłem pobór masz na jakieś 20A wątpię by płyta długo wytrzymała....
Może i nie przegina, ale rezystorom to obojętne, czy prąd zmienny czy stały :)
Na pewno zastosowanie mosfetu i podniesienie napięcia na rezystorach zredukuje prąd. Jak nie chcesz 230V to może jakieś 48V z zewnętrznego trafo? Załączane mosfetem oczywiście :) Pytanie, jaka tam jest izolacja na stole :unknown:
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Robin
Postów w temacie: 3
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Robin »

Rozarh pisze:
Jarewa pisze:Trochę przeginasz bez mosfetu osobnego... Tak na szybko obliczyłem pobór masz na jakieś 20A wątpię by płyta długo wytrzymała....
.. ale rezystorom to obojętne, czy prąd zmienny czy stały :)
Załączane mosfetem oczywiście :unknown:
.. ale mosfetom już nie ;)
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Rozarh »

Robin pisze:
Rozarh pisze:
Jarewa pisze:Trochę przeginasz bez mosfetu osobnego... Tak na szybko obliczyłem pobór masz na jakieś 20A wątpię by płyta długo wytrzymała....
.. ale rezystorom to obojętne, czy prąd zmienny czy stały :)
Załączane mosfetem oczywiście :unknown:
.. ale mosfetom już nie ;)
Chodziło mi o to, aby kolega rozważył odciążenie zasilacza głównego poprzez wprowadzenie dodatkowego - sterowanego mosfetem po stronie 230V (albo niżej). Skoro już zostaje przy rezystorach na stole i nie może podać na nie 230V to spokojnie może użyć jakieś trafo 230V/48V lub 230V/24V bez konieczności prostowania i wygładzania prądu na rezystory jak to robi zasilacz impulsowy elektroniki.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Mati
Postów w temacie: 3
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Mati »

A koledze chodziło o to, że mosfetem nie wysterujesz prądu przemiennego. Do tego można użyć np. triaka. Poza tym chyba nie zdajesz sobie sprawy jak duży (i przy okazji drogi) musiałby być taki transformator, żeby poradził sobie z takim prądem. To zły trop i nie bez powodu nikt tak nie robi.
Robin
Postów w temacie: 3
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Robin »

Chodzi mi o to, że mosfetem nie da się sterować napięcia przemiennego i kolega pomylił mosfeta z przekaźnikiem SSR.
O ile same rezystory może dawałyby 1/4 mocy to skutek sterowania zasilaniem trafa jest trudny do przewidzenia.
Robin
Postów w temacie: 3
Posty: 110
Rejestracja: 19 mar 2020, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Robin »

.. samego Triaka też nie bardzo gdy w obwodzie jest indukcyjność. Dlatego nigdy nie było ściemniaczy dla halogenów zasilanych trafem
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”