Problem z ładowaniem mapy wysokości

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Luka1952
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 lis 2021, 07:43

Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: Luka1952 »

Właśnie niedawno skończyłem budowanie hypercube evolution.
Udało mi się skonfigurować wszystko bez większych problemów. Ale mam problem z ładowaniem mapy wysokości.
Używam duet wifi.
Po użyciu G32 tworzy się mapa wysokości.
W kodzie początkowym z Cura używam G29 S1 ten kod powinien załadować wcześniej utworzoną mapę.
Ale kiedy zaczyna się wydruk dysza miejscami jeździ po szkle tak jakby drukarka nie kompensowała wysokości na podstawie mapy. Gdy wykonam mapę bezpośrednio przed wydrukiem (kod G29 S0) w Cura efekt jest taki sam. Drukarka przed wydrukiem testuje płytę ale podczas wydruku miejscami jeździ po podłożu.
Może ktoś już spotkał się z takim problemem, bo ja już nie wiem gdzie szukać.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: Pjoter »

1. A jaki masz czujnik? Jesteś pewny że on poprawnie działa?
2. Trzymałeś silniki podczas drukowania 1 warstwy? Bo może one jeżdżą góra dół przy pierwszej warstwie. Tylko że mapa nie zgadza się z rzeczywistością.

Ogólnie to ja mam w Hevo identyczny problem (czujnik typu pinda, blacha, duet 2 WiFi). Mapa nie zgadza się z rzeczywistością. I nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
matikyle
Postów w temacie: 2
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: matikyle »

Po pierwsze nie rób mapy G32, zrób mapę tak jak w https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Using_me ... mpensation
G32 jest opisane jako obsolete: https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Setting_ ... _print_bed

Kolejną sprawą jest z probe offset albo babystepping. Pomimo starań przy calibracji z probe i tak wyszła różnica. U mnie po zrobieniu mesh beda i tak dysza jeździła zdecydowanie za nisko przy wydruku testowym podnosiłem ją babysteppingiem aż do zadowalających rezultatów. W moim przypadku było +0,25. Następnie wartość można dopisać do z probe lub dorzucić o startowego gcode m290 + offset z babystepu (po wydruku trzeba wartość zresetować bo inaczej co wydruk będzie się sumować).

Jak chcesz sprawdzić czy mapa działa włącz mapę i zrób bardzo szybki ruch z jednego końca stołu na drugi przez miejsce o największej różnicy, jest szansa że drukarka wtedy stanie w tym miejscu aby poczekać na oś z i wtedy ruch będzie podzielony na 2 części. Wtedy wiesz że kompensacja działa.
Przykład: w punkcie stołu X150 Y100 mam +0,4 różnicy. W punkcie X150 Y0 mam -0,1 różnicy i tak samo w punkcie X150 Y200. Gdy pojedziesz do X150 Y 0 a następnie G1 X150 Y200 F24000 to mniej więcej w połowie drukarka zatrzyma się aby skompensować oś z i potem dokończy ruch.

Oczywiście pilnujcie wysokości pierwszej warstwy w slicerze.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 2
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: artur_n »

Pjoter pisze:Ogólnie to ja mam w Hevo identyczny problem (czujnik typu pinda, blacha, duet 2 WiFi). Mapa nie zgadza się z rzeczywistością. I nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Witaj w klubie miałem to samo na Hevo z Duet 2 WiFi. Silniki Z coś tam kompensowały ale nie miało to wiele wspólnego z mapą. Ja miałem oryginalny BlTouch V3 oraz podmieniałem go z ori V2. Bez rezultatu.
matikyle
Postów w temacie: 2
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: matikyle »

Hmm jest to dziwne bo u mnie kompensuje ok i mapa pokrywa się z rzeczywistością (dorobiłem sobie uchwyt na czujnik zegarowy i mniej więcej mam pomierzony). Stoły macie na sprężynach czy na stale?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: Pjoter »

