Reprap - własny projekt czyli roast me

To dobre miejsce na pytania i worklogi
burst
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2021, 12:17
x 6

Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: burst »

Cześć,

Przedstawiam mojego reprapa i czekam na wytknięcie błędów konstrukcyjnych.
Rama to klasyczna Anetka AM8 na V-slotach 2040, wszystko z 6 kolorowym mmu włącznie jest mojego projektu.
Zastosowałem kilka nietypowych rozwiązań:
- podwójne prowadnice osi Z
- samocentrujące sprzęgła osi Z
- mechanizm kasowania luzu osi Z
- śruby trapezowe podparte na łożyskach w 2 miejscach, łączone sztywnym sprzęgłem z silnikiem
- karetka osi y jest drukowana co pozwoliło zmniejszyć masę
- podparcie osi silników dodatkowym łożyskiem na górze (osie X i Y)
- napinacze pasków ze sprężyną - ograniczają wibracje przy zmianie kierunku i zapewniają stałą siłę naciągu paska
- ekstruder dualdrive, obudowa mojego projektu, przełożenie (3:1) i radełka pochodzą z Chińczyka.
W osi z działają 2 silniki sterowane niezależnie z 2 stepsticków - autopoziomowanie osi Z.
Elektronika to SKR 1.3 z Marlinem 2.0 (lekko zmodyfikowany aby mógł obsłużyć 6 kolorowe mmu) + 5 x TMC2208
Samo MMU też odbiega od standardowego, napęd wałka dociskowego i radełek zrealizowany jest na przekładniach (4:1 i 3:1) dzięki czemu nie ma problemu z wyciągnięciem filamentu nawet z najciaśniej nawiniętych szpul. Elektronika to własny projekt oparty na arduino nano, protokół komunikacyjny zgodny z MMU 2.0, stepy DRV8255. Maksymalna prędkość podawania filamentu 60 mm/s.
Czas rozładowania i załadowania filamentu to około 10 sekund.

Możliwości drukarki:
Wymiary pola roboczego 210x210x210
Minimalna wysokość warstwy z jaką drukowałem to 0,05mm (absurdalnie długi czas wydruku, kostka 20x20 z 5% wypełnieniem scalanym co 0.3mm ponad 1h)
Standardowa prędkość druku to domyślne ustawienia Prusa Slicera
Obrysy: 60mm/s zewnętrzne 30 mm/s
Wypełnienie 100mm/s
Przyśpieszenie 500 dla obrysów i 1500 dla pozostałych.

Maksymalna prędkość z jaką drukowałem z PLA to obrysy 100, zewnętrzne 75, wypełnienie 150 - jakość do przyjęcia ale pojawia się pionowe prążki i odbicia.

Poniżej kilka zdjęć
Załączniki
20210313_121827.jpg
20210313_121811.jpg
20210313_121757.jpg
20210313_121546.jpg
20210313_121526.jpg
20210313_121053.jpg
morf, Pjoter, japim
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: morf »

Wygląda spoko, podziel się coś więcej o MMU
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: majek »

burst pisze: - napinacze pasków ze sprężyną - ograniczają wibracje przy zmianie kierunku i zapewniają stałą siłę naciągu paska
Piszesz o takich sprężynkach zakładanych na pasek czy 'normalnym' napinaczu tylko zamiast śruby, to masz sprężynę?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: Pjoter »

Tylko MMU? Ja bym z chęcią cała konstrukcje zobaczył :D @burst masz może pełne złożenie w jakimś Fusion? Interesuje mnie sprzęgło osi Z i kasowanie luzów. No i karetka no i MMU też ofc :D

@majek zobacz lewy dolny róg drugiego zdjecia
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: majek »

Pjoter pisze: @majek zobacz lewy dolny róg drugiego zdjecia
To wygląda ok.
Pytałem, bo czasem ktoś wpada na pomysł, żeby sprężynki założyć na pasek, a później maszyna 'dziwnie' drukuje :DD
burst
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2021, 12:17
x 6

