Drukarka CoreXY - kilka pytań

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Fakir
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2021, 00:45

Drukarka CoreXY - kilka pytań

Post autor: Fakir »

Witam.
Jestem na etapie projektowania swojej pierwszej drukarki 3D.
Co prawda drukarkę już mam - Ender 3 – ale koszt jej modernizacji przekracza wrtośc drukarki a i tak nie będę miał tego co chce.
Chce zbudować drukarkę w bryle sześcianu z profili alu, stół 300 x 300, kinematyka CoreXY i zamknieta obudowa. Niestety budżet jest ograniczony i w pierwszej kolejności ma to chodzić na jednej płycie. Żadnych rasbery ani żadnych Voronów nie proponujcie bo na to przyjdzie czas. Na razie budżet do tego nie dorósł. Poza tym jest to moja pierwsza taka konstrukcja na której sam będę się uczył ale chcąc zaoszczędzić pare groszy wolę sie paru rzeczy podpytać.


1. Który rodzaj konstrukcji?

a. Standardowa ( oś XY u góry, stół ruchomy w osi Z).

b. Ala Voron ( oś XY porusza się w osi Z)
Konstrukcja Vorona jest idealna. Nieruchomy stół, wszystkie narożniki ramy regulowane przez osobne silniki – baja!
Ale czy konstrukcje da się uprościć? Będę miał jedna płytę i dwa silniki do regulacji/ podnoszenia stołu. Pytanie czy to ma sens? Nie korzystałem nigdy z drukarki o takiej konstrukcji i nie wiem jak zachowuje się taka rama podczas pracy. W „teorii” jak się wszystko ładnie równo ustawi to powinno być zawsze równo ale… wiadomo.
Ktoś może się bawił w tego typu konstrukcje?

2. Sposób podnoszeni stołu w osi Z
W przypadku drukarki gdzie stół chodzi w osi Z lepiej stosować śrubę trapezową czy podnosić na pasku? Ma ktoś porównanie? Wady zalety?

3. Auto levelling
Co wam się sprawdza i co polecacie w tego typu konstrukcjach?
Mam jeszcze gdzieś w szafie BLTouch może starczy?

Za wszystkie sugestie, podpowiedzi będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 583
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: Drukarka CoreXY - kilka pytań

Post autor: Rozarh »

W zasadzie twój dylemat sprowadza się do porównania Voron'a 2.4 z RatRig v-core 3.
Samopoziomujący się stół na trzech podporach kontra podnoszony mechanizm XY...

Pooglądaj sobie te drukarki może znajdziesz coś inspirującego w tych konstrukcjach.

Śruba trapezowa ma w osi Z te zalety, że przeniesie większe obciążenia - czy to stół z grzałką i szybą, czy to cały mechanizm XY. Nie wiem jak jest rozwiązany mechanizm wyrównywania osi Z Vorona, ale z pewnością wystarczą tylko 3 punkty podparcia choć problem może być z ich przegubami. Miałem kiedyś stół napędzany dwoma silnikami na śrubach trapezowych bez żadnych przegubów, co powodowało, że gdy rozjazd obu osi Z był zbyt duży to ich silniki napędzające były bardzo mocno obciążone. Przy mechanizmie stołu na magnesach tego problemu nie mam.
Berg
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Drukarka CoreXY - kilka pytań

Post autor: Pjoter »

A czy rozważałeś budowanie wg projektu np hevo? Ja mam i sobie chwalę, ciągle dobra konstrukcja i tańsza od vorona. Jakość można osiągnąć taka jak na prusie bez problemu. W moim opisie jest worklog i wydruki z niej. Jeśli będziesz temat ruszać to polecam direct, dueta 2 WiFi i stół na 230V. Zabudowac też ja mozna, trzeba wziąć tylko profile dłuższe aby z góry ja zabudować.

Co do leveling to IMHO szkło i krancowka osi Z. Z niczym innym do ładu nie doszedłem.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
aniol310
Postów w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 31 sty 2021, 17:52
Lokalizacja: zduńska wola
Drukarka: własna konstrukcja
x 2

Re: Drukarka CoreXY - kilka pytań

Post autor: aniol310 »

ja milem z na pasku podpartą z jednej stronie na 2 walkach 8mm. Przy większych prędkościach druku przeciwległa krawędź lubiła delikatnie drgać.
Awatar użytkownika
BarToL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2019, 18:48
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Dużo
x 6

Re: Drukarka CoreXY - kilka pytań

Post autor: BarToL »

Jeżeli ma być tanio to HEVO lekko przerobione. Ewentualnie Voron 1.8 przerobiony żeby nie chodził na Kliperze chociaż polecam klippera bo warto , duża wygoda.
Na pewno konstrukcja a , każda inna generuje sporo dodatkowych kosztów.
Co do levelingu - Klicky probe albo Magprobe Anexa , BlTouch jest ok ale Klicku tanie jak barszcz a działa lepiej i szybciej - można zrobić auto z_offset. Niestety albo Klipper albo Duet , nie spotkałem żeby na Marlinie ktoś robił.
Pozdrawiam
Bartek

Drukarki
HEVO, Prusa MK3s+MMU2S, Anycubic PhotonSE, Voron 1.8 , Voron 0, Voron 2.4 , Prusa Mini , Anycubic Delta
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”