Rozarh buduje drukarkę - problemy

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Z tym homingiem to mój błąd :oops:
Po wymianie firmware w drukarce trzeba ZAWSZE wykonać komendy:
M502
M500
inaczej drukarka trzyma stare wartości parametrów :roll:
Ostatecznie prąd na stepstickach ustawiłem na 600mA a wartość HOMING_SENSITIVITY na 106 - teraz lekko uderza o krawędź i się zatrzymuje :cool2:

Co do osi Z to zdjąłem stół i puściłem samą ramę. Wyregulowałem prąd na około 1A, przesmarowałem trapez i jakoś to jeździ. Jeszcze tylko sprawdzę ustawienie śruby względem reszty - wcześniej użyłem samoróby, która pozwalała na lekkie wychylanie się nakrętki trapezowej od pionu. Teraz mam bloczek aluminiowy i trapez musi być z nim idealnie wyosiowany. Będę to sprawdzać wieczorem, bo wczoraj już nie zdążyłem.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Zapomniałem dodać, że główną przyczyną "uruchomienia" osi Z była redukcja mikrokroków stepsticka z 1/16 na 1/4. No i związana z tym redukcja 5760 kroków na mm do 1440. Mimo to nadal są miejsca, gdzie silniki się zatrzymują z przesuwem. Głównie jak odpalam krótkie przejazdy. Jak oś ma przejechać między skrajnymi pozycjami to sobie radzi. Jak ogarnę oś Z mechanicznie to może zwiększę kroki do 1/8 albo wrócę na 1/16.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Problemy rozwiązane i drukarka drukuje ;)
Właśnie zauważyłem, że paski nie do końca idą równolegle do osi w miejscach, w których mają być równoległe w CoreXY :? Ale póki co jakieś wydruki idą...

Na niskim prądzie (700mA dla tych silników to nawet nie 50% znamionowego) gubią kroki dla wyższych prędkości (300mm/s), ale na razie obniżam prędkość maksymalną do 150mm/s i jest ok :yahoo:

Śruby trapezowe osi muszą być naprawdę bardzo dobrze ustawione, żeby nie było zacięć - zwłaszcza dla takich bloków jakie zastosowałem, które trzymają nakrętkę śruby dość sztywno.
Widok na silniki:
20210531_204054.jpg
Widok od góry:
20210531_204106.jpg
Widok na głowicę (i płytę główną):
20210531_204118.jpg
W ekstruderze znów poluzowało mi się radłeko, ale na razie znów dokręciłem - klej zapodam jak stracę do tego cierpliwość :)

No i miałem mały pożar na drukarce: Zapaliły się przewody wentylatora (turbinki) chłodzenia druku - gdy włączyłem go na 100% (na szczęście nic nie drukowałem. Pojawił się dym i na chwilę płomienie :shock: Co ciekawe jego kabelki zasilające się zwarły i paliła się izolacja. W tym wiatraku i w tym miejscu nic wcześniej nie robiłem, więc pewnie to jakaś wada fabryczna - wcześniej lutowałem drugą turbinkę i działała dobrze. Po wyłączeniu sprawdziłem napięcie z płyty - ok i samą turbinkę - po usunięciu spalonego nalotu z płytki - działa :good: więc przylutowałem kabelki z powrotem i chodzi bez problemów.
Sprawdzajcie te przewody - zwłaszcza w tanich wiatrakach, bo można się zdziwić - to nie było jego pierwsze uruchomienie.

No i na radiator wrócił mały wiatraczek ;) Przez chwilę była druga turbinka bez osłon na hotend i wydruki zaczęły się odklejać w rogach od stołu :problem:
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Ponieważ oś X potrafiła się obrócić zmieniłem profil z 20x20 na 20x40 - tym razem można go lepiej przykręcić do wózków bocznych. Zmieniłem również prowadzenie pasków - teraz są bardziej równoległe do osi X i Y - jak tego wymaga CoreXY. Nie chciało mi się przycinać belki więc góra została poszerzona :)
Tak wygląda po przeróbce:
20210616_232517.jpg
20210616_232525.jpg
Obrócone zostały silniki - więc musiałem to przestawić w firmware.
Tak wygląda kostka forumowa v2:
20210617_080454.jpg
20210617_080528.jpg
A tak zwykła kalibracyjna:
20210617_080541.jpg
zdjęcia trochę kiepskie - w rzeczywistości wydruki wyglądają ciut lepiej niż na zdjęciach.

Jestem zadowolony, chociaż coś jest nie tak z górną warstwą standardowej kostki. Chyba coś pomieszałem w slicerze.

W planach mam wydruk bardziej dopasowanego chłodzenia głowicy oraz przeróbkę stołu na "delta" jak w RatRig V-Core 3 - do tej ostatniej części już w drodze ;)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Udało mi się wydrukować nowe elementy głowicy drukarki, choć po wielu próbach i nie do końca dobrze. Poskładałem to jakoś - uzupełniając trochę braków PETG w wydruku :(, szlifując nadmiernie wystające elementy oraz dopasowując całość do części, z którymi mają współpracować.