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: burst »

Projekt w fusion: https://a360.co/3taaVcm
Sprężyny w napinaczach są na śrubach naciągających paski, rozwiązanie podpatrzałem w skanerach, po ich zamontowaniu zniknęły odbicia (dzwonienie), które pojawiały się na początku ruchu osi y, te zakładane na pasek testowałem (chyba jak każdy) i działy się cuda. Użyłem sprężyn od ekstrudera, 1mm średnicy drutu, 8mm średnica zewnętrzna sprężyny 20mm długa. Kasowanie luzu to dwie sprężyny dociśnięte dodatkową nakrętką na śrubie trapezowej. Sprzęgła składają się z 3 części, które mogą się poruszać niezależnie względem siebie, dodatkowo stanowią zabezpieczenie, kiedy głowica postanowi zjechać zbyt nisko (tak bywa jak się zapomni podłączyć sygnału od 3d touch).
W temacie MMU, zasada działania jak w Prusie, wałek z 6 łożyskami, jego obrót powoduje dociśnięcie wybranego filamentu do radełka, zrezygnowałem z czujnika magnetycznego na rzecz, mechanicznego switcha, jest pewniejszy i może działać w dowolnej pozycji. Oprogramowanie napisałem w VSC (arduino) Marlin potrafi obsłużyć maksymalnie 6 ekstruderów, ale MMU Prusy ma tylko 5 więc wymagał kilku zmian, dodatkowo miał problem ze współpracą LCD i MMU szerzej opisany tutaj https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/16495.
Kasowanie luzu i sprzęgła widać na zdjęciu poniżej (dwie sprężyny na prowadnicach Z), zastosowanie sprzęgieł wymusiło kasowanie luzu.
Luzy ze sprzęgła przenosiły się na ruch osi z, sprężyny dociskają całą oś do nakrętki trapezowej, bez tego oś przesuwała się w górę o 1 mm ale w dół, przy takim samych obrocie śruby bywało różnie.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Pjoter, JGFTW
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: mcxmcx »

To daj kolego projekt tego mmu, widzę że będzie więcej chętnych.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
burst
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2021, 12:17
x 6

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: burst »

Kilka wydruków testowych, filament to najtańsze PLA więc szału nie ma, ale to tylko testy.
Co do projektu MMU, trochę go uporządkuję i wrzucę na thingiverse, pcb zamawiałem w Chinach, trzeba wlutować kilka elementów.
Zamawianie pojedynczej płytki nie miało sensu kilka płytek ucierpiało podczas testów, ale kilka jeszcze zostało, gdyby ktoś chciał to mogę się podzielić. Można też uruchomić na arduino uno + shield CNC z drobnymi modyfikacjami.
Ostrzegam, że uruchomienie MMU nie jest łatwe i nie chodzi o współpracę z Marlinem, a o dobranie parametrów Slicera, tak aby po wycofaniu filament miał ładną końcówkę bez nitek, które potrafią przyblokować extruder lub mmu.
Załączniki
20210313_224751.jpg
20210313_224116.jpg
20210313_224109.jpg
20210313_224105.jpg
20210313_224059.jpg
20210313_224052.jpg
japim
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: czasnagli »

Jaki masz ustawiony jerk i LA?
Możesz zrobić fotkę kostki w lepszym świetle? I ustaw na aparacie ekspozycję +1 1/3 EV ewentualnie daj szare tło.
burst
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2021, 12:17
x 6

Re: Reprap - własny projekt czyli roast me

Post autor: burst »

Jerk, a właściwie Junction Deviation ustawione na 0,025.
Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc LA, jeżeli Linear Advance to przy tych wydrukach było wyłączone, jeżeli chodzi o Layer to wysokość warstwy 0.25, dysza: lekko zmęczony życiem Chińczyk podobno 0.4, a przynajmniej tak na niej napisali.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”