Stół 300x300 na 4 sprężynach na rogach. Grzanie 230V

Bede robić testy czy np. Po 5 minutach wygrzewania stół przestaje się odkształcać itp
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Luka1952
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 lis 2021, 07:43

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: Luka1952 »

Pjoter pisze:1. A jaki masz czujnik? Jesteś pewny że on poprawnie działa?
2. Trzymałeś silniki podczas drukowania 1 warstwy? Bo może one jeżdżą góra dół przy pierwszej warstwie. Tylko że mapa nie zgadza się z rzeczywistością.

Ogólnie to ja mam w Hevo identyczny problem (czujnik typu pinda, blacha, duet 2 WiFi). Mapa nie zgadza się z rzeczywistością. I nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Używam bltouch. Właśnie trzymałem silniki i wcale nie czuć aby coś korygowało.
Luka1952
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 lis 2021, 07:43

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: Luka1952 »

matikyle pisze:Po pierwsze nie rób mapy G32, zrób mapę tak jak w https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Using_me ... mpensation
G32 jest opisane jako obsolete: https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Setting_ ... _print_bed

Kolejną sprawą jest z probe offset albo babystepping. Pomimo starań przy calibracji z probe i tak wyszła różnica. U mnie po zrobieniu mesh beda i tak dysza jeździła zdecydowanie za nisko przy wydruku testowym podnosiłem ją babysteppingiem aż do zadowalających rezultatów. W moim przypadku było +0,25. Następnie wartość można dopisać do z probe lub dorzucić o startowego gcode m290 + offset z babystepu (po wydruku trzeba wartość zresetować bo inaczej co wydruk będzie się sumować).

Jak chcesz sprawdzić czy mapa działa włącz mapę i zrób bardzo szybki ruch z jednego końca stołu na drugi przez miejsce o największej różnicy, jest szansa że drukarka wtedy stanie w tym miejscu aby poczekać na oś z i wtedy ruch będzie podzielony na 2 części. Wtedy wiesz że kompensacja działa.
Przykład: w punkcie stołu X150 Y100 mam +0,4 różnicy. W punkcie X150 Y0 mam -0,1 różnicy i tak samo w punkcie X150 Y200. Gdy pojedziesz do X150 Y 0 a następnie G1 X150 Y200 F24000 to mniej więcej w połowie drukarka zatrzyma się aby skompensować oś z i potem dokończy ruch.

Oczywiście pilnujcie wysokości pierwszej warstwy w slicerze.
To nie ma nic do rzeczy z baby stepping. Tam gdzie stół jest równy drukuje tak jak trzeba. Tylko tam gdzie jest lekko wyzej dysza jeździ po szybie. A to właśnie powinna skompensować załadowana mapa. Czyli albo jej nie ładuje albo ignoruje kompensacje. Tylko nie mogę znaleść czemu tak się dzieje.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: Berg »

@Luka1952 aaa, po szybie mówisz... To taka porada:

1 Skoro masz nierówną szybę, to zamień na prostą i wywal zbędny autoleveling.
2. Jeśli szyba jest jednak prosta a wygina się od np klipsów, to popraw to tak by się nie wyginała i wywal autoleveling
3. Jeśli szyba jednak jest prosta i nie wygina się od klipsów i dale haczy w jednym miejscu to znaczy że - tak, to nie szyba jest krzywa, tylko wałki (prowadnica, czy co tam masz) X. Popraw to i wywal zbędny autoleveling.
Andrzej_W, Adinfo
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 2
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Problem z ładowaniem mapy wysokości

Post autor: artur_n »

Berg pisze:1 Skoro masz nierówną szybę, to zamień na prostą i wywal zbędny autoleveling.
Przy prostej szybie jest to jeszcze możliwe, ale jak ja mam matę magnetyczną z "PEI" to już ciężko bez autolevelingu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”