Kostka kalibracyjna na nowej głowicy wydrukowała się idealnie:
20210728_132651.jpg
20210728_132706.jpg
Niestety kolejnym - naturalnym krokiem było by wydrukować jeszcze raz obudowę głowicy - gdyby jakość wyszła identyczna z kostką to by nie trzeba było obrabiać jej dalej. Niestety drukarka nie radzi sobie z tym wydrukiem: po kilku, kilkunastu warstwach filament przestaje wypływać z dyszy a ekstruder zaczyna strzelać. Przypuszczalnie dorabiana dysza (musiałem ją przedłużyć) tworzy zator, który blokuje przesuwanie filamentu.
Po przerwaniu wydruku, wystudzeniu całości i ponownym puszczeniu wydruku - lub tłoczeniu filamentu przez rozgrzaną głowicę - filament znów wypływa. Ot takie humory urządzenia...
Czekam teraz, aż nasz forumowy kolega wróci z urlopu i sprzeda mi dysze premium, które powinny wyeliminować problem.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

W końcu udało mi się wydrukować w miarę porządną nową obudowę do głowicy:
20210810_154956.jpg
Spasowana nieźle i porządnie dmucha na końcówkę głowicy a nie na cały stół :)
Niestety mimo, że jest na E3D to musiałem zastosować dyszę z dłuższym gwintem niż standardowa. W końcu udało się taką zdobyć. :thumbup:
Ponadto drukarka ma zmienione zasilanie na 24V no i wymienione wiatraki i grzałkę na to napięcie.

Z nowości w sofcie, to wymieniłem Marlina na Klippera. Trochę się muszę przyzwyczaić, że karty pamięci nie dla mnie - drukuję tylko z OctoPrint'a :good:
Tu pierwszy wydruk "od strzała" po modernizacjach:
20210810_155126.jpg
Był szykowany dla tej drukarki, ale na starych ustawieniach (jeszcze pod Marlina)
Jak dla mnie wyszło zacnie - może trochę spód się rozplaskał, ale w końcu drukować to się dopiero uczę - potrzebny był sprzęt - no i taki mam :yahoo:
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Zrobiłem w końcu porządne "homing_override" korzystając z pomocy dokumentacji klippera i kolegi Olson z naszego forum.
Zamieszczam dla potomnych, może komuś się jeszcze przyda:

Kod: Zaznacz cały

[gcode_macro SENSORLESS_HOME_X]
gcode:
    {% set HOME_CUR = 0.700 %}
    {% set driver_config = printer.configfile.settings['tmc2209 stepper_x'] %}
    {% set RUN_CUR = driver_config.run_current %}
    {% set HOLD_CUR = driver_config.hold_current %}
    # Set current for sensorless homing
    SET_TMC_CURRENT STEPPER=stepper_x CURRENT={HOME_CUR} HOLDCURRENT={HOME_CUR}
    # Pause to ensure driver stall flag is clear
    G4 P2000
    # Home
    G28 X0
    # Move away
    G90
    G1 X5 F1200
    # Set current during print
    SET_TMC_CURRENT STEPPER=stepper_x CURRENT={RUN_CUR} HOLDCURRENT={HOLD_CUR}

[gcode_macro SENSORLESS_HOME_Y]
gcode:
    {% set HOME_CUR = 0.700 %}
    {% set driver_config = printer.configfile.settings['tmc2209 stepper_y'] %}
    {% set RUN_CUR = driver_config.run_current %}
    {% set HOLD_CUR = driver_config.hold_current %}
    # Set current for sensorless homing
    SET_TMC_CURRENT STEPPER=stepper_y CURRENT={HOME_CUR} HOLDCURRENT={HOME_CUR}
    # Pause to ensure driver stall flag is clear
    G4 P2000
    # Home
    G28 Y0
    # Move away
    G90
    G1 Y5 F1200
    # Set current during print
    SET_TMC_CURRENT STEPPER=stepper_y CURRENT={RUN_CUR} HOLDCURRENT={HOLD_CUR}

