Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

konradsdev1 pisze:Spróbuj ustawić te dwie opcje:

Kod: Zaznacz cały

#define SPI_SPEED SPI_EIGHTH_SPEED
#define SD_CHECK_AND_RETRY
Dzięki :piwo:
Jednak nie mogłem odpuścić i musiałem sprawdzić :rotfl:
Te dwie opcję załatwiły sprawę, kostka wydrukowała się bez problemu, zobaczymy jak jutro pójdzie z dużo dłuższy wydrukiem.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Jarewa »

Elhape pisze:To jak sobie tłumaczyć fakt, że wcześniej jak ich nie ruszałem to drukowało się tylko w trakcie druku wykonywały się dziwne ruchy a teraz po zabawach w owijanie folią i taśmą oraz odwijanie nie chce nawet zacząć drukować ?

Masz "piki" w napięciu, szkoda ze nie masz oscyloskopu bo byś widział....

Po drugie masz "wafelka" na mega2560 z obsługą SD i LCD, ciekawe czy coś nie jest uruchomione niepotrzebnie i "wolny pin" który niepotrzebnie robi przerwania i mega nie wyrabia... Podał byś zajętość pamięci przy wgrywaniu jaką miałeś jak pamiętasz??
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

Arduino mam due nie mega2560, fakt oscyloskopu niestety nie mam. Nie mam pojęcia ile wolnej pamięci zostało ale dzisiaj drukowałem parę kostek z karty i nie było żadnych problemów więc mam nadzieję że teraz tylko zostało dopracować profil wydruku a może wystarczy tylko zrobić chłodzenie wydruku i w końcu będzie można cieszyć się wydrukami ;)
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

Niby wszystko fajnie ale podczas dłuższego wydruku resetuje mi się drukarka. Pierwsze co pomyślałem, że zasilacz bo w końcu to najsłabsze ogniwo mojej drukarki. Stwierdziłem, że podłącze sobie osobny zasilacz 120W do zasilania elektroniki a stary 600W zostawie do hotendu i stołu. Niestety mimo wszystko po około 1h drukowania drukarka stanęła i nastąpił reset elektroniki. Na 90% dzieję się to w momencie załączenia grzania stołu ale skoro mam osobny zasilacz to chyba nie powinno to mieć wpływu na due3dom ?? Pomyślałem że coś się przegrzewa bo co jak co ale stepsticki są dość ciepłe ale zaraz po restarcie odpaliłem drukowanie kostki (jakieś 20 min drukowania) i elegancko się wydrukowała. Spróbuje jeszcze rozgrzać stół do wyższej temperatury i wyłączyć go całkowicie po 1 warstwie, jak to pomoże to spróbuje podłączyć stół przez przekaźnik.
Chyba że macie jakieś inne pomysły ??
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: jakubperson »

Elhape pisze:Niby wszystko fajnie ale podczas dłuższego wydruku resetuje mi się drukarka. Pierwsze co pomyślałem, że zasilacz bo w końcu to najsłabsze ogniwo mojej drukarki. Stwierdziłem, że podłącze sobie osobny zasilacz 120W do zasilania elektroniki a stary 600W zostawie do hotendu i stołu. Niestety mimo wszystko po około 1h drukowania drukarka stanęła i nastąpił reset elektroniki. Na 90% dzieję się to w momencie załączenia grzania stołu ale skoro mam osobny zasilacz to chyba nie powinno to mieć wpływu na due3dom ?? Pomyślałem że coś się przegrzewa bo co jak co ale stepsticki są dość ciepłe ale zaraz po restarcie odpaliłem drukowanie kostki (jakieś 20 min drukowania) i elegancko się wydrukowała. Spróbuje jeszcze rozgrzać stół do wyższej temperatury i wyłączyć go całkowicie po 1 warstwie, jak to pomoże to spróbuje podłączyć stół przez przekaźnik.
Chyba że macie jakieś inne pomysły ??
Miałem podobny problem tj. reset po nieokreślonej ilości czasu w trakcie druku.
U mnie pomogła wymiana płytki, chyba z MKS Gen L na SKR 1.3. Reszta okablowania / zasilania itp. została ta sama.
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

Jak wyłączyłem grzanie stołu po 1 warstwie to elegancko wydrukowało się do końca. Zorganizowałam SSR ale nie wziąłem pod uwagę że na wyjściu mogę podlączy tylko AC więc muszę ogarnąć DC/DC lub jakiegoś mosfeta.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Pjoter »

A może lepiej już jakąś matę na AC? Np 700-900W?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 7
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Janek_Porzycz »

Pjoter pisze:A może lepiej już jakąś matę na AC? Np 700-900W?
sluszna droga. polecam
Pjoter
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

Może i lepiej ale mam już na 24V i tak na razie zostawię. Rezystory i przewody trochę kosztowały więc szkoda odkładać je na bok i wydawać kolejne pieniądze. Budżet na drukarkę i tak został mocno naciągnięty więc jak na razie wolę nie wydawać na nią pieniędzy, po za eksploatacją oczywiście ;)
Zastanawia mnie fakt czy ten stół jest faktycznie problemem. Zmierzyłem pobór prądu przy rozgrzewaniu od temp pokojowej i wyszło niecałe 13A co daje w zaokrągleniu 312W i nic się nie wyłącza, przy dogrzewaniu o ten 1-2°C stół bierze pojedyncze Ampery więc dziwne żeby akurat to powodowało restart całej elektroniki.
Muszę testować bo 1 czy 2 razy to jeszcze nie reguła ;)
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 75
Posty: 185
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Drukarka 3d z kinematyką kartezjańską [380x380x340] budowa od zera

Post autor: Elhape »

Zewnętrzny mosfet nie pomógł, drukarka dalej resetowała się przy dłuższym wydruku. W ramach testów wpiąłem teraz kondensator przy samej płycie due3dom i pierwsza próba to ponad 2h drukowania i udało się szczęśliwie ukończyć.
Nie przypuszczałem, że posiadanie drukarki będzie takie kłopotliwe :rotfl: Przemodelowałem już wszystkie drukowane elementy drukarki, narysowałem sobie nawet połamaną klamerkę :fool: , siostrze uchwyt na magnes w 7 wersjach bo przecież 1 to za szybko poszło :rotfl2: ogólnie drukuje tylko to co sam narysuję. Samo patrzenie na wydruk to fajna sprawa :lol: Uzależniająca zabawa :DD
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”