Rozarh buduje drukarkę - problemy

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

morf pisze:Tak na oko wygląda jakby się coś przytykalo po retrakcji.
Ps. Spróbuj wyłączyć leveling tego twójego rakietowego stolu bo to też może być przyczyną że robi jakieś korekty w trakcie druku.
No właśnie ten leveling ostatnio nie chce współpracować. Przy kostce szło w trybie wazy i silniki robiły jakieś mikrokroki, ale tylko "w górę".
Chyba bardziej zatykanie - pewnie czyścik musi wrócić na filament.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

Wrzucam zdjęcia forumowej kostki kalibracyjnej już po wykonaniu pełnej kalibracji drukarki. Kalibrację robiłem na podstawie kroków podawanych w superslicer (klon prusa-slicer). Jedynie przez samopoziomujący stół pomijam ustawianie pierwszej warstwy dla kolejnych filamnetów - zrobiłem to na jednym i reszta nie wymaga korekt.
Dodatkowo po przejściu kolejnych punktów kalibracji robię jeszcze sqare_tower dla pressure_advance w klipperze. Co ciekawe dla żółtego PLA DD PA mi wyszło 0,56 a dla PET-G FF: 1,62 - co filament to zabawa :)

Kostki drukowałem z PET-G Fed Filamnet Natural. Zalecane temperatury to 225-250stC jednak z kalibracji temperatury wyszło mi 200stC :shock: wydruk wyglądał dobrze nawet dla 190stC ale już nie chciałem czekać aż dysza się zatka ;)
20211106_120403.jpg
Kostka lewa była drukowana na warstwie 0,3mm
20211106_120344.jpg
Kosktka prawa na 0,1mm
20211106_120329.jpg
myślałem, że ta na 0,1 będzie ładniejsza, jednak ta z 0,3mm jest bardziej przeźroczysta. Ja jestem zadowolony z tych wydruków. Na zdjęciach wyszły trochę gorzej niż wyglądają w rzeczywistości - mistrzem fotografii to ja nie jestem :(

Na koniec przykładowy wydruk z żółtego PLA DD
20211106_122733.jpg
do oceny przez Was :)
Berg
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: FlameRunner »

Rozarh pisze:Zalecane temperatury to 225-250stC jednak z kalibracji temperatury wyszło mi 200stC :shock: wydruk wyglądał dobrze nawet dla 190stC ale już nie chciałem czekać aż dysza się zatka ;)
Producent podaje orientacyjne wartości. Drukuj tak, żeby było dobrze. Pamiętaj, żeby oceniać też właściwości mechaniczne wydruku.
Z drugiej strony, warto by było sprawdzić, czy pomiar temperatury głowicy masz wiarygodny.
Rozarh pisze:myślałem, że ta na 0,1 będzie ładniejsza, jednak ta z 0,3mm jest bardziej przeźroczysta.
To normalne.
morf
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

morf pisze:twójego rakietowego stolu
Jaki tam rakietowy... Teraz to już każda szanująca się konstrukcja taki montuje.

Np tu:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=aL7pEEHTTe4
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 28
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 235

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: Rozarh »

FlameRunner pisze: Z drugiej strony, warto by było sprawdzić, czy pomiar temperatury głowicy masz wiarygodny.
To chyba nie jest aż takim problemem? Ważne, żeby pomiar był stabilny i odwzorowywał proporcjonalnie to co się dzieje na heatbloku. A czy pokaże 10 stopni mniej czy więcej nie ma takiego znaczenia dopóki nie chcemy tego przenieść na inną drukarkę...

Z drugiej strony mam drugą drukarkę: TT1S i ona na parametrach skalibrowanych na DIY sobie radzi, więc pewnie pomiar nie jest przekłamany :)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Rozarh buduje drukarkę - problemy

Post autor: majek »

Rozarh pisze:
FlameRunner pisze: Z drugiej strony, warto by było sprawdzić, czy pomiar temperatury głowicy masz wiarygodny.
To chyba nie jest aż takim problemem? Ważne, żeby pomiar był stabilny i odwzorowywał proporcjonalnie to co się dzieje na heatbloku. A czy pokaże 10 stopni mniej czy więcej nie ma takiego znaczenia dopóki nie chcemy tego przenieść na inną drukarkę...
Tak miałem w swoim chińczyku (pokazywało ok. +20C) zanim się termistor nie zepsuł i nowy zaczął pokazywać tyle ile trzeba. Problemy jak masz źle skalibrowane temperatury są co najmniej ze 3:
1. Jak wyjmujesz nowy materiał z pudełka, to musisz zgadywać temperaturę, bo jak ustawisz wg. producenta, to niezbyt działa
2. Jak się zepsuje termistor, to później wszystkie wieże temperaturowe dla materiałów idą w kubeł i musisz kalibrować się od nowa.
3. Ciężko upilnować temperaturę poniżej degradacji PTFE o ile masz go w heatbreaku.

A jak chcesz ze złymi wskazaniami żyć i nie mieć powyższych problemów, to i tak musisz wiedzieć o ile stopni odczyt przekłamuje. Czyli lepiej mieć po prostu odczyt zgodny z rzeczywistością.
FlameRunner
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”