[homing_override]
set_position_x: 0
set_position_y: 0
set_position_z: 0
gcode:
    M204 S300
    SENSORLESS_HOME_X
    SENSORLESS_HOME_Y
    G0 X0 Y0
    M204 S5000
    G28 Z
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Kinematic Bed - zwany przeze mnie stołem typu delta stał się faktem!
20210926_210155.jpg
W związku z powyższym drukarka została gruntownie przebudowana: zasilacz, szpula, extruder i Raspberry PI wylądowały na jej boku.
20210926_210216.jpg
Trzy osie Z napędzane i sterowane niezależnie.
20210926_210205.jpg
Górna konstrukcja przebudowana jeśli chodzi o mocowanie (inaczej głowica nie dochodziła do stołu) no i przede wszystkim 3DTouch w głowicy. Dodatkowo wywaliłem skręcane elementy trzymające rolki i wstawiłem wydrukowane - zaprojektowane przeze mnie mocowania rolek.
20210926_210226.jpg
Niestety pierwsze próby nie były zadowalające. Zbyt duży rozjazd w osiach powodował brak możliwości wypoziomowania stołu przez z_tilt'a. Ponadto wydruki nie chciały się przykleić do stołu - czas pożegnać się z Ultrabase :|

Jeśli chodzi o z_tilta, to udało mi się znaleźć różnice w moim konfigu a RatRig v-core 3 :) okazało się, że dla każdej osi Z podawałem wirtualnego endstopa a powinien być wskazany tylko jeden. Ponadto trzeba podać minimalne ustawienie osi Z na -5 (przynajmniej tak to RatRig definiuje) co pozwala na ustawianie ekstremalnie rozjechanego stołu :yahoo:

Wymieniłem wreszcie też Ultrabase na PEI z magnetyczną podkładką, ale wydruki nadal miały problem z trzymaniem się stołu. Ostatecznie na warsztat poszła znów głowica: Wydrukowana obudowa z PETG nie była idealna i miała przedmuchy z chłodzenia na model. Ponadto heatbreak był w wersji PTFE i zrobił tam się niezły bigos :shock: aż sam się dziwię, że to wogóle czymś smarkało :oops:

Ostatecznie wróciła szczelna obudowa z PLA:
20211003_221009.jpg
a w środku wypolerowany heatbreak tytanowy :clap:

Niestety odrywanie płyty Ultrabase skończyło się dość sporym pokrzywieniem stołu:
Mesh.png
Jednak wydruki się nawet w miarę udały - widziałem jak w trakcie wydruku kostki osie Z kompensują krzywiznę stołu w miarę ruchów głowicy w osiach X i Y - :crazy:
Jednak wydruk kostki pokazał problemy z nawiewem. Wcześniej obniżałem obroty wiatraka, żeby się nie odklejał...

Czeka mnie zatem jeszcze trochę ustawiania (Przy kolejnym wydruku nie kompensowało krzywizny stołu i część wydruku się odkleiła) ale już jest bliżej końca niż dalej :)

Jeśli ktoś chciałby zmontować sobie taki stół, to chętnie służę pomocą w obliczeniach i konfiguracji - naprawdę efekt jest powalający. Konstrukcja dość prosta - w moim przypadku dla wszystkich trzech osi Z wykorzystałem identyczne wydrukowane elementy - chociaż dla prawej osi mogłem wydrukować lustrzane odbicie elementu trzymającego profil na wózku. Same profile mogły być dużo krótsze - dałem 10cm a spokojnie wystarczyły by 5cm.
dziobu
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

W końcu przyszła kolej na nowy hotend. Stary nie dawał rady przy dużej częstości retrakcji. Ponoć winne jest wystawienie ostatniego żeberka radiatora poza obudowę hotendu - E3D jest bardzo wrażliwy na brak chłodzenia tej części.
Użyłem projektu petsfang, gdzie wydrukowałem wersję TEVO. I tak nie była kompatybilna z moim mocowaniem, więc części "bazy", która chwytała za podstawę wózka po prostu nie wydrukowałem ;)
Całość wygląda tak:
20211010_145617.jpg
20211010_144437.jpg
Hotend trochę duży, ale mieści się na płytce wózka. Dzięki niemu mógł się w końcu wydrukować taki facehugger (wcześniej było klika nieudanych podejść):
20211010_145603.jpg
niestety te jego "gruczoły krokowe" się odkleiły w trakcie - ale, na szczęście, tego nie zauważyłem a reszta o dziwo wydrukowała się dobrze. Więc już go zostawiłem.
Muszę jeszcze sprawdzić Z-offset - bo ten odklejający się wydruk mnie martwi. Rezygnowałem z Ultrabase a poprawa jest nie do końca dobra.
Filament Spectrum Silver Metalic drukowany na 200°C, stół grzany na 45°C

Tu trochę zdjęć kostki forumowej:
20211010_145348.jpg
20211010_145359.jpg
20211010_145406.jpg
20211010_145414.jpg
Nie do końca jestem z niej zadowolony. Niby nie widać problemów z mechaniką drukarki ale z flow nie jest do końca w porządku - dziwne kropki się pojawiły u dołu i na górze. Ktoś wie co może być tego przyczyną?
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: morf »

Tak na oko wygląda jakby się coś przytykalo po retrakcji.
Ps. Spróbuj wyłączyć leveling tego twójego rakietowego stolu bo to też może być przyczyną że robi jakieś korekty w trakcie druku.